• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mlecni put sa Kosmaja

Started by spadej, August 04, 2013, 10:41:48 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Bravo :) Sjajni izveštaji i fotke!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

VaskoGM

Spadej i Maki, odlicni izvestaji !
Kvalitetno posmatranje ste napravili, uzivanje citati.

Jos imenjak da se pobrine da vidimo i foto-materijal :)
Mak180 f/15 • MN190 f/5.25 • AZ-EQ6...
EOS 450D(m) • ASI120MM-S • QHY5V+9x50 AG • Baader LRGB...
Hyperion • ES • Nikon • Sterling...
www.aristarh.rs
Flickr galerija

Luger

Do sad nisam imao priliku da provedem noc pod vedrim nebom sa pravim posmatracem, u pravom smislu te rijeci, dok Maki nije dosao i Sopot. :)
Ja nemam rijeci da opisem taj entuzijazam, tu zaljubljenost u vizuelno posmatranje i kolicinu znanja koju Maki posjeduje.
Milina ga je slusati dok gledas kroz neki Nagler, Televue ili ko zna koji i sta sve ima.
Pada mi na pamet Laci, ista su kategorija, iako Lacija nisam (jos) licno upoznao, ali cije izvjestaje sa uzivanjem citam.
Svaki objekat koji sam pogledao kroz onog monstruma od 8 inca je  i meni, sa ne bas sjajnim vidom izgledao fantasticno, s tim sto sam uskracen da zbog astigmatizma primijetim detalje u maglinama i sl.
Ali sam uspio da vidim i najsitnije planetarne magline koje ni kamerom ne mogu da zabjelezim zbog svoje velicine.
NGC 6826 u Labudu, naprimjer. Blinkala je kao luda dok sam skretao pogled sa nje na obliznju zvijezdu.
Takodje, jako upecatljiv utisak mi je ostavio pogled na trapez tek izlazece M42, koji sam 1000 puta snimao, a nikad nisam uzivo pogledao na vecem povecanju. 
Sto se snimanja tice, nisam se proslavio, ali uopste. Iz vise razloga. Prvo, razlika izmedju f5 i f6 je velika, iako se cini da nije. Sa 5 minuta ekspozicije na ISO 1600, na f5 bi bilo sve previse osvijetljeno (u Sopotu), a sa istom exp na f6 je to malo, u najmanju ruku.
Tu sam platio prvi danak neiskustvu. Drugi problem sam primijetio tek kad sam dosao kuci i rijesio da vidim sta sam uradio. Kako sam uglavnom sarao po zenitu, nisam primijetio da dslr lagano klizi i da gubim fokus. Na njutnu tih problema nisam imao, zato nisam ni pretpostavio da je nesto tako moguce, a ustvari je vrlo logicno.
I treci razlog sto mi slike ne valjaju je taj, sto sam htio da za jedno vece snimim sto vise objekata. Znam da je i to pocetnicki, ali nema veze.  ;D Na dugim exp. to, jednostavno, nije moguce.
Sve u svemu, ovaj mali APO je zaista biser i jako sam zadovoljan trgovinom. (TikTak, hvala!)
I tako...
Spadej, hvala, sta da ti kazem osim da zoves opet. Rado cu se odazvati. :) Obojici hvala za prelijepo druzenje.

Evo Veil-a, da ne bude bas bez icega:

Objekat: Veil nebula
Oprema: Canon 450D modifikovan na full spectrum+UHC filter na SW ED80, PHD pracenje.
Exp: 5 lajtova 5min x 1600, 5 darkova, fletovi po 15x.   
Lokacija: Sopot 02.09.2016.

stack-subsky-wb-asinh-1 by Luger, on Flickr

Maki

Quote from: Luger on September 07, 2016, 07:34:04 pm
Do sad nisam imao priliku da provedem noc pod vedrim nebom sa pravim posmatracem, u pravom smislu te rijeci, dok Maki nije dosao i Sopot. :)
Ja nemam rijeci da opisem taj entuzijazam, tu zaljubljenost u vizuelno posmatranje i kolicinu znanja koju Maki posjeduje.
Milina ga je slusati dok gledas kroz neki Nagler, Televue ili ko zna koji i sta sve ima.
Pada mi na pamet Laci, ista su kategorija, iako Lacija nisam (jos) licno upoznao, ali cije izvjestaje sa uzivanjem citam.
Svaki objekat koji sam pogledao kroz onog monstruma od 8 inca


