• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Perseidi?

Started by dentaku, August 05, 2013, 04:25:23 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dentaku

Prošla noć i nije bila idealna za posmatranje. U nedostatku teleskopa izašao sam oko 23h da dvogledom probam da pronađem neki vidljiv objekat. Prvi izbor - Andromeda. Najpre nađem Kasiopeju, produžim gornji trougao tri puta i m31 se kroz binokular ukazala kao neki mali oblačić. Međutim...

Negde u blizini spomenutog sazvežđa za period od oko 45min. ukazaše se meteori - njih najmanje tri, doduše bili su kratkog trajanja. Da li je još neko video ovu pojavu?

Sinisa

Naravno,video sam ja juce jedan fireball kroz kasiopeju prema labudu,i par svetlih oko perseja oko 2am
150/750 EQ3

spadej

o, da, video sam iih ja. I proslog viknda, a i pre par dana, bio je pravi vatromet. Zaboravio sam da ih pomenem u izvestajima.

gile.ms

trenutno su aktvini i Delta akvaridi - a pošto je Mesec u zgodnoj fazi eto vatrometa...
i ja sam u prethodnih par večeri video nekoliko brzih i kratkih meteora - a mislim da nijedan nije bio Perseid... uglavnom Delta akvaridi ili neki totalno "levi"
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

spadej

Hvala Marko sto si mi resio misteriju. Sve vreme se pitam kako je moguce da "Perseidi" dolaze iz sasvim suprotnog pravca?

betelgez

Ja sam prekjuce video dva bas sjajna sa zelenim sagorevanjem. Ostavljali su i dim za sobom. Mislim da su oba isla iz Perseja prema Velikom medvedu


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

mravic

Ja nikad nisam video takav da se vidi dim, i takodje nisam nikada video da sam čuo zvuk. Ali... sam video jedan u pola dana kako proleće  i raspada se i to poprilično velik, mada pre skoro desetak godina.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

betelgez

ja sam u spaniji vidoe jedan koji je ostavljao trag kao da je pao avion. zvuk nisam cuo, ali je bilo bas veliki i padao je vertikalno iz zenita na jug


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sinisa

video 3 fireballa juce negde oko 11pm.Samo se secam da je jedan krenuo iz Preseja prema Velikom medvedu.
150/750 EQ3

betelgez

kada se moze ocekivati vise bolida i zasto?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

Ne znam da li sam dobro razumeo sta pitas, a ako jesam odgovor je...
Vec od ovog trenutka, pa sve do 12. avgusta, kada ce broj poceti da opada i to sve zbog meteorske kise Perseidi. :)
...

betelgez

pa i jesam bio nerazuman. pitanje je bilo skroz jasno, ali meni :) hteo sam pitati  kada je najveci broj bolida, pre ili posle ponoci i zasto? :)


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

Pre ponoci, ako gledas pravo u vis, gledas odakle si dosao.
Posle ponoci Zemlja, to jest tvoja lokacija, pocinje da okrece "glavom napred", to jest u smeru rotacije oko Sunca, to jest "pravo napred", tako da prakticno uleces pravo u cestice i objekte koje cine meteorsku kisu.
...

betelgez

znaci veci broj ce se ocekivati posle ponoci?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Sima_Strahota

Tako je.
A najbolje pred zoru :)
...