• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Predlog

Started by Kizza, September 16, 2013, 07:32:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

mmilan

Quote from: Kizza on September 18, 2013, 08:35:44 am
naprimer imam preko 3000 poseta "Iskreno šta je ovo na Marsu?",da li  se nekom sviđa ili ne.


Brojač poseta broji posete registrovanih članova ali i gostiju a na forumu mogu da komentarišu samo registrovani članovi. Sve što se napiše na forumu i sajtu ima velike šanse da bude dobro rangirano od strane Googla tako da zanimljiv naslov može da privuče ogroman broj ljudi preko pretraživača. Npr. tema "Jelena Karleuša je naj...." (dopunite po želji) može da ima ogromnu posetu ali nema nikakav značaj za astronomiju i forum jer ljudi koji bi došli preko pretraživača bili bi "prebrojani" ali bi odma otišli, tj. videli bi da ovo nije fan klub pomenute. Ovako generisana velika poseta dovela bi i do velikog "bounce-a" tj. ogromnog broja onih koji otvaraju jednu stranicu i posle par sekundi odlaze.

U (popularnoj) nauci ne vlada demokratija, najčešće je čak i suprotno :) Lakše je postati popularan i napraviti veliku posetu idejama koje nemju veze s anaukom (ili su, još bolje, antinaučne) nego pisanjem o konkretnim stvarima.

http://www.svetnauke.org/
Great people talk about ideas, average people talk about things, and small people talk about wine - Fran Lebowitz

Danijel

Problem je da su ljudi osjetljivi na svoju "vrijednost" i dogodit će se, garantiram vam, da će prestati pisati i na forumu će ostati 5-6 aktivnih ljudi. Što to znači za forum, ne moram obrazlagati. Koliko god se jednima činilo da netko piše bez veze, toliko se tom drugom čini da ono što piše ima itekako veze. Forum je zajednica ljudi koji su različiti. Uvede li se to, doći će do polarizacije članstva gdje će određene skupine ljudi lajkati svoje "članove", a oni koji se nisu uspjeli nametnuti ostat će bez glasova i otići će jer je to sasvim neprirodno okruženje za komunikaciju. Treba težiti da nitko ne bude diskriminiran, pa čak ni nesvjesno.

Ljudi su postali lijeni i zbog toga im je lakše samo kliknuti na "lajk" nego napisati "Sviđa mi se". Primijetio sam, na primjer na Astroforumu, da pojedinci samo klikaju na smajliće umjesto da pišu. Koliko god to bilo simpatično, nakon nekog vremena počinje ići na živce jer je čovjek društveno biće i želi komunicirati, iznositi svoje misli, a isto tako i primati informacije. "Lajkovi" nisu ni od kakve koristi, oni ne govore ništa o tome kako vam se sviđa ono što sam napisao ili što sam snimao, ne daju nikakvu povratnu informaciju osim što su mašina za brojanje klikova.

Pa ako sam stavio svoju astrofotografiju da ju pogledate, rado bih primio i neku korisnu informaciju od vaše strane, jesam li ju prekurio, jesu li boje kako treba, kadar, obrada i slično. Želim čuti što mislite o njoj. Ne zanimaju me brojači koliko je ljudi kliknulo na "lajk". Neki su tog trenutka lijeni kliknuti na "lajk", neki neće znati niti da to postoji, a nekima je sve ionako svejedno.

Isto tako, ako želim raspravljati o nekoj temi, ne želim gledati koliko je ljudi "lajkalo" moj post jer mi to ne daje nikakvu smislenu informaciju, tu nema diskusije, tu je samo nabijanje brojača. Nema argumenata, nema razmjene misli i razvoja rasprave. Pogledajte samo na što liči Facebook, nema nikakvih korisnih rasprava, samo hrpe "lajkova" koje nitko više ne broji, nitko ne piše ništa pametnoga, šeraju se linkovi, klikaju se lajkovi samo po inerciji bez da itko više čita što tamo zaista piše, klikaju se "lajkovi" jer je to pisao taj i taj, uglavnom, gubitak vremena.

