• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Lutanje po objektima

Started by Sinisa, August 02, 2013, 03:58:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sinisa

Nisam koristio teleskop (114/900) cak od letenke,video sam da je lepa vedra noc,pa sam odlucio da ga iznesem da vidim kako stojim sa objektima.Poceo sam od velikog medveda,naravno,m81 i m82,koji sam nasao iz ''prve'',pa sam se nervirao kako mi se to nije desilo na takmicenju...no,nema veze,presao sam na m51,tu sam gledao malo,pa sam odlucio da vidim m101 koji sam poslednji put kroz moj teleskop video na proslogodisnjoj letenci.Zamenio sam red dot sa 5x25,''skakutao'' po zvezdama,i opa! Evo ga.Tu se vise nisam zadrzavao kod Velikog medveda,pa sam vratio red dot i okrenuo teleskop ka Letnjem trouglu.Prvo sam se usmerio ka labudu i M29.Nije bilo problema da ga nadjem,pa sam se usmerio na liru.M57 i M56 takođe nisu predstavljali problem.U herkulu sam nasao m13 veoma lako,dok mi je m92 predstavljao mali problem.No,njega sam ne znam ni ja kako nasao,ali sam zapamtio gde je crvena tacka od red dota bila na nebu u odnosu na okolne zvezde,tako da cu ga sledeci put verovatno naci brze.I tu sam kod orla nasao m11,koji sam veoma lako nasao.Sacekao sam da se Andromeda i drustvo priblize zenitu,pa i tu da lutam.Negde oko 2am sam opet poceo sa M15 I M2 koji sam prvi put video kroz moj teleskop,zato sto,jednostavno,nisam se setio da ga trazim  ;D Pa onda su tu M31 i M32,i na moje iznenađenje sam uočio i m110,opet,prvi put kroz moj teleskop.Pa sam razmisljao...ako sam uspeo da uocim m110,zasto ne bih probao i m33?I naravno,odma sam spustio ka m33.Pogledao kroz okular:Nista.Gledam,sta nije u redu...probam opet da naciljam,i opet nista.Tu sam probao da skrecem pogled kroz vidno polje ne bi li ga video.Tu sam slucajno udario tubus,koji se malo pomerio,i kad ono,evo m33 u vidnom polju...taman,ali evo ga.Super,tu sam gledao m33 malo,opet pogledao u red dot,da se osiguram da gledam m33.Dobro,da se ja okrenem ka ostalim objektima,nadjem m103 lako.Pa onda m34 u Perseju,pa dole jos m38 i m36.I tu sam cuo petlove,pa ajde da se pakujem.Gledam u mesec,i plejade...onda se setim...jao,pa i plejade su M objekat...i tu pozelim da ih opet vidim kroz teleskop,dobro da je jos bilo usevereno...i tu gledam m45 oko 2 minuta,pokusao da ih slikam sa obicnim fotoaparatom prislonjenim na okular,no,bez uspeha,samo sam napravio kifle od zvezdi zato  sto niko ne moze da stoji mirno 2 sekunde.I tako,ja zadovoljan sa pronađenim objektima,odem na spavanje.Cak sam i video 14 meteora tokom cele noći,što mi je ok skor.
Hvala na utrosenom vremenu,
Siniša.  ;D
150/750 EQ3

milan

Samo tako nastavi i dodji na maraton sledece godine :)
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Sinisa

Quote from: milan on August 04, 2013, 03:10:59 pm
Samo tako nastavi i dodji na maraton sledece godine :)

Naravno da hocu,dobro je da sam video da je lako pronaci ovih 20-ak objekata :D
Edit:Sad sam se setio da je to proleće/zima,i da su drugi objekti,ali nema veze,i sa time ću se pozabaviti  ;D
150/750 EQ3

frugorski

    Bravo Sinisa,samo napred. :D
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

orion310591

Naravoucenije: Kad ne mozes da pronadjes objekat, gurni tubus, mozda se sam pojavi :D