• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nova u Delfinu

Started by betelgez, August 15, 2013, 11:53:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny984

Hehe, onda svaka čast, imaš dobar materijal za prezentovati kao dobru vest. Samo pazi da ne izazoveš nemire, ili u krajnjem slučaju, neslaganja astrologa, pošto nemam ideju kako bi oni ovu pojavu tumačili  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Jaro

Veceras smo Janko i ja snimali Novu sa NightHawk opservatorije u Backoj Palanci. Uradio sam i fotometriju na osnovu nekoliko snimaka. Konkretno 6 snimaka od po 3 sekunde stakirano kalibrisano.

ABSOLUTE PHOTOMETRY
CALIBRATION STARS:
   C1: 9.049
   C2: 8.004
   C3: 9.829

NOVA
HELIO J DATE          MAG      +/-
----------------------------------
2456520.43765       5.109    0.014

Observer: Janko Mravik & Jaroslav Grnja
FotoDif 3.86

Snimano je SW 150/750 i sbig CCd kamerom ST7

Accuphase

Zna li se štogod o višečlanom(verovatno dvojnom) zvezdanom sistemu, u kojem se dogodila "Nova"... daljina, spektralni tip, starost ?

johnny984

Lepo, lepo, odlična fotka. Tu se već vidi razmera eksplozije  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

marino

bravo za jaroslava i janka, sima odlicno da imas fotke prije i poslje, izvrsno

ljudi jel smijem vase slike stavit u ilustraciju clanka?
sima strahota dozvolio, jaro janko i gilems ??
Vidulini Observatory

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

marino

tnx janko
evo clanak otisao zorkicu

gilems kako te nema a u dobroj vjeri, "uzeo" sam i tvoju fotku za ilustraciju u clanku!
Vidulini Observatory

gile.ms

eto ja malo zakasnio ali naravno da je u redu da koristiš moju fotku... poslao sam ti i mail...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

marino

August 16, 2013, 12:25:50 pm #23 Last Edit: August 16, 2013, 12:33:47 pm by marino
eto
hvalaaaa
zasada objavljeno na
astronomija.co.rs
zvjezdarnica.com
astronautika.com

upravo sada i ovdje;
http://regionalexpress.hr/site/more/eksplozija-zvijezde-uhvaena-oima-istarskih-teleskopa/
(napomena!! regionalovci su moji prijatelji i suradnici kako je rijec o istarskom portalu tako se i naslovi na njemu malo vise "potegnu" prema prefixu istra, da vas ne zbunim :) )
tnx people!
Vidulini Observatory

betelgez

evo i moje slike od juce. racunar me zezao pa nisam mogao juce da stakiram. evo je sad
27x10",  iso800,  f3,5, fl18. lokacija viseci most u brzom brodu
dss i photoshop

https://www.dropbox.com/s/bbwa9arietemkg6/Veliki%20letnji%20trougao%20sa%20Novom%20u%20sazvezdju%20Delfina.bmp


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Yagodinac

Što je ne prebaci u JPG kad je već 8bit... Uštedeo bi nam vreme za download. Ovako ima duplo više nego RAW na 20d  ;D

betelgez

imao sam i u jpg, ali je bila mutnija koliko mi se cini. iz raw sam prebacio u bmp, jpg i psd, ali je bmp bila najcistija


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

marino

Vidulini Observatory

betelgez

ne znam sto jpg toliko gubi na kvalitetu. sve zvezde se razmrljaju i postanu mutnije. evo gif, manji je i bolji od jpg

https://www.dropbox.com/s/m2v7tpuahxloeef/Veliki%20letnji%20trougao%20sa%20Novom%20u%20sazvezdju%20Delfina.gif


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Accuphase

Jedno pitanje... s obzirom na činjenicu da u određenim binarnim sistemima(koji su zapravo ne retkost već su dominantni) postoji mogućnost za "Supernovu" 1a tipa, koliko takvih potencijalnih pretnji postoji u blizini Zemlje ?
S druge strane "Nove" iako mnogo manje spektakularne, su mnogo ćešće te kao takve, ukoliko su (pre)blizu, nisu nimalo bezopasne...
http://www.daviddarling.info/encyclopedia/W/whitedwarf.html