• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Nesta sto nema veze sa Astronomijom

Started by danicic_predrag, September 29, 2013, 03:54:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

danicic_predrag

http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2013&mm=09&nav_id=759183

pre nesta vise od godinu dana sam bio u prakticno istoj situaciji kao ovaj "Leo" iz clanka gore...

Hteo sam pitati ako postoje kolege "Web Developeri", na ovom forumu kakva su njihova iskustva sa okolinom i kolika je sansa/mogucnost da se nasa "opsta ekonomska situacija" popravi na ovaj nacin ...

Ili ce se ovo se svesti na to da ce nekoliko pojedinaca (kao ja i jos par ljudi kojie poznajem) "izbori" i izvuce iz opsteg blata, a ostali ...

Vasa misljenja / razmisljanja bih voleo da cujem  (inace cenim ono sta citam na ovom sajtu / forumu, a imam isto misljanje o clanovima istog, tako da mislim da je ovo dobro mesto za postavljanje ovakvih pitanja)...


kostur

Pih, svaki napredak u tehnologiji je napredak i u zivotu. Za programere uvek ima posla, i svestan sam toga i zato ja zelim napred. Ali nije stvar samo u popravku finansijske situacije. Programiranje je zanimljivo, ali potrebne su godine i godine usavrsavanja.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kostur

Ps. Drago mi je da i dalje postoje ljudi kao sto je taj covek koji je pomogao leu
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

orion310591

Quote from: danicic_predrag on September 29, 2013, 03:54:36 pm
http://www.b92.net/tehnopolis/vesti.php?yyyy=2013&mm=09&nav_id=759183

pre nesta vise od godinu dana sam bio u prakticno istoj situaciji kao ovaj "Leo" iz clanka gore...

Hteo sam pitati ako postoje kolege "Web Developeri", na ovom forumu kakva su njihova iskustva sa okolinom i kolika je sansa/mogucnost da se nasa "opsta ekonomska situacija" popravi na ovaj nacin ...

Ili ce se ovo se svesti na to da ce nekoliko pojedinaca (kao ja i jos par ljudi kojie poznajem) "izbori" i izvuce iz opsteg blata, a ostali ...

Vasa misljenja / razmisljanja bih voleo da cujem  (inace cenim ono sta citam na ovom sajtu / forumu, a imam isto misljanje o clanovima istog, tako da mislim da je ovo dobro mesto za postavljanje ovakvih pitanja)...




Ako sam dobro razumeo tebi trebaju web developeri koji hoce besplatno da dele svoje znanje onima koji to zele da nauce?

danicic_predrag

Ne ja znanja imam relativno dovoljno i uglavnom sam to znanje uparedjujem sam (tako je uglavnom bilo do sad i vertanvo ce tako biti i od sad), naravno ako zapnem na poslu uvek mogu traziti pomoc od kolega ili nekog prijatelja kojeg poznajem. a cije je znanje u nekim situacijama daleko iznad mog..

Ja govorim o situaciji da je neko ko je bio na dnu izvucen iz blata i da ce taj neko verovanto moci iamti normlalan zivot (Leu pruezna pomoc u mom slucaju ja sam to sam uradio).

Poenta je price koliko ovakakv pristup (sam sednes i naucis php/JS/javu itd itd ili te neko nauci) moze pomoco spasavanju kolektivne ekonomske situacije u zemlji ?
Sta bi bilo kada bi svi koji mogu da postanu a trenutno nemaju posao psotali programeri?

te neke stvari su mi se vrzmale po glavi pa sam hteo da cujem misljenja ..


Sima_Strahota

Ti koji mogu i jesu progameri i toga vec zaradjuju :)
Oni koji mrljave, mrzi ih, nece i slicno - nisu. Nebitno sto je to kod nas. Isto je svuda.

Inace, tesko da programera moze da ima toliko da poprave ekonomsku situaciju. Programerska populacija je mizerna u odnosu na ostale profesije.
...

orion310591

September 29, 2013, 11:48:45 pm #6 Last Edit: September 29, 2013, 11:59:28 pm by orion310591
Quote from: danicic_predrag on September 29, 2013, 10:23:10 pm
Ne ja znanja imam relativno dovoljno i uglavnom sam to znanje uparedjujem sam (tako je uglavnom bilo do sad i vertanvo ce tako biti i od sad), naravno ako zapnem na poslu uvek mogu traziti pomoc od kolega ili nekog prijatelja kojeg poznajem. a cije je znanje u nekim situacijama daleko iznad mog..

Ja govorim o situaciji da je neko ko je bio na dnu izvucen iz blata i da ce taj neko verovanto moci iamti normlalan zivot (Leu pruezna pomoc u mom slucaju ja sam to sam uradio).

