• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Modifikacija DSLR aparata

Started by betelgez, August 01, 2013, 02:36:55 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

betelgez

Pozdrav, verovatno mnogi koji rade astrofoto nemau modifikovane aparate, a mozda bi hteli. Mene zanima modifikovanje za ic deo spektra i ko to radi. Da li neko ima iskustva sa time ako je vec radio i kolika je razlika u slikama sa i bez ic filtra?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD


johnny984

Koliko sam ja razumeo pričajući sa gostpodinom frugorskim  :) on je modifikovao svoj aparat za astrofoto, upravo uklanjanjem ic filtera iz aparata i to je za ove naše fotke super, ali za every day daylight fotke ti je potrebno posebno podešavanje i štelovanje WB. Što se mene tiče. ako je to uslov da dobiješ aparat za dnevno i noćno slikanje jednim te istim aparatom, onda malo muke nikada nije na odmet. Ako ne postoji mogućnost da se aparat koristi u obe situacije, onda ili 2 aparata ili nemodifikovan, jer se gospođe nikada neće složiti  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mravic

Mada neki tvrde da se ništa ne menja tj. da se može koristiti za dnevno fotografisanje nije tačno. Tj. ima mnogo razlike. Može se postići  kao i na ovim fotkama na prethodnom linku ali nije tako jednostavno i uvek moraš nešto doradjivati u foto shopu.
Ja sam svoj 300d modifikovao i skoro nikad ga više nisam koristio za dnevnu fotografiju. Da sad ne kačim neke porodične fotografije na kojim se vidi da su loše.
Sada imam 450d i zadovoljan sam i nemodifikovanim jer ga više koristim za dnevnu fotografiju a ponekad škljucnem i neku svemirsku.
Otvaranje fotoaparata ne bih baš savetovao ako nemate ni malo iskustva jer lako može doći da ga upropastite. Postoje neke džeksne, kontakti, koji su jako osetljivi i lako ih je uništiti i kraj. Ja sam na kraju još kupio dva neispravna da bih osposobio prvobitni. U startu sam sve odradio kako treba ali sam ga još dva tri puta rastavljao jer su mi kontakti na displeju prekidali pa se gubile brojke. Posle me je nerviralo malo prljavštine na čipu, ali ispod novog filtera pa sam morao sve rastavljati, na kraju sam pokvario flat kabel na čipu, a posle i flat kabel izmedju zadnjeg poklopca i fotoaparata.
Na kraju sam sve sklopio da radi kako treba i prodao. :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

betelgez

hehe, znaci da ne pokusavam nista


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

mravic

Prava modifikacija se radi u servisu ili kod Filipa Lolića iz Splita i filter košta oko 100e i još oko 50 za ruke. Ko voli nek izvoli.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

frugorski

Quote from: johnny984 on August 01, 2013, 11:12:04 pm
Koliko sam ja razumeo pričajući sa gostpodinom frugorskim  :) on je modifikovao svoj aparat za astrofot

      Mala ispravka.Ja sam kupio polovan Canon EOS 350D ,koji je vec bio modifikovan i to bas na nacin kako je opisao Mravic (Janko)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

goksi

Quote from: mravicPosle me je nerviralo malo prljavštine na čipu, ali ispod novog filtera pa sam morao sve rastavljati


Sa cime si skinuo prljavstinu sa cipa?

johnny984

Quote from: frugorski on August 03, 2013, 09:41:40 am
Quote from: johnny984 on August 01, 2013, 11:12:04 pm
Koliko sam ja razumeo pričajući sa gostpodinom frugorskim  :) on je modifikovao svoj aparat za astrofot

      Mala ispravka.Ja sam kupio polovan Canon EOS 350D ,koji je vec bio modifikovan i to bas na nacin kako je opisao Mravic (Janko)


Ok, nisam znao da je kupljen modifikovan, ali naravno, nisam mislio da si sam modifikovao, niti da bilo ko od nas to treba da radi sam, bar se ja ne bih upuštao u takvu avanturu  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mravic

Uh svačim ali nikad nije bilo skroz čist.
Sada sam negde na Hrvatskom forumu čitao šta kaže gore pomenuti Filip kako on čisti. Pa to je čista nauka. Ja sam naravno skinuo filter koji je na kraju bio sav masan od prstiju, oprao u deterdžentu, prebrisao i vratio nazad.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

goksi

Quote from: mravicPrava modifikacija se radi u servisu ili kod Filipa Lolića iz Splita

Da li znas ko kod nas radi, Split je malo daleko?

Danijel

Quote from: mravic on August 04, 2013, 09:15:03 pm
Uh svačim ali nikad nije bilo skroz čist.
Sada sam negde na Hrvatskom forumu čitao šta kaže gore pomenuti Filip kako on čisti. Pa to je čista nauka. Ja sam naravno skinuo filter koji je na kraju bio sav masan od prstiju, oprao u deterdžentu, prebrisao i vratio nazad.



Tu je opisao kako to radi ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT