• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanje za astronome

Started by css, September 24, 2013, 11:50:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

css

Snimio sa terase 03.01.2013 oko 22.00h iz Obrenovca u pravcu istoka Nemam pojma šta je. Predpostavljam da će ovde neko znati?

https://www.youtube.com/watch?v=j-IKK-l6qoM

Yagodinac

Zvezda ili planeta. Da si malo širi ugao snimio mogli bi preciznije da suzimo izbor na desetak najsajnijih objekata. A ako nam kažeš ugaonu visinu i stranu sveta onda ćeš dobiti još precizniji odgovor.
Ovo me podseća kao kad ja snimim šraf i teram vas da pogodite marku auta koju vozim.

Accuphase

U to doba, tog dana, te godine... zvezdano nebo nad obrenovcem je izgledalo ovako !


css

Ne bavim se astronomijom mada me ceo život privlače teme o kosmosu. Ovo sam snimio sa običnim digitalnim foto aparatom. Golim okom se mnogo bolje videlo i odavalo "utisak" kao da je veoma nisko. Ranije sam viđao jedino meteorite prilikom prolaska kroz atmosferu i to mi je jedini parametar kad kažem nisko.Inače ,kao što sam napisao pravac je istok-jugo istok a što se ugla snomanja tiče predpostavljam da se ugao meri od horizonta a to je oko 35 do 40 stepeni. Nadam se da su sad podaci malo bolji i da se broj "osumnjičenih" smanjio.
Pozdrav.

spadej

Meni ovo lici na avion u sletanju, sa upaljenim reflektorom. Kako promeni pravac leta tako je svetlo jace ili slabije. A kad leti ka tebi izgleda kao da stoji. Po sjaju izgleda kao Venera. Vise puta sam to video.

Darchy

Snimak je prilično haotičan tako da je teško sa sigurnošću tvrditi šta je na snimku, ali pretpostavljam da je u pitanju satelit.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Accuphase

Quote from: Darchy on September 25, 2013, 02:19:10 pm
Snimak je prilično haotičan tako da je teško sa sigurnošću tvrditi šta je na snimku, ali pretpostavljam da je u pitanju satelit.


Sateliti u niskim orbitama(oni na srednjim ili visokim su praktički nevidljivi), se po prirodi stvari(elementarni zakoni fizike), kreću (po)prilično brzo na nebu, što ovde bar sudeći po snimku nije slučaj, plus što je jako teško držati ih u vidnom polju...

Darchy

Ispravi me ako grešim, ali mislim da Iridiumi i ostali telekomunikacioni sateliti imaju niske orbite (500-700km) pa se mogu uočiti bez ikakvih problema čak i golim okom (ponekad njihov prividni sjaj može da dosegne i -8 mag). Ja ih vidjam "svakodnevno" i ukoliko to nisu sateliti onda sam nebrojene hiljade puta u svome životu imao UFO encounter. :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Accuphase

Quote from: Darchy on September 25, 2013, 07:02:02 pm
Ispravi me ako grešim, ali mislim da Iridiumi i ostali telekomunikacioni sateliti imaju niske orbite (500-700km) pa se mogu uočiti bez ikakvih problema čak i golim okom (ponekad njihov prividni sjaj može da dosegne i -8 mag). Ja ih vidjam "svakodnevno" i ukoliko to nisu sateliti onda sam nebrojene hiljade puta u svome životu imao UFO encounter. :)


Naravno @Darchy, ali "Iridium" sateliti jesu relativno nisko, te kao što i sam kažeš, umeju da budu "vrlo vidljivi & primetni" !
Uz to "Iridijumski bljeskovi" jesu intenzivni ali i kratkotrajni, pride moraš da znaš gde tačno da gledaš, zatim treba da budeš blizu pozicije "maksimalnog bljeska"...

Kizza

Šteta što se ne vidi okolina,da može da se uporedi brzina,to bi isključilo mnoge nedoumica.Meteor sigurno nije.Mislim da nije ni avion,mlazni obično imaju dva ili više motora,a i čuo bi se motor s obzirom na blizinu areodroma "Nikola Tesla".Što se tiče satelita još nisam video ovakog crvenkastog.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

orion310591

Ljudi sto ne ukljucite malo mozak? Covek nije napisao ni da se kretalo niti da je stojalo, dzabe raspravljate o tome dok on ne kaze, drugo, kakav avion ima zuta narandzasta svetla za singalizaciju koja su non stop upaljena?

u to vreme koje je on naveo, Sirius je bio u pravcu jug - jugoistok, na 26 stepeni visine sa magnitudom od -1.4... jedino mi to izgleda kao resenje s ovim informacijama koje je on izneo...

ovo prikazano na slici je beskorisno, jer on zumira tolko da mu se tacka na nebu vidi kao tufna od 1cm na monitoru, aj sto zumira, nego se vidi da se gubi na kvalitetu i da se tacka otvara sama iz sebe i pretvara u tufnu, to moze da zavarava u vezi velicine, pomislice neko da je bio zuti krug velicine sunca nocu na nebu...

jel si pratio posle objekat? jel se pomerao tokom vremena kao zvezda ili drugacije?

