• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prve fotografije sa teleskopom

Started by vasja, September 09, 2013, 09:03:43 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Pre par nedelja sam konacno nabavio teleskop: Newton Skywatcher 250/1200 na Skywatcher AZ-EQ6 montaži. Moji prvi utisci su fenomenalni. Zaista sam zadovoljan i teleskopom i naročito montažom.

Juče ujutro sam napravio par slika sa njim.


M41


Flame maglina


Vlasici

Sve slike su napravljene kao stack od 20x20sec.
Teleskop: 250/1200
Fotoaparat: Canon 60d

Slikano je sa mog balkona na Novom Beogradu. Sa njega se severnjača ne vidi i gleda samo na jugoistok, pa je montaža useverena uglomerom.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Toma B

S obzirom da je slikano sa terase iz grada sa najvećim svetlosnim zagađenjem ovo i nisu loši snimci.  8)

Darchy

S' obzirom na startnu poziciju (NBG), odličan start...
Takodje, čestitke na novoj mašini.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

vasja

Hvala vam.

Stigao sam jednom da odnesem teleskop van grada - oko 40 km južno gde se taman vidi mlečni put. Nisam još bio uvežban sa opremom pa nisam slikao to veče, ali sam uspeo da vidim M31, M33, M13, M45, M57, otvorena jata u perseju, itd. bilo je prelepo. Prvo što sam pomislio kada sam pogledao M13 sa uvećanjem od 300x je bilo: "my good, its fool of stars". Zaista neopisiv osećaj.

Ovom prilikom hteo bih da se zahvalim ljudima iz Teleskop centra u Subotici na pomoći pri izboru i nabavci opreme.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

lajosk

Odlično za početak ...

Sa ovim teleskopom ćeš imati sigurno još mnogo dobrih snimaka ,samo napred...

Yagodinac

Zaista super početak; dobra montaža, dobar teleskop, dobar aparat... Sledeće je vikendica na Zlatiboru...  ;D
Šalim se, premda ni to ne bi bilo loše. Prikupi malo iskustva pa nam za mesec-dva napiši ako te ne mrzi neku vrstu recenzije te montaže. Siguran sam da gomilu ljudi zanima iskustvo iz prve ruke.
Što se tiče sličica, super su i ne očekujemo da nadalje budu loše  :)

vasja

Hvala Yagodinac. Recenziju montaže sam imao u vidu, ali mi treba malo vremena da se sa njom ispraksujem i uvežbam. Mislim da si dobro odmerio, mesec-dva bi trebalo da su dovoljni.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

kruska

🌠

vasja

Konačno sam uspeo da odem van grada sa teleskopom kako bih probao fotografisanje sa malo tamnije lokacije - dovoljno tamne da se vidi mlečni put bar.

Montažu sam prilično lepo useverio pomoću polarnog durbina. Kad sam pogledao kroz polarni durbin nije se ništa videlo. Okreći DEC osu, ne vredi. Stavi lampu sa druge strane - vidi se slab odbljesak. Bilo mi je potrebno da pogledam sa druge strane da bih shvatio da nisam izvukao šipku za tegove! Sam sebi sam se smejao...

Prvo sam uživao bez aparata, samo gledajući razne M objekte. Imam dva okulara - 28mm Apex i 4mm, oba SkyWatcher. Bio sam prilično iznenađen koliko se lepo vidi M57 sa uvećanjem od 300x.

Znam da izlazak meseca bitno utiče na vidljivost nebula, ali sve do te večeri nisam znao koliko. Sad znam. M33 koju sam mogao da vidim kroz tražioc, nakon izlaska meseca, jednostavno se nije videla u tražiocu. Isto važi i za M57.

Uspeo sam da napravim 3 serije slika za 3 objekta - M13, M31 i M57. Kod slikanja M13 sam primetio da fokus nije dobar pa na žalost ta slika baš nije slavna. Nakon toga sam koristio Bahtinov masku i ostale slike su bile sa prilično dobrim fokusom. Kolimacija je pre snimanja proverena laserom i savršeno je centriran.

Evo slika:

M13


M31


M57


M57 crop


Sve slike su slikane u primarnom fokusu SW Newton 250/1200 sa Canon EOS 350D aparatom kome je IC filter skinut.

M13 je stek od 20 light-ova i 5 darkova. Sve slike su ekspozicije 10sek na ISO1600
M31 je stek od 40 light-ova i 5 darkova. Sve slike su ekspozicije 30sek na ISO1600
M57 je stek od 20 light-ova i 5 darkova. Sve slike su ekspozicije 30sek na ISO1600
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

marino

Vidulini Observatory

kruska

🌠

Yagodinac

Bravo. Jel aparat modifikovan? I ako jeste i ako nije treba da podesiš white balance. U čemu stekirano?

vasja

Aparat je Canon EOS 350D iz koga je izvađen IC filter i umesto njega ništa drugo nije stavljeno - dakle full spectrum mod, kako to zovu napolje.
Stackovano je u DeepSkyStackeru sa default podešavanjima.
Za white balance si u pravu. Uzrok je to što sam nakon stackovanja nekako "izgubio" boje pa sam dizao saturaciju posle u PS-u- . Baš me zanima tvoje mišljenje na koji način doterati WB na ovim slikama.

Takođe je moguć uzrok što vuče na crvenu to što je nakon skidanja IC senzora aparat blago osetljiviji na crvenu nego na ostale boje.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Postovao sam bio odgovor ali forum pade  :-\
Po sećanju mislim da sam spustio crveni kanal (preko curves, nekako mi to najbolje) i vrlo malo plavi - mada vidim da je trebalo više. Sveukupno odokativnom metodom možda pola minuta. Ciljao sam da korigujem prvu pošto je valjda ona stek. Ova treća sa dignutom ssaturacijom ne sadrži skoro ništa sem crvene, pa nema ni logike da se pokuša korekcija  :)
I inače DSS daje obezbojene slike; ja na finalnoj dodam 15-18, najviše 20% saturacije u samom DSS-u. Što se tiče boja u DSS-u, taj program je projektovan od strane tima daltonista tako da je najbolje sve oko boja raditi u PS-u.