Poenta je price koliko ovakakv pristup (sam sednes i naucis php/JS/javu itd itd ili te neko nauci) moze pomoco spasavanju kolektivne ekonomske situacije u zemlji ?
Sta bi bilo kada bi svi koji mogu da postanu a trenutno nemaju posao psotali programeri?

te neke stvari su mi se vrzmale po glavi pa sam hteo da cujem misljenja ..



E moj druze... moglo bi donekle sve to da funkcionise kao sto ti hoces... al verovatno nece.

Necu da forsiram reci "zapad" "amerika" i slicno, jer ovde ima neki na forumu koji samo cekaju da te optuze za gluposti i troluju.

Uglavnom, u svetu postoje velike crne azdaje, koje kontrolisu svet. Ekonomije, poslove, korporacije. Ne kontrolisu danas za sutra, ali tokom meseci ili godina dolaze do svojih ciljeva. Nama nema pomoci u ekonomskom smislu jer to nekome odgovara. Prvo odgovara malim lokalnim gmizavcima gusterima, a na vrhu piramide su te velike crne azdaje, a u tom svetu mi dodjemo kao mravi... ima nas mnogo, radimo vredno, sta imamo, kako imamo, ako se azdaji cefne da mrdne repom, zbrise nam mravinjak za tili cas i upropasti nam trud i vreme... ovo pricam u slucaju da masovno krenu programeri da nicu kao pecurke posle kise. Svi bi oni bili privuceni necime u inostranstvu, standardom, platom, prestizem, firmom, ko zna... ne bi oni ostali ovde... samo se vrati unazad i u doba jugoslavije i elektronske industrije... sad cu da preuvelicam, ali mi smo pravili prve racunare dok su drugi sisali vesla... i? sad je sve razruseno i unazadjeno... jer crnim azdajama tako odgovara... moraju redovno da ruse druge da bi oni ostali na vrhu...
nece oni nikad da dozvole nama da se mi razvijemo mnogo...

a sto se tice pojedinca, kao ovog lika, moguce je da tako neko nauci zanat pa izdrzava sebe... sto da ne...





Jel znas za Teda Vilijamsa?

http://www.youtube.com/watch?v=6rPFvLUWkzs

Lik ga snimio iz kola, postavio na internet, ovaj je postao tolko poznat da se doveo u red i radi na radio sad...



Quote from: Sima_Strahota on September 29, 2013, 10:50:53 pm
Ti koji mogu i jesu progameri i toga vec zaradjuju :)
Oni koji mrljave, mrzi ih, nece i slicno - nisu. Nebitno sto je to kod nas. Isto je svuda.

Inace, tesko da programera moze da ima toliko da poprave ekonomsku situaciju. Programerska populacija je mizerna u odnosu na ostale profesije.


on to kaze zato sto programer odmah ima posao cim nauci nesto, samo treba da nadje klijenta koji ce da mu da zadatak i pare, za alat mu treba samo mozak i obican racunar... sto znaci da svako ko nauci nesto, odmah zaradjuje preko interneta i poboljasava sebi ekonomsku situaciju pa time i drzavi

Sima_Strahota

^
Nista to nije "samo". Treba nauciti, treba naci klijenta, treba izvuci pravu cenu, treba odabrati pravi alat, treba znati kakvo je trziste i sta napraviti, itd...Da se radi o "samo" svi bi bili programeri.
...

Darchy

"Kolika je sansa/mogucnost da se nasa "opsta ekonomska situacija" popravi na ovaj nacin ... "

Što se opšte situacije u SRB tiče, na to zaboravi - ne bi nam pomoglo ni da imamo 200K C programera. Da su Microsoft, AutoDesk, Adobe i Blizzard srpske kompanije ni to nam ne bi puno popravilo situaciju. Neko od političara reče "pa mi ni fen za kosu ne možemo da napravimo kako treba", na žalost to je sada tako. Da bi napravio i naplatio dobar web site prvo moraš da imaš za koga da ga napraviš. A za koga, kad ovde niko ništa ne radi? Sem toga web je šminka i kad dodje do rezanja budžetskih sredstava jednog preduzeća, prvo od čega se dižu ruke su upravo reklama i marketing.

