• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Letnje posmatranje

Started by milan, August 04, 2013, 03:08:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

milan

Moje posmatranje letnjeg neba se zavrsava jer sam se sinoc vratio u Beograd,mozda cu posmatrati jos malo krajem avgusta ali ce tada biti mesec.
Ovog leta sam ceo Jun bio u Beogradu zbog upisa tako da nisam mogao gledati,kad sam stigao u selo bili su oni oblaci,onda sam uhvatio dve,tri noci pre Letenke pa je onda bio pun mesec pa sam sad skoro gledao i sve ukupno(ne racunajuci Letenku) gledao sam oko nedelju dana ali je vredelo,svaka noc je bila dobra i svako vece sam nasao nesto sto prvi put vidim.
U Maju sam kupio jednu svesku i poceo da zapisujem sve objekte koji nisu M-ovi,podelio sam svesku na cetiri dela:galaksije,planetarne magline,ostale magline i jata.Pored sam pisao datum i vreme a one lepse sam i opisivao.
11-og Jula sam poceo sa posmatranjem letnjeg neba ove godine,od opreme sam najvise koristio filtere jer vecinu letnjeg neba cine magline.Prvo sam krenuo od najlepsih M-ova
M8,M17,M16,M27, su sa O-III filterom prelepe i jako se dobro vide ali objekat koji smo sa ovim filterom najvise posmatrali je VEIL i on je po meni najlepsi objekat letnjeg neba,bez filtera se
jedva primecuje ali sa filterom se vidi kao i M27 samo sto je lepsa i mnooooogo veca.
Sledece sto sam trazio je NGC 6826-Blinking planetary koja je jako zanimljiva jer kad pogledas u njen centar centralnu zvezdu i neki halo koji se pojavljuje i nestaje-blinka.
Onda sam nasao NGC 7027 koja nije narocito zanimljiva-slicna je kao Cat eye samo malo tamnija i manja.
NGC 6804 koji kad se stavi O-III podseca na M97 ili Sovu.Sledece sam nasao NGC 6888-Crescent nebula koja se jedva nazirala bez filtera ali je sa O-III filterom prelepa i podseca na meduzu.Onda sam malo pomerio teleskop u pravcu Severne Amerike koja se nazire samo sa UHC filterom.
Sledece veceri sam nasao NGC 7662-Blue snowball koja ima lepo-svetlo plavu boju pa sam nasao 6210 u Herkulu isto planetarnu maglinu koja nije nista posebna lepa,onda NGC 7009-Saturn nebula kod koje se na vecem povecanju vede neka dva mala ispupcenja koja malo podsecaju na prsten,onda sam nasao NGC 6781,NGC 6751 i NGC 6818 koji nisu zanimljivi koliko i prethodni objekti.Onda smo otisli na Letenku,pa je bio pun mesec i onda sam posmatrao 1-og Avgusta ali sam,ujak je bio u Beogradu.Centar paznje te veceri su mi bili stari kamion i reno koji nisu  radili i iz kojih se nesto stalno culo...Ali sam onda pozvao naseg dobrog prijatelja,takodje astronoma,ljubitelja vedrih noci koji je svako vece koje posmatramo pored nas,njegovo ime je AJK,cim sam ga pozvao dosao je i lezao pored teleskopa celo vece.
To vece mi je bilo najuspesnije zato sto sam nasao objekte koje sam prethodnih veceri trazio i po sat vremena prvo sam pronasao NGC 6445 koja je tamna,onda sam pronasao NGC 6559 koja se nalazi blizu M8 i vidi se solidno,onda sam nasao NGC 6905 pa onda NGC 7008 koja je meni jedna od zanimljivijih objekata sa O-III filterom,nema pravilan oblik kao i sve dosadasnje planetarne magline vec je kao neki debeo polukrug koji mene podseca na delfina.Onda sam opet pokusao da nadjem NGC 7048 objekat koji mi je zadao najvise muka.Trazio sam ga i 11-og,12-og i 13-og Jula po oko sat ipo vremena i nista ali sam tog 1-og Avgusta uspeo.Taj objekat je mali i jako bled,nalazi se odmah do neke zvezde i kad gledam u njega mislim da je to odsjaj od te zvezde ali se sa
O-III filterom vidi da je maglina.NGC 40 mi je bio sledeci objekat koji sam nasao,podseca na blinking samo je tamnija.Onda sam gledao pelikan IC 5067-Pelikan kad gledam tamo gde se nalazi  kao da vidim nesto malo magline ali jedva onda sam okrenuo ka IC 1396 i video kao neko zatamnjenje pa bih zamolio iskusnije posmatrace da mi kazu da li je to to.Onda sam nasao
NGC 281-Packman tu se jasno vidi maglina oko zvezdanog jata i jedan lep objekat je NGC 7635-Bubbleokrugla nebula blizu M52.
Sledece veceri sam pokusao da nadjem Bug nebulu ali je vec bila jako nisko pa nisam uspeo,onda sam pola sata trazio NGC 6629 ona je jako mala sa 17mm se vidi kao zvezda a kad stavim 5mm vidno polje mi se jako smanji,ali sam na kraju uspeo!!!Jer tek kad se zagledas u nju vidis da nije zvezda,malo se razlikuje.Onda sam stavio 5mm i uverio se.Sledeca mi je bila
NGC 6309-Box nebula koja je takodje zanimljiva ima pravougaoni oblik.Kasnije sam nasao NGC 1501 i NGC 1514 koje sam jedva nasao jer su tada bile jako niske,posle sam nasao
NGC 7023-Iris nebulu koja se vidi kao bleda maglina oko zvezde.Od jata sam pronasao NGC 6652,6638,6624,6528,6522,6642,6544,6553,6760,6440 nijedan od njih nije zanimljiv,vecina su u strelcu i vide se kao mrljice.Od galaksija sam nasao NGC 5962 koja je tamna i mala i NGC 253-Sculptor koja je ogromna.I jos jedan objkat koji je takodje prelep je NGC 7293-Helix koji je takodje ogroman objekat ali i sa O-III filterom prelep,ima oblik M57 magline.
Ove objekte predlazem da pogleda svako ko ima teleskop od 200mm ili veci dok se jos vide i moram da pitam da li je neko uspeo da nadje Bug nebulu,NGC 6644 i NGC 6803?
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

