• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dob konačno testiran kako valja

Started by johnny984, October 28, 2013, 12:42:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Najbolji izvor i izbor je planetarijum softver: za mene Stellarium i Winstars. Gledaš šta od sazvežđa kulminira u ponoć i to je apsolutni hit tog meseca. Npr sad se snimaju i gledaju Cass, Andr, Triangulum i Perseus. Naravno, nije loše započeti oko 18-21h pa uhvatiti ponešto u Labudu i letnjim sazvežđima, ko nije video letos.
U Kasiopeji trista jata, po And i Tri imaš galaksije (velike i male) a u Perseju - double cluster i još poneka jata ;D. Od maglina sem Orionove zimi ništa posebno, izuzev juriti planetarne kojih ima uvek i svuda.

Ovo je best_of lista, slede sazvežđa koja ne prolaze zenit a tu imaš Cetus na jugu i brdo pokrivljenih galaksija tamo. Poneka galaksija u Peći (Fornax) ako imaš dobar jug i to je to zasad. U decembru sve ovo ide dva sata ranije pa nam se otvaraju nova čudesa.

johnny984

Hvala Yagodinac. Baš ću probati Winstars da vidim kako to izgleda, Stellarium i ja koristim za pripremu posmatranja. Dobar jug imam na jednoj od lokacija, tako da ću šarati malo po Cetusu i Fornaxu, to su sazvežđa koja nikada do sada nisam jurio. Planetarne magline takođe. Ima li neko predstavu mogu li se naći sličice sa planetarnim maglinama za stellarium?

Sinoć je bilo oblačnosti, tako da nije bilo ništa od posmatranja, možda večeras, mada trenutno situacija ne izgleda dobro  >:(
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Vlada