• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

nova trka na mesec??

Started by Sich, November 06, 2005, 11:13:29 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

Kinezi planiraju da na msecu budu oko 2017.
http://www.cnn.com/2005/TECH/space/11/04/china.moon.reut/index.html

Prvi lunarni obiter palniraju 2007. bas kad trjica tajkonauta u senzou budu u orbiti i nameravajuci setnju u svemir.

E sad, i ameri planiraju tako negde da budu na mesecu. mozda malo ranije , ali znajuci njih svasta se moze desiti da oni malo produze taj rok.
stoga mozda bude trke za ponovno osvajanje meseca, ovog puta izmedju kineza i amerikanaca!??
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

eyej

Ljudi, a zamislite sledecu sliku! Kinezi i Ameri, u isto vreme na Mesecu, prave rostilj, piju pivo, igraju karte, zezaju se.. A? :D

sashastar

To sam ja vec najavio bice frke jer Amerima se nece to svideti.

Skyw@lker

Igore mnogo si neozbiljan postao!  :wink: Ma svaka cast Kinezima, svidelo se to Amerima ili ne nece uraditi nista novo sto oni nisu pre 30ak godina. U svakom slucaju bicemo tu da to vidimo, a ono sto me stvarno interesuje su stalne istrazivacke stanice na Mesecu koje ce zaista doprineti otkrivanju nekih novih stvari, ali koliko sam cuo to nece pre 2020-30 (pesimisticna procena), znaci nacekacemo se...
"Covek zivi u konacnom svetu, ali njegova masta ne."

eyej

Quote from: "Skyw@lker"Igore mnogo si neozbiljan postao!  :wink:


Ko!? Ja!?? Izgleda da ce mi admini zabraniti pristup svemu sem astroklubu, ako ovako nastavim! :D Kako god vi gledali na ovu situaciju, pustite tih 30 godina! Pogedajte trenutnu stopu napretka Kineza i Amera! Vrlo brzo ce tih 30 goina biti smanjeno na 10, pa na 1 god... To nije samo vezano za ove kosmicke programe, nego i za celokupnu privredu! Citao sam neke proracune svetskih strucknjaka! Do 2020 godine, top 5 ce biti zemlje, kako ih oni nazivaju Istocnjacki Tigrovi! Dakle Kina, Taiwan.. i ostali! Bice frke ako mene pitate!

sashastar

eyej mozda stopa razvoja visoka ali i sirenja.
kod nas nema ulice a da ne naidemo na neku kinesku radnju
mozda kinezi planiraju i tamo da se prosire

ali neka ih vredni i pametni ljudi e to nam je sledeca zemaljska evolucija.

Djorvoz

Kinezi planiraju da odu na Mesec do 2017.
Ameri planiraju da odu na Mars do 2030.
A ja planiram da završim fakultet do 2009.
Svemu je zajedničko sledeće:
Ako se nešto fundamentalno ne promeni ništa od ovoga ne neće dogoditi.

sashastar

Djorvoz zajednicki imenilac za sve sto si rekao je ipak dobar plan


eyej

Quote from: "Djorvoz"Da.


Vrlo recito! :D U svakom slucaju, za sad Kinezi predstavljaju industrijsku napast i stvaraju velike probleme svetskoj ekonomiji! Ali, i dalje ih svi mi dozivljavamo kao radnu snagu! Medjutim, postace vrlo cupavo po sve nas kad Kinezi krenu da se obucavaju i usavrsavaju, pa postanu konkurencija i u naucnim domenima! Zamislite tek to! A od takve situacije nas deli vrlo malo, jer sam cuo najavu Vlade NR Kine da do, ne znam tacno koje godine (govorimo o rasponu od par godina), sagrade sistem gigantsih univerziteta, iz domena najprimenjenijih nauka, ciji bi kapacitet bio, cini mi se, 10 000 000 gotovih strucnjaka godisnje! ! ! ! ! ! ! ! Zvuci mnogo, ali nemojte se zavarati, njih ima 1,3 milijarde! Dakle, govorimo o sistemu visoko-naucnoobrazovnih ustanova, na kojima bi Kinezi dovukli sve zainteresovane eminentne doktore i profesore iz celog sveta da predaju, uz ogromnu nadoknadu! Pa vi sad vidite, kada dodje Kinez da nam bude gazda...:roll: Cvrsto se nadam da je sve to prepumpana prica, ali znajuci njih.. mislim da smo obrali bostan! Ja samo gledam analogiju, ako prosecan kineski fizikalac radi za 10x manju nadoknadu od naseg prosecnog fizikalca, nema razloga da i jedan prosecan kineski inzenjer ne radi za isti odnos kolicine novca u odnosu na prosecnog evropskog ili naseg inzenjera! Tema da se vrlo zamislimo!

sashastar

Nerazvijaju se samo kinezi zestoko u tehnologiji nego i :

Tako, na jednom veštačkom ostrvu, oko 60 kilometara južno od Seula, u saradnji sa američkim firmama, Južna Koreja gradi "sveprisutni" grad Novi Songdo. Termin "sveprisutni" odnosi se na informacionu tehnologiju koja će biti svuda prisutna jer će svi informacioni sistemi - kućni, državni, privredni, medicinski i drugi - biti potpuno integrisani. Novi Songdo zamišljen je kao najsavremenija slobodna trgovinska zona na svetu. Kompjuteri će biti ugradjeni u sve privatne i javne zgrade, ulice i druge objekte. Svaki stanovnik imaće karticu-ključ kojom će otključavati i zaključavati sopstvena vrata, ali i ulaziti u vozila javnog saobraćaja, plaćati parkiranje, ulaziti u bioskop, pozajmljivati knjige iz biblioteke, kupovati namirnice i obavljati sve moguće druge transakcije.

Djorvoz

Ja, inače, mrzim elektronskuu tehnologiju. Možete li samo da zamislite stanje privatnosti i ljudskih sloboda na takvome mestu.

Sa druge strane ja se ne bojim koneskog giga-univerziteta. Što bi se plašio, ja se radujem. A mislim da ne moram da obašnjavam zašto.

sashastar

To ti je ona varijanta " Veliki Brat te posmatra"