Znači  :P
Nemam ja ni deseti deo znanja koje imaju ljudi ovde, Laci naročito, da se ne zavaravano, niti je 8 inča monstrum...monstrum je Lacijev dobson. :)
A nisu ono bili Televue okulari, veruj mi. Da jesu, mogao bih da ti instaliram Dioptrix i mirna Backa. Al jes da ES izgleda u mraku slično  ;D.
Kad ostavim po strani sve to, drago mi je da ste i vi uživali koliko i ja. Voleo bih da sledeći put odemo baš do Kosmaja, još malčice mračnije. Ionako preko zime neće moći da se ostaje celo veče...
Veil ispao sasvim lepo, mnogo lepše nego kod mene u okularu. :)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Luger

Maki, svakako da ima jos mnogo takvih kao ti, samo sto si ti prvi sa kojim sam se ja druzio cijele noci. A, kako nije monstrum sa 2000+ zizne daljine?  ;D
Nebitno, bitno je da se okupljamo.

spadej

Ovih dana cu otici na Kosmaj, da vidim ima li neka povoljna lokacija. Povoljnija od onih koje sam vec nasao. Spremajte se... .

Yagodinac

Ja sam oduševljen vašim opisima. Uz malo mašte kao da sam bio tamo.

spadej

Yagodinac, mozes ti da budes "tamo" i bez maste. Od tebe do mene ima oko 120km, veci deo je auto put.  To je najvise 2 sata voznje.
Bila bi mi izuzetno velika cast ... ! :)


Maki

Quote from: spadej on September 10, 2016, 10:42:34 am
Yagodinac, mozes ti da budes "tamo" i bez maste. Od tebe do mene ima oko 120km, veci deo je auto put.  To je najvise 2 sata voznje.
Bila bi mi izuzetno velika cast ... ! :)

A možemo i mi do njega, do Kučaja... ;)
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

Yagodinac

Hvala na pozivu i predlogu; pre par dana se vratih sa mora i nijedne astrofotke tu nije bilo. Ma ni Mlečni Put... Objašnjenje: jednogodišnje čeljade efikasno sprečava svaku astrofotografiju. U praksi mogu ponekad da skoknem do sela i postavim teleskop; to obično bude jednom mesečno. Tako da da, rado bih došao, ali nešto su tu (zasad) male šanse  :-[

marino

krasne price iz prve ruke, lijepo druzenje i odlicne fotke...bas zavidimo mi koji nismo bili, no hvala na tekstovima pa je dojam ko na filmu :)
btw, neovisno o ovome...pada mi na pamet ideja da npr jedan broj M111 izdamo kao skup prica astronoma sa promatranja...to jos nitko nije napravio...(zbornik astro dozivljaja sa partya) :)
Vidulini Observatory

spadej

Hvala Marino.
Ovo je samo pocetak, tek  ce da bude druzenja i price, a i fotki ... samo da ubedim drustvo da se ne opterecuju uslovima i LP-jem, vec da jednostavno dodju i bave se astronomijom.

Super ti je ta ideja za M111. Bilo bi to odlicno sredstvo za borbu protiv pretstojece "zimske depresije".   

Maki

Nakon oktobarske ekskurzije u kojoj smo bili samo Spadej i ja, ovaj put opet triling, bio je i Luger.
Ukupno pet teleskopa, Spadej je menjao na EQ Optisana 60/600 i njutna, ja sam poneo Borga da ga Luger vidi uživo. Realno, smor je dužiti dve cevke u polju, u mraku, po ladovini. Al i kul ponekad.

Rešili da uhvatimo zimsko nebo pre nego što se vreme skroz pokvari, a i do sada je zima bila katastrofa od kijameta uglavnom. Seeing dobar ajd da kažem Pickering 7. SQM žalostan, 19.95 (prošli put bilo 20.08, a skala je logaritamska). LP na severu divljao, jug bio dobar. Jedna kretenska sijalica u daljini koju nisam mogao da izbegnem. Posmatrali od 7 do recimo pola 11, kada je počelo pakovanje. Temperatura veći deo noći u blagom minusu. Natrontao sam se svetski, nije mi bilo hladno, skijaške pantalone preko normalnih i vunenog sloja...zakon. Hladnoća mi je posrkala bateriju na Evo-u prilično brzo na low (3 sata) pa je išla dopuna sa LiPoa.

