• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanje u vezi f oznake

Started by Milan Nikolic, July 28, 2013, 12:56:34 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Milan Nikolic



300/1500

Ovaj teleskop može skupiti 44% više svetlosti od teleskopa 250/1200

http://www.teleskop.rs/teleskop/newton-ota/3001500-sw-newton-tubus-sa-110-mikrofokuserom

Može li neko stručno da objasni na koji način 300/1500 teleskop sakupi 44% više svetlosti od teleskopa 250/1200?

kruska

povrsina ogledala je r na kvadrat x pi
za 300mm ogledalo je 150x150 x pi
za 250mm ogledalo  je 125x125 x pi
kad podelis ove dve  cifre dobices 1.44
🌠

Yagodinac

Tako je. Količina skupljene svetlosti je proporcionalna površini elementa koji skuplja svetlost (ogledala ili sočiva), nevezano da li je u pitanju teleskop, fotoaparat ili nečije oko.

Milan Nikolic

Zar i žižna daljina ne igra ulogu u tome koliko će svetla biti sakupljeno? Zato me zanima da li je ta računica u gornjoj poruci korektna.

mravic

Dužina fokusa ne utiče na količinu skupljenog svetla ali znam šta te brine. Uvek se govori da kraći teleskopi imaju veću svetlosnu moć. Da imaju. Sakupe istu količinu svetlosti ali je fokusiraju u manju tačku u fokusu tako da je slika svetlija.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kruska

July 28, 2013, 10:50:55 pm #5 Last Edit: July 28, 2013, 11:08:37 pm by kruska
sto je manja ziza to je manji f odnos, a to znaci vise svetlosti po jedinici povrsine jer je manje uvelicanje.
broj fotona koji dolazi je ostao isti, ali je slika svetlija jer je manja slike objekta.
🌠

Yagodinac

Quote from: Milan Nikolic on July 28, 2013, 08:47:45 pm
Zar i žižna daljina ne igra ulogu u tome koliko će svetla biti sakupljeno? Zato me zanima da li je ta računica u gornjoj poruci korektna.


Ja to definišem kao parče hleba na koje mažeš npr džem.
Količina džema je uvek ista; ovo je jako bitno. Možeš da namažeš tanko ili debelo. E sad, kratki teleskopi (sa manjim f-brojem) mažu debelo ali malecko  parče. Ali ponekad se upravo to traži: debelo, pa svejedno koliko je  ;D
Tako razmišlja deep_sky fotograf. A planetarni fotograf bi da namaže što uvećanije parče hleba - samim tim biće tanko.

orion310591

Quote from: Yagodinac on July 29, 2013, 10:22:21 am
Quote from: Milan Nikolic on July 28, 2013, 08:47:45 pm
Zar i žižna daljina ne igra ulogu u tome koliko će svetla biti sakupljeno? Zato me zanima da li je ta računica u gornjoj poruci korektna.


Ja to definišem kao parče hleba na koje mažeš npr džem.
Količina džema je uvek ista; ovo je jako bitno. Možeš da namažeš tanko ili debelo. E sad, kratki teleskopi (sa manjim f-brojem) mažu debelo ali malecko  parče. Ali ponekad se upravo to traži: debelo, pa svejedno koliko je  ;D
Tako razmišlja deep_sky fotograf. A planetarni fotograf bi da namaže što uvećanije parče hleba - samim tim biće tanko.


E ovo je primer kad covek ima znanje. Kad zna jednu istu stvar da objasni na vise razlicitih nacina.

Danijel

Od tog objašnjenja ja sam sad - ogladnio :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT