• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanje za astronome

Started by css, September 24, 2013, 11:50:47 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darchy

Veoma polako? Hmmm.... jel to referišeš o prividnoj brzini ili...? U koliko si snimio satelit onda je sasvim normalno da nema pravolinijsko kretanje (pošto već dugo znamo da je zemlja "okrugla"), a promena magnitude je posledica fenomena koji se zove "satellite flare" (varijacije u sjaju mogu da budu ogromne, od 6 do -9 magnitude).

"Ja sam ateista i ne verujem u ono što ne vidim!" - Hteo si da kažeš da si skeptik? ;)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

css

@orion310591
Ma nije avion 100 % Često sedim na terasi i odmaram ( gledam u zvezde ) i znam šta je avion. Ovo se kretalo iz pravca recimo Smedereva ka Beogradu i kad je stiglo blizu Obrenovca odletelo (nestalo) u pravcu Pančeva( google maps ). Oblaka nije bilo videle su se zvezde veoma jasno. A na najbližem brdu koje je u tom pravcu imam vikendicu (Brdo se zove Kik ).Objekat je bio mnogo višlje.

Da i ja sam prvo pomislio na kineske balone ali mislim da nije to ( viđao sam ih ranije).

@Darchy
Ja sam ateista i ne verujem u ono što ne vidim!" - Hteo si da kažeš da si skeptik? ;)
Da skeptik - optimista a ono ateista čisto da se zna da nisam vernik da bi izbegli insinuacije tog tipa ili tipa ufo !

A brzina ako smo se razumeli "veoma polako" je recimo malo sporije od aviona.

Kad spomenuste satelite, često viđam tačkicu ( kao mala zvezda ) koja se odprilike duplo brže od aviona kreće veoma visoko po mojoj proceni. Predpostavljam da je u pitanju satelit samo mi nije jasno zašto sija?
Ovo što sam snimio delovalo je niže od pomenutih tačkica.





Sima_Strahota

Quote from: orion310591 on September 26, 2013, 01:12:37 pm
Pa jel si video kad je avion sleteo? ti ako vidis far aviona, znaci ide prema tebi i spusta se? ja inace zivim kod aerodroma i nema kakve avione nisam video ali bas narandzasti far nisam vidjao nocu...


Ne zivim na aerodromu, ali zivim izmedju Middle i Outer markera, sto ce reci izmedju 1 i 10km od praga piste, skoro u osi piste. Avioni na sletanju, a koji su jos uvek daleko, cesto izgledaju upravo kao far koji stoji, a u zavisnosti od atm. prilika ovo svetlo nekada bude i narandzasto. U svakom slucaju, ovo tesko da je to, jer koliko se secam Obrenovac nije ni blizu holding patterna, niti u proceduri za promasen prilaz.
...

Accuphase

Quote from: Darchy on September 26, 2013, 01:32:28 pm
Veoma polako? Hmmm.... jel to referišeš o prividnoj brzini ili...? U koliko si snimio satelit onda je sasvim normalno da nema pravolinijsko kretanje (pošto već dugo znamo da je zemlja "okrugla"), a promena magnitude je posledica fenomena koji se zove "satellite flare" (varijacije u sjaju mogu da budu ogromne, od 6 do -9 magnitude).

"Ja sam ateista i ne verujem u ono što ne vidim!" - Hteo si da kažeš da si skeptik? ;)


Mora li i ovde, na astronomskom forumu da se skače ukoliko neko samo pomene tzv. "(ne)porodične vrednosti" ?

Darchy

"Predpostavljam da je u pitanju satelit samo mi nije jasno zašto sija?"

Sija zato što solarni paneli i druge veće površine satelita reflektuju sunčevu svetlost, pa ako se nađeš na pravom mestu i u pravo vreme možeš da uočiš ogroman porast sjaja. Ponekad taj "sjaj" bude toliki da svetli više od bilo kog drugog objekta na nebu.

"A brzina ako smo se razumeli "veoma polako" je recimo malo sporije od aviona."

Od svih tipova letelica jedino nisam leteo svemirskim brodom tako da znam ponešto o vazduhoplovima, ali šta si uslikao to nemam pojma. Ako nije avion, heldža, ULL ili satelit onda je definitivno neidentifikovani leteći objekat (da izbegnemo termin UFO). Meni drugo obijašnjenje ne pada na pamet. Danas po Srbiji ima dosta RC dronova i motornih zmajeva, ali oni ne nose toliko jake "farove". Svakakve skalamerije lete ovim nebom danas...
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

NShappy

September 27, 2013, 08:25:16 am #20 Last Edit: September 27, 2013, 08:32:57 am by NShappy
Avion na prilasku aerodromu drži upaljene farove te ako smo u njihovom pravcu, vidi se sjajnije od najsjajnijih zvezda. To je primetio svako ko živi u blizini aerodroma. Interesanto je videti kada se nekoliko njih naniže na nebu spremnih za sletanje. Ali to se zaista može videti samo u okolini aerodroma.

S' vremena na vreme poneki avion prilazi aerodromima iz neuobičajenih uglova (recimo, odustao od sletanja te pravi krug i ide na ponovno sletanje. U tom manevru, pilot ne mora gasiti farove).

Što se boje tiče, ne možemo ni predpostaviti šta je radio white balance na tvojoj kameri jer nema ni jednog repera koji bi rekao nešto o bojama. S' obzirom da je kamera upravljena u nebo (koje i noću vuče na manje talasne dužine (plavo)), wb u kameri je mogao to da kompenzuje i time potpuno poremeti odnos boja nekog tačkastog izvora. Podešavanjem wb-a ka plavom (što predpostavljam da je tvoja kamera uradila), normalno belo svetlo (tj. halogeno kod farova) počne da beži ka žuto narandžastom.

Ukoliko udaljeni tačkasti objekat ne posmatraš normalno na pravac kretanja, ne možeš nikako oceniti brzinu kretanja. Takođe ti je potreban podatak o udaljenosti za bilo kakvu priču o brzini.

Ukoliko posmatraš veoma udaljen tačkasti objekat, bez drugih markera u istim kadru, ne možeš oceniti ni pravac a ni smer kretanja.

Bez posmatranja takvog tačkastog objekta iz više uglova, ne možeš oceniti udaljenost, brzinu kretanja, ni pravac kretanja, ni to da li su ta svetla usmerena tipa fara ili refleksije, ili svetli ravnomerno na sve strane.

Promenom ugla prema nama tog "fara" što ga vidimo, značajno bi se menjao intenzitet svetla, a time i prividna veličina objekta i samim tim i prividna udaljenost. S' obzirom da snop farova nikada nije 100% homogen (identičnog itenziteta u svakoj tački koju pokriva), vrlo male promene ugla mogu na većoj udaljenosti dovesti do velike promene sjaja.

Sledeći put ako budeš ovako nešto snimao, obavezno u kadru uhvati i druge objekte koji će biti reperi za poziciju, pravac, brzinu i ugao kretanja, kao i za boje. Zumiranja u tačku daju samo još veću tačku, a ono što jeste bitno je pozicija te tačke (nepoznati objekat) u odnosu na poznate objekte (zgrade, bandere, drveće, planine...). I nasloni kameru na nešto da se ne trese.