Lista M43 i 43 (naravno), M78 (meh), M36, M37, M38, M41, M47, M48, M67, M65, M66, Eskimo (Clown) nebula NGC 2392. Na Borgu još Venera (84x, dok se hladio C8) Plejade, Beehive i neuspešna potraga za Rozetom.

Meni dva momenta: E i F u Trapeziumu, guralo se čini mi se na oko 180-200x.  :) Svi smo ih videli, čak i Luger (astigmatizam je manji problem kad se smanji izlazna pupila).
Eskimo nebula na 278x, fuzzy struktura i bez filtera. Mogu da zamislim kako bi lepo bilo na tamnijem nebu...Probao i OIII ali realno nije bio potreban, samo je gasio zvezde okolo.
Alkaid 12, C8, Takahashi FC 100 DF, Borg 71FL, Lunt 80 DS

Flickr  https://www.flickr.com/photos/158467440@N03/

https://www.astrobin.com/users/BGazing/

spadej

Kao uvod u ovo divno vece, pra par dana sam pokusao da se setim svojih astro pocetaka, i izvukao Optisan 600/60 iz "arhive". Zelja da izadjem napolje tinajala je u meni cele zime, ali kad god vidim koliki je minus, odmah odustanem.  Razlog vise za to je i masa SW150-ce, gomila od hladnoce skamenjenih zica, i naravno, bilo mi zao da akam teleskop po ledu.
Zato je taj famozni Optisan opet  aktuelan. Cak sam ga nabudzio na EQ3 montazu. I fotoaparat sam kacio na njega. Sve zajedno nema ni 5kg. I moze da se upotrebi ali.... Kada su u blizini jedan C8, Borg i Lugerov ED, smesno je igrati se sa njim. Zato sam vrlo brzo vratio na montazu moj stari dobri Njutn.

I utakmica je mogla da pocne. Maki nam je pribilizio Orion skoro na puskomet. C8-ca je prava azdaja, i posmatranje sa njim vrhunsko uzivanje. Nisam ni znao da orionov trapez ima 6 zvezda. 4 glavne sam lako video i sa njutnom, ali te dve "pomocne"... Izazov mi je bio da i njih uocim, i zato sam gurao u 150-cu cak i 4m okular, sto je nekih 180X povecanje. Ali, neprecinost fokusera ili ko zna sta vec nije mi dozvolilo da izvucem te dve dodatne zvezdice. U svakom slucaju, bilo mi je neverovatno uzbudljivo pokusavati.

A uzbudljivo je bilo i kod Lugera. Njegova refraktor, dodatno naoruzan nekim 60-mm traziocem, kao usisivac je skupljao fotone i pakovao ih na CCD. Ocekujem sa nestpljenjem da zavrsi obradu i okaci ovde rezultat.

Na kraju, nije bilo savrseno ali bila je to prva akcija u ovoj godini. Posle dugog zimsko sna. Dolazi lepse vreme, toplije noci ...

Luger

Mene, za divno cudo, nista nije zezalo ovoga puta. Uz Spadejevu pomoc, vrlo brzo sam usjeverio teleskop, pa cak je i pracenje radilo kako treba. S obzirom da smo planirali da se zadrzimo samo do izlaska Mjeseca, odlucio sam da snimim samo jedan objekat i da ne eksprementisem puno. Ipak sam snimao 2.  ::)
Rosette nebula obecava, M78 jos nisam dirao. Vidjecemo.

I, dok sam snimao, trckarao sam od Makija do Spadeja da pogledam kroz njihove teleskope. Posmatranje je super stvar ukoliko znas sta posmatras i ako imas dobar vid.
Ja, naprimer, ni sa naocarima nisam mogao da vidim Malog medveda, ma koliko se trudio. Ali, sam uspio da vidim kroz Evostar jos te 2 zvijezde u Orionovom trapezu, kao i planetarnu maglinu Ghost of Jupiter koja mi u Stelarijumu stalno privlaci paznju.
Posebno me je odusevio Makijev maleni Borg. Kakvo ludilo! Venera je izgledala sjajno, Plejade, klaster u Rosetti...ma sve.

Domacinu hvala (domacici posebno).

Objekat: Rosette nebula
Oprema: Canon 450D modifikovan na full spectrum+UHC filter na SW ED80, PHD pracenje.
Exp: 22 frejma po 5min x ISO800, ukupno 110minuta.
5 darkova, fletovi po 15x, Bias 50x.   
Lokacija: Sopot 16.02.2017. godine

rosette1 by Luger, on Flickr