Forum je zamišljen kao sasvim različito mjesto, mjesto gdje ljudi komuniciraju, pišu, diskutiraju, razmjenjuju informacije i svoje misli. Facebook je mjesto za "lajkanje", gubljenje vremena i objavljivanje statusa. Tko ga zna pametno iskoristiti, privući će nove članove na ovaj forum, a ne od foruma napraviti "lajkalište" ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kostur

Naravno da ima koda, najlakse kopirati sa neta, ali ako hoces malo originalnosti morao bi pisati. A lepo nas je zavadio kiza, i to oko budalastine :D
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Kizza

Da,da uvek sam ja kriv  :-[ Imao sam najbolje namere ali biće bolje  da napustim ovaj forum  ;)
p.s.
Sad bi svi lajkovali moju nameru  ;D
                                                 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

Quote from: Kizza on September 19, 2013, 03:52:44 pm
Da,da uvek sam ja kriv  :-[ Imao sam najbolje namere ali biće bolje  da napustim ovaj forum  ;)
p.s.
Sad bi svi lajkovali moju nameru  ;D
                                                 


NE, čak naprotiv, ja lično ne mislim tako iako se oko mnogih stvari ne slažemo !
Iskren da budem, imao si(i imaš ih još uvek) mnoštvo na žalost uglavnom samo otvorenih tema sa dobrim pitanjima.
Jednostavno im se vrati, podstakni diskusiju & zapali vatru, a "slike sa marsa & čudesa negdašnjih marsovaca" kao i "praćenje zemljotresa" jednostavno batali...

r2d2

September 19, 2013, 04:42:26 pm #20 Last Edit: September 19, 2013, 05:11:37 pm by r2d2
QuoteNema tu nikakav kod da se pise... sve to ima na netu i treba samo 5 klika misem da se to aktivira... znam o cemu pricam.
Drugo, desava se da ljudi progovaraju i bez posebnog razloga... a to izaziva odredjene probleme...
trece, gde pise da mora da ima i like i dislike? moze samo pozitivni glasovi da se prikazuju...
cetvrto, ako necete da vam lajkovi budu merilo uspeha, sta imate protiv toga da stoje pored vasih slika, iako vam nista ne znace? plasite se da ce vam to ipak u necijim ocima stetiti vasem ugledu "gle ga ovaj nema lajk" ? mislim stvarno ljudi... meni ovo lici na razmisljanje pecinskog coveka... bez namere da ikog vredjam...


Probajmo da predvidimo dogadjaje (ili koristimo tudje iskustvo koje je Danijel već izneo) i uzmimo u obzir da li će i kako će to uticati na kvalitet postova na forumu. Ja sam spreman da odmah promenim svoj stav o tom pitanju ako se prelomi argumentovano i činjenično u prilog tezi da je to za forum korisno.
Oni koji koriste fb ili slične mreže znaju da je ta pojava izjašnjavanja (like) donosi nesvesno takmičarski duh POPULARNOSTI koji na duge staze po mom mišljenju postaje nezdrav gubi smisao samog posta i ne donosi razvoj.

Etiketirati nečije pisanje, mišljenje, zabludu, ideju  STALNO po svaku cenu, ne daje onu slobodu kognacije jer to prosto udje u naviku i postaje površnost i osrednjost. Dovoljno je da to postoji kao opcija i čovek nesvesno vuče miša ka nekom svom mišljenju koje nije možda ni izgradio, razmislio a prst mu je već tamo AUTOMATSKI.

Gde je tu lepeza mišljenja i različiti stepeni onoga što bi označili kao like? Automatski postajemo siromašniji, jer like je vrsta suda o nečemu ili nekome, a brz sud (uverio sam se na svom primeru) nije mogućnost učenja već zaključavanja...

Mene sve ovo podseća na film Idiocracy gde ćemo tvrditi da je sok (a ne voda) dobar za polivanje biljaka jer ih svi tako koriste, ima u sebi elektrolite, a i korporacija je tako propisala. (pa već ima like na fb'u pa ajmo i ovde jer je to savremeno)

Možda sam pećinski čovek, ne mari ali ako mi se nešto svidja i ne svidja ja ću to i napisati, a glupi klik na miša ostavljam za savremene ljude koji vole da iznose "svidjanje" klikom miša,  jednom tako komplikovanom radnjom da bi to mogao i pećinski čovek _'bez uvrede.

I da iskreno zabole me koliko ću imati lajkova ispred svog imena...

Bez uvrede...

kruska

ako vec ogovaram fb kao meni obesmisleni sajt sa policajskom namenom, svaki pokret koji ide ka kategorisanju misljenja I crno-belim pogledom na realnost mi se ne svidja.
Like-no like sheme, samo kvare dozivljaj edukacije I razbibrige koji nosi ovaj forum.

CIA, Google, NSA, BND, MI-6 I ostale informativne sluzbe u sluzbi "velikog brata" ako im treba da znaju ko je gledao ili snimao neka procitaju forum postove, ne moraju da nas klasifikuju prema IP broju I da li mi je ovakav ukus ili ne.
I ovo je jedan od pogleda na realnost koji nije daleko od istine.
🌠