BTW, kao jako važno, treba reći da vanzemaljci kada dolaze na Zemlju sve ovo znaju pa im je lako da se maskiraju u običan avion ili satelit. Bilo je izveštaja o njihovim agentima koji su krali farove sa rashodovanih aviona ili panele sa napuštenih satelita i to kačili na leteće tanjire da ih maskiraju.  ;D ;D ;D

kruska

malo detalja za jednu lose fokusiranu fleku.
Mogu jedino reci da se onom ko je drzao kameru tresu ruke vise nego sto treba.
🌠

orion310591

Quote from: kruska on September 27, 2013, 03:37:14 pm
malo detalja za jednu lose fokusiranu fleku.
Mogu jedino reci da se onom ko je drzao kameru tresu ruke vise nego sto treba.


heheh a to je pa tek fenomen.... kako se niko ne seti da postavi uredjaj na cvrst predmet pre nego sto pocne da snima ufo :D

Kizza

 Ako se kaže "UFO" ili "NLO" misli se neidtifikovani leteći objekat.Nije mi jasno što uvek pomislite da su to vanzemaljci?Helikopter,balon ili guska koja ima baterisku lampu,sve je to NLO.Kad se otkrije ili barem približno utvrdi šta je,a to ovde čovek i pita,gubi se ta oznaka a ako ne ostaje takav naziv.
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

September 27, 2013, 10:31:44 pm #24 Last Edit: September 27, 2013, 10:51:59 pm by Accuphase
Quote from: Kizza on September 27, 2013, 08:46:04 pm
Ako se kaže "UFO" ili "NLO" misli se neidtifikovani leteći objekat.Nije mi jasno što uvek pomislite da su to vanzemaljci?Helikopter,balon ili guska koja ima baterisku lampu,sve je to NLO.Kad se otkrije ili barem približno utvrdi šta je,a to ovde čovek i pita,gubi se ta oznaka a ako ne ostaje takav naziv.


Misliš da "srbska vojska & avijacija" koristi LIVE dronove, tj. "guske sa baterijskim lampama" ?
Ako je taj slučaj onda je to strašno & za svaku osudu jer predstavlja kršenje prava životinja...

Opet, s druge strane predstavlja i vraćanje cenjenim "izvornim vrednostima", jerbo kad smo "mi" trenirali dron-guske, drugi su još glodali koske.

orion310591

Quote from: Kizza on September 27, 2013, 08:46:04 pm
Ako se kaže "UFO" ili "NLO" misli se neidtifikovani leteći objekat.Nije mi jasno što uvek pomislite da su to vanzemaljci?Helikopter,balon ili guska koja ima baterisku lampu,sve je to NLO.Kad se otkrije ili barem približno utvrdi šta je,a to ovde čovek i pita,gubi se ta oznaka a ako ne ostaje takav naziv.


+1

Quote from: Accuphase on September 27, 2013, 10:31:44 pm
Quote from: Kizza on September 27, 2013, 08:46:04 pm
Ako se kaže "UFO" ili "NLO" misli se neidtifikovani leteći objekat.Nije mi jasno što uvek pomislite da su to vanzemaljci?Helikopter,balon ili guska koja ima baterisku lampu,sve je to NLO.Kad se otkrije ili barem približno utvrdi šta je,a to ovde čovek i pita,gubi se ta oznaka a ako ne ostaje takav naziv.


Misliš da "srbska vojska & avijacija" koristi LIVE dronove, tj. "guske sa baterijskim lampama" ?
Ako je taj slučaj onda je to strašno & za svaku osudu jer predstavlja kršenje prava životinja...

Opet, s druge strane predstavlja i vraćanje cenjenim "izvornim vrednostima", jerbo kad smo "mi" trenirali dron-guske, drugi su još glodali koske.


Svaka ti je ka' u Njegosa...

css


Accuphase

U šta se forum pretvorio ljudi moji, strava & užas !!!
Lepo ja rekoh ali badava dozivah Augija...

Kizza

@Accuphase
Ma kaži čoveku šta je.Nemoj samo da kritikuješ.Video si snimak i ?
@ orion310591
1 ili 1+? 
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Accuphase

Quote from: Kizza on September 28, 2013, 08:41:57 pm
@Accuphase
Ma kaži čoveku šta je.Nemoj samo da kritikuješ.Video si snimak i ?
@ orion310591
1 ili 1+? 


Obična GLUPOST eto šta je !!!
Kao i tvoje "kamenčuge s marsa"...