Što se tiče individualnog napretka pojedinca kao web developera tu je situacija nešto bolja. Možeš da popraviš standar sebi i zaradiš neke novce, ali ne očekuj da ćeš na ovaj način uskoro kupiti kuću. I naravno - koliko god da si talentovan, da dobro savladaš "zanat" treba ti vreme. Verovatno ćeš uspeti da formiraš funkcionalnu HTML stranu u roku od mesec dana, ali da postaneš PRO treba ti najmanje 3-5 godina. Programiranje je "živa stvar" i moraš stalno da budeš up-to-date.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kostur

Pff, web design? To je nesto sto se najlakse nauci. Veca je stvar pravljenje programa. To donosi daleko vece pare. Recimo ovako, ako napravis dobru ideju za aplikaciju za telefon mozes puno da zaradis. Ja recimo sam skinuo za iphone c++ app. U njoj pises konzolni program, i on ti izbaci kako bi on radio. Aplikacija je besplatna, ali kompajler nije, treba da ga platis dva dolara. Dva po dva. Neka skine aplikaciju sto ljudi i ti vec imas dvesta dolara, skine ih vise i imas vise. Ideja je najvaznija, pisanje koda je najproblematicnije - jer - ljudi smo, uvek mozemo da pogresimo u kucanju, tu je i ono seti se koda itd. ali ideja je najvaznija. Bez ideje nema nista. Ja sam imao jednu lepu ideju za program o nebeskim objektima, ali nisam mogao da sakupim materijal, cak i uz pomoc forumasa. Taj projekat je propao u vodu, iako bi bio neprofitabilan. Znaci ideja je vazna, a deo ideje je taj da ona mora da se probije.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sima_Strahota

Quote from: kostur on September 30, 2013, 11:01:47 am
Pff, web design? To je nesto sto se najlakse nauci.


Zbog toga na netu i postoji toliko djubreta :)
Dizajn stranice je isto kao i dizajn flajera, etikete za sok, omota knjige, bilborda, itd. Moze da ga radi amater za 50e, a moze da ga radi i pro za mnogo vise, ali ce onda i dizajn biti pro :)

Quote from: kostur on September 30, 2013, 11:01:47 am
Veca je stvar pravljenje programa. To donosi daleko vece pare.


I jedno i drugo donosi pare.

Quote from: kostur on September 30, 2013, 11:01:47 am
Ideja je najvaznija, pisanje koda je najproblematicnije - jer - ljudi smo, uvek mozemo da pogresimo u kucanju, tu je i ono seti se koda itd. ali ideja je najvaznija. Bez ideje nema nista.


Ja do sada  nisam naisao na problem koji programski ne mogu da resim. Sve moze da se resi, samo je pitanje koliko je prakticno resavati nesto na odredjeni nacin.

Inace sto se tice ideje - ne slazem se.
Mnoge aplikacije eksploatisu stare ideje, uz neka prosirenja (pa cak i bez njih), drugaciju realizaciju, itd,  i imaju ogroman broj downloada.
Obrati, npr, paznju na nove igre. Tek mali broj predstavlja nesto zaista novo. Vecina je vec vidjena - najcesce jos za vreme 8 bitnih racunara.
...

Darchy

"Pff, web design? To je nesto sto se najlakse nauci."
Uhhh, dobro je... dok god ljudi ovako razmishljaju, ja cu da imam posla. :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kostur

Ali realno design je smesan. Dobro, baze su malo teze :) ali svaka budala moze da napise html kod. Ne omalovazavam rad, samo kazem, to mi je rezervna opcija uvek, i uvek cu pre prihvatiti posao vezan za programe nego za web.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sima_Strahota

Ne, realno, dizajn nije smesan. Ozbiljni sajtovi zahtevaju ozbiljan dizajn. To je sastavni deo sajta, kao sto mu je sastavni deo baza. Stavise, korisnik nema pojma da tu postoji nekakva baza podataka i bas ga briga za to, a dizajn moze (a cesto biva tako) da odigra kljucnu ulogu u tome da li ce se zadrzati na sajtu ili nece, da li ce koristiti Android ili iPhone aplikaciju i da li ce se odluciti da skine neku igricu.
Dakle, dizajn ne da nije smesan, nego je vise nego ozbiljna stvar.

Naravno, svako moze da nakuca nestou Dreamweaveru, lupi 2-3 sarena kvadrata i gotovo. Upravo je to razlog zasto takvi sajtovi kostaju 100-200e.

Inace, ne znam zasto razdvajas programe i web, za web se isto tako rade ozbiljne aplikacije i softver, kao i za dekstop i ostalu bratiju.
...

kostur

Jednostavno, mnoge firme koriste vise programe nego web, zato ih i razdvajam. Inace su naravno veoma povezani, oba prave programeri. Nisam rekao nista lose za web design, ali ni ne pricam bas o noob dreamweaver fazonima (ja licno koristim notepad++, a sad sam presao na ms expression web zato sto mi zavrsava recenice - mozda je i ozenim xD ). Oni koji misle da je web design smejurija pa uzmu tako neki program i polupaju dugmice... Pa hajde da ne pricamo o njima. Ali sto se tice web designa ja licno najvise volim keep it simple varijantu. A u toj varijanti stanu i reklame i sve. Nikako ne kazem da je mala stvar, kao sto sam rekao ne omalovazavam nista, ali ima dosta ljudi koji za sebe tvrde da su dizajneri, te zbog toga to otpisujem.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/