• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nova u Delfinu

Started by betelgez, August 15, 2013, 11:53:02 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sima_Strahota

@betelgez

Obrati paznju da li je jpg na 100% kvalitetu. Jpeg je "loosy" vrsta kompresije koja odbacuje odredjene informacije kako bi smanjio velicinu, a to je izrazeno kroz taj slajder koji se pojavi kada se cuva JPG.

Takodje, ako smanjujes sliku, zbog algoritama koji se koriste pri toj akciji, dolazi do manjeg ili veceg zamucenja slike, pa ju je potrebno malo uostriti.
...

marino

sjaj i dalje raste...prije par sati australci su izmjerili mag 4.4
http://www.aavso.org/everybodys-doing-it-even-arne

Vidulini Observatory

Accuphase

Novae ili Supernovae Type Ia ?

betelgez

August 16, 2013, 10:01:39 pm #33 Last Edit: August 16, 2013, 10:06:46 pm by betelgez
evo malo doradjena Nova od juce

https://www.dropbox.com/s/15u6unfiith3r95/Veliki-letnji-trougao-sa-Novom-u-sazvezdju-Delfina.jpg

edit
ne znam da li se i vama to desava, ali izgleda mi da dropbox razmrlja sliku kad je uploaduje


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

marino

vizualno bez pomagala uocljiva, gregor i ja bez beda identificirali Novu Del 2013 prije pola sata (22:20 LT) a mjesecina gadno bljesti!
Vidulini Observatory

marino

ma cekaj malo
u koliko sati si snimio ovu fotku srdjane...sam se preracunao ili si ti mozda isto kada i japanac ili koji minut-sat kasnije ulovio Novu Del 2013 ???
Vidulini Observatory

Sima_Strahota

Fotka od 14.8 je nakon vesti o novoj.

Mada, obzirom da skoro svako vece snimam taj deo neba, mogao sam i ja :):) ( Mislim, obozavam ovo "mogao sam i ja" :) )
...

marino

superrr!
reagirao si expresno...u oliiko sati si snimao
Vidulini Observatory

Sima_Strahota

23:15, 15.8.2013

Sad videh, greskom sam napisao 14. umesto 15. avgust....

Uh.....
...

Sima_Strahota

E ne mogu da verujem kakav sam mentol da mi takva greska promakne....
...

marino

uffff

uf :)

okej i ja sam kasno primjetio stvar..okej idemo ispravljat! hvala na info!
Vidulini Observatory

Sima_Strahota

Sad se osecam kao poslednji amater....mislim, ja stalno kritikujem ljude da ne citaju ono sto pise, a sad sam i sam uradio isto....
...

marino

hej hej
polako! to se dogadja svaki dan ma koliko covjek pazi...zato smo svi tu i dobro je da mozemo vidjeti greske i ispraviti ih, ne boli , ne kosta, a nakraju ipak imamo tocne podatke (ujedno to i znaci da ne vjerujemo na slijepo i da provjeravamo cak i sami sebe a to znaci da smo odgovorni)
ne brini sutra cu ja napisat krivi datum pomrcine pa ce zorkic to vijdet i ispravit :)
Vidulini Observatory


marino

poslao sam mail s tocnim podacima o fotografiji o kojoj je gore bil rijec sasi i danijelu da u tekstu dodaju ispravak datuma nastanka fotke..
Vidulini Observatory