• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc i saveti oko kupovine PRVOG teleskopa

Started by ranko997, October 09, 2013, 04:27:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Darchy

@ Stojanov: Malo smo offovali temu, ne zameri.

@Ranko "Da uz 90/900 u teleskop centru, po istoj ceni, ide i 2x barlow kao oprema uzeo bih ga odmah."
U prethodnom postu sam hteo da kažem da barlow nije stvar koja treba da ti odluči kupovinu teleskopa. Ukoliko nije deo vrhunski optički sklopa, barlow samo degradira sliku.
Ja sam skromnog mišljenja da su "mali refraktori bolji od malih reflektora", ali ako možeš da se "skrpiš" za 130mm ogledalo to bi u ovom slučaju ipak bilo najbolje.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

sale