• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Modifikacija EOS 350D za pun spektar

Started by vasja, April 25, 2013, 12:10:30 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Pazario sam polovan Canon EOS 350D sa namerom da ga modifikujem za IR i astrofotografiju. Da li je neko od vas imao iskustva sa tim? Ideja mi je da uklonim oba filtera i ubacim Astronomik ClearGlass kako bi dobio aparat za pun spektar. Morao bih da pazarim još dva filtera uz to (jedan za blokiranje IR a drugi za propuštanje samo IR) ali mi se čini da je ovo najfleksibilnije.
Kakvo je vaše mišljenje?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Mislim da je Jaro sam radio modifikaciju svog aparata. Ja takođe planiram da se u neko dVogledno vreme pozabavim time, ima na tjubu dosta klipova. Takođe postoje stranice posvećene tome, samo ako imaš živce.

Vidim da si upućen u tematiku ali da naglasim ono što mislim da je bitno; možda još nekom zatreba:
Što se tiče filtera tu se stavlja zamenski (najbolje i najprostije) Baaderov, mada ima i drugih proizvođača. Dakle, Baader na senzor uz pažnju da ne upadne prašina jer ostaje vo_vjeki_vjekov_amin. Takođe hirurške rukavice su obavezne; statički elektricitet ruku može da ošteti osetljiva kola a i možeš da se odvališ kondenzorom ili kako se već zove na blicu, sa nekih više desetina hiljada volti. Ja sam se pržio na malom samsungu iz 2002 i uopte nije prijatno - Canon može samo da bude deset puta jači  :P

Onda generalno imaš i veću osetljivost na IR spektru ali tek na 1100-1200nm, što znači da klasični pseudoIR tipa 720 (zapravo tamnobordo a ne pravi IR-pass) filteri neće mnogo da pomognu.
Takođe dobije se mnogo veća osteljivost u H-alfa opsegu i veća oštrina (ali i sklonost moire efektu, ali ne očekuje se da time slikaš manekenke i zavese  ;D ).

Polare

Kako kaže 'Yagodinac'  ;)
Možeš i skroz maknuti original filter ispred senzora i imaš veču osjetljivost ALI tad ti je senzor više izložen prašini :(
Ima jedna druga stvar koju još nisam provjerio- ako skroz makneš sve filtere ispred senzora onda ga možeš korisiti na Reflektorima dok na Refraktorima 'navodno' ne možeš dovesti u fokus!?.......trebam provjeriti na terenu samo ne znam kad če to biti!
Drugo,ja bi ti preporučio da pređeš na model 450D ! Jer na modelu 350D na Exp. od 300 Sec. je prisutan "amp glow" odnosno elektroluminiscencija izlaznog video pojačala na samom senzoru. Ako nađem fotke ti pokažem o čemu se radi. Dok na modelima poslje 450D taj problem su riješili ;)

Polare

Evo našao!
...ovo je bio jedan test Dark na 600 Sec.



Uploaded with ImageShack.us

vasja

Što se tiče aparata, imam EOS 60D ali mi je to malo skupa igračka da bi se sa njom igrao. Zato sam za 100€ pazario polovan 350d da bi se sa njime igrao. Da sam našao 450d za te pare uzeo bih ga ali nisam. 450d je obično oko 200€ polovan.

To u vezi reflektora i refraktora sam i ja našao na internetu. Verujem da taj problem može da se reši upotrebom IR pass i IR block filtera, zavisi šta se želi snimati.

To za elektroluminiscenciju nisam znao. Baš ću da testiram sa različitim ekspozicijama pa ću da proverim.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM


Yagodinac

Ne brinite za amp-glow; to se pojavi i na dark-frejmu i bez problema se onda oduzme od iste te pojave na lajt-frejmu, tako da se to skine. Dvaput ništa je ništa, što reče Sofronije.

A kad se skine sve kompletno i ostavi goli senzor mislim da je poprilično onemogućeno snimanje jer on onda beleži i UV zračenje (ispod vidljivog opsega), i IC (iznad opsega). Zvezde bi bile nemoguće šarene i teško/nemoguće bi bilo čak i na live-wiev fokusirati. Trebalo bi koristiti neke UV+IC filtere ispred, svejedno dal na senzoru ili ako refraktor ima premaze, bar tako ja mislim  ???

Polare

Ovo je samo jedan primjer od mog prijatelja  ;)
Newton 200/800, Canon 450 modificiran(bez ikakvog filtera ispred senzora) !
Iso 800-6×20Min+12+10 Min.


Uploaded with ImageShack.us

vasja

Izvrsna slika. Kaži mi molim te da li taj 450D ima u sebi staklo ispred CMOS senzora ili nema ni to? Da li ima problema u fokusiranju?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Polare

Nema ništa ispred CMOS senzora ;)
Pošto fotka s Newton-om onda korisit Flatener od Baader-a koj je uvijek zavidan na adapter T2 tako da ne ulazi prašina na senzor.

goksi

Treba da proveris da li 350D ima jedan ili dva filtera, prvi je sa pizoelektricnim elementom i on sluzi za ciscenje od prasine i delimisno ne propusta IR sto je dobro, drugi je onaj, blizi senzoru se skida da bi povecao H-alfu. Skidanjem drugog(kod starijih modela i jedinog) javlja se problem sa autofokusom(gubi se) i problem sto ne mozes da fukusiras u beskonacnost( sa objektivima) dok sa teleskopom mozes jer on ima svoj fokus. Ako se zeli zadrzati autofokus onda se stavljaju zamenski filteri. Jos jedan razlog stavljanja zamenskog filtera je i resenje problem halo efekta na velikim zvezama zbog hromatske aberacije na IR spektru koje dodatni filter blokira(ovo je problem na refraktorima a nasao sam i na SC teleskopima, kod newtona nije). Umesto zamenskog filtera moze da se i stavi klipni na Canonu ili spoljini(okrugli).

Ovde imas dobru temu : http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php?Cat=0&Board=DSLR&Number=5567578&fpart=&PHPSESSID=

vasja

Hvala Goksi, odličan link! Mislim da na 350D ima samo jedan filter.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

goksi

I jos da dodam da LP filter moze da resi problem IR-a ako se skinu svi filteri tako da moze da ima dvostruku korist ako planiras da slikas u LP zagadjenim oblastima. Jedino sto u slucaju da odes na neku dobru lokaciju taj filter ce da smeta jer fltrira odredjene delove spektra, e sad koliko ne znam, verovatno bolji-skuplji imaju manje uticaja.

Ako skines pizoelektricni element koji cisti filter javlja se problem skupljanja prasine. Tada senzor moze da se ocisti ispopropil alkoholom(verovatno moze i obicnim). Inace i kada skines sve filtere senzor nije ne zasticen, ispred njega postoji zastitno staklo koje se ne skida sem ako hoces da radis debayering(konvertovanje u mono).

vasja

Konačno sam prikupio sve što mi je trebalo za EOS hirurgiju. Operacija je uspela a pacijent je preživeo. Evo prvih testova:

Drvo noću


Zagrejana lemilica


Daljinski za tv


Daljinski za tv ispred kojeg je upravo skinuti IR filter

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Odlično, sad još samo da se razvedri pa da opališ 30sec Mlečni Put.