frugorski

       Lepo si ovo napisao Milane.Ti si verovatno i ovih vrelih dana bio jedan od najvrednijih i najuspesnijih astronoma.Stimulativno za nas ostale.Zelim ti mnogo uspeha u daljem skolovanju, a i u svim drugim oblastima.
       Ja sam nesto skljocao,nije tako lose,ali se ne usudjujem da krenem sa obradom fotki.I tu sam tanak. :-\
       Napravio si nekoliko lepih fotki na Letenki  mojim Canonom, postavicu jednu, ujakovu,da se vidi da imas dara i za fotografiju.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

milan

Quote from: frugorski on August 04, 2013, 05:26:54 pm
       Lepo si ovo napisao Milane.Ti si verovatno i ovih vrelih dana bio jedan od najvrednijih i najuspesnijih astronoma.Stimulativno za nas ostale.Zelim ti mnogo uspeha u daljem skolovanju, a i u svim drugim oblastima.
       Ja sam nesto skljocao,nije tako lose,ali se ne usudjujem da krenem sa obradom fotki.I tu sam tanak. :-\
       Napravio si nekoliko lepih fotki na Letenki  mojim Canonom, postavicu jednu, ujakovu,da se vidi da imas dara i za fotografiju.


Ne planiram da se bavim fotografijom jer taj hobi mnogo kosta a i zanimljivije mi je ovo trazenje objekata :)
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

Da se ispravim samo zato sto sam rekao da se Veil vidi isto kao I M27.

Nisam mislio da lici na M27 vec da je sa  O-III filterom sjaj Veila priblizan sjaju M27.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Sinisa

Zanimljivo veoma.Ne znam mnogo o tim filterima,pa cu sada zvucati kao da sam "pao sa Marsa" ,jel se mogu uociti horsehead,flame ili rosette kroz to? :D
150/750 EQ3

milan

Znas kako flame se vidi lepo a rossete se vidi odlicno
a sto se tice Horse head video  sam je samo jednom I to jedva samo zato sto
je nebo bilo odlicno ali sa UHC filterom,bez
njega se ne vidi :)

Ali moram sa ti kazem da O-III filter ne moze za teleskope ispod 8 incha a
za UHC ne znam mada ja mislim sa bi pomogao
samo ne znam koliko.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

gile.ms

Svaka čast Milane! Uživao sam čitajući izveštaj.
Mnoge od ovih objekata sam i ja pokušao da uočim u svojoj 150-tici bez filtera - uglavnom i bez uspeha :-\
Za Iris sam čak jednom Radana pitao da li je video u svojoj godzili i čini mi se da je rekao da nije... verovatno se nije setio filtera :)

A što se UHC filtera tiče, oni fabrički ugrađeni na dvogledu TS 25x100 odlično rade posao (na oba okulara postoji rotirajuće dugmence pomoću koga se filtri lako postave ili sklone u stranu). Verovatno ću (posebno posle ovog izveštaja) i ja da počnem da se zanimam za kupovinu nekog UHC. OIII i ostali "narrow band" filtri ipak traže debeljuce od 200mm i više...

Još jednom bravo i hvala na inspirativnom izveštaju :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

milan

August 05, 2013, 03:13:38 pm #7 Last Edit: August 05, 2013, 04:05:54 pm by milan
Meni je radan na Letenci rekao da je video Iris,zbog toga sam i pokusao da je nadjem a Radan mi je takodje poslao sajt

http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1520 po kome sam birao objekte koje sam trazio i od velike
je pomoci,lepo su opisani objekti sa odredjenim filterom :)


HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Sinisa

Quote from: milan on August 05, 2013, 10:45:55 am
Znas kako flame se vidi lepo a rossete se vidi odlicno
a sto se tice Horse head video  sam je samo jednom I to jedva samo zato sto
je nebo bilo odlicno ali sa UHC filterom,bez
njega se ne vidi :)

Ali moram sa ti kazem da O-III filter ne moze za teleskope ispod 8 incha a
za UHC ne znam mada ja mislim sa bi pomogao
samo ne znam koliko.

Moraces da nosis to na mmaraton,zelim da vidim :D
150/750 EQ3

milan

Moze,ponecu pa ces videti  :D
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le