Accuphase

Quote from: orion310591 on September 26, 2013, 01:36:15 am
Ljudi sto ne ukljucite malo mozak? Covek nije napisao ni da se kretalo niti da je stojalo, dzabe raspravljate o tome dok on ne kaze, drugo, kakav avion ima zuta narandzasta svetla za singalizaciju koja su non stop upaljena?

u to vreme koje je on naveo, Sirius je bio u pravcu jug - jugoistok, na 26 stepeni visine sa magnitudom od -1.4... jedino mi to izgleda kao resenje s ovim informacijama koje je on izneo...

ovo prikazano na slici je beskorisno, jer on zumira tolko da mu se tacka na nebu vidi kao tufna od 1cm na monitoru, aj sto zumira, nego se vidi da se gubi na kvalitetu i da se tacka otvara sama iz sebe i pretvara u tufnu, to moze da zavarava u vezi velicine, pomislice neko da je bio zuti krug velicine sunca nocu na nebu...

jel si pratio posle objekat? jel se pomerao tokom vremena kao zvezda ili drugacije?


Upravo iz razloga koje si naveo sam i postavio sliku zvezdanog neba u to vreme iznad obrenovca...

spadej

Quote from: orion310591 on September 26, 2013, 01:36:15 am
... drugo, kakav avion ima zuta narandzasta svetla za singalizaciju koja su non stop upaljena?


Nije to svetlo za signalizaciju, niti je upaljeno non stop. To je far, nalazi se negde kod prednjeg tocka. Uvece se veoma cesto mogu videti avioni u sletanju, sa upaljenim farom. I kad kruze oko aerodroma, sa veoma malom brzinom, izgleda kao da svetleca kugla lebdi na nebu, ili se krece cik-cak, pa odjednom nestane (kad avion promeni polozaj). Pri tome se ne cuje nista.
Pre par nedelja sam gledao jedan takav "UFO", u sam suton. Na zapadu je bljestala Venera a na severoistoku isti takav objekat je citavih minut dva stajao, na skoro istoj visini. A onda je poceo da se krece veoma cudno i na kraju je nestao. Steta sto nisam imao cime da snimam, bilo je vrlo zanimljivo. Srecom znam o cemu se radi a i nisam od onih koji svakojakim snimicima uzburkavaju duhove.

css

Da, objekat se kretao veoma polako ali ne pravolinijski a kao što se vidi na snimku nestao je ili kao da se ugasio? A što se zumiranja tiče, mnogo se bolje vidi na snimku koji imam u boljoj rezoluciji ali i golim okom se videlo da se objekat povećava pa smanjuje.
p.s.
Ja sam ateista i ne verujem u ono što ne vidim!

orion310591

September 26, 2013, 01:12:37 pm #14 Last Edit: September 26, 2013, 01:18:09 pm by orion310591
Quote from: spadej on September 26, 2013, 09:37:33 am
Quote from: orion310591 on September 26, 2013, 01:36:15 am
... drugo, kakav avion ima zuta narandzasta svetla za singalizaciju koja su non stop upaljena?


Nije to svetlo za signalizaciju, niti je upaljeno non stop. To je far, nalazi se negde kod prednjeg tocka. Uvece se veoma cesto mogu videti avioni u sletanju, sa upaljenim farom. I kad kruze oko aerodroma, sa veoma malom brzinom, izgleda kao da svetleca kugla lebdi na nebu, ili se krece cik-cak, pa odjednom nestane (kad avion promeni polozaj). Pri tome se ne cuje nista.
Pre par nedelja sam gledao jedan takav "UFO", u sam suton. Na zapadu je bljestala Venera a na severoistoku isti takav objekat je citavih minut dva stajao, na skoro istoj visini. A onda je poceo da se krece veoma cudno i na kraju je nestao. Steta sto nisam imao cime da snimam, bilo je vrlo zanimljivo. Srecom znam o cemu se radi a i nisam od onih koji svakojakim snimicima uzburkavaju duhove.


Pa jel si video kad je avion sleteo? ti ako vidis far aviona, znaci ide prema tebi i spusta se? ja inace zivim kod aerodroma i nema kakve avione nisam video ali bas narandzasti far nisam vidjao nocu...

mozda se neko igrao onim kineskim papirnatim balonima sto se zapale pa idu gore....


Quote from: css on September 26, 2013, 11:19:28 am
Da, objekat se kretao veoma polako ali ne pravolinijski a kao što se vidi na snimku nestao je ili kao da se ugasio? A što se zumiranja tiče, mnogo se bolje vidi na snimku koji imam u boljoj rezoluciji ali i golim okom se videlo da se objekat povećava pa smanjuje.
p.s.
Ja sam ateista i ne verujem u ono što ne vidim!



Da li si siguran da tamo nije bilo oblaka ili mozda neko brdo pa da je zato svetlo nestalo?

PS. Nisu ljudske oci savrsene... kad bi samo znao vise o ocima i mozgu mozda i ne bi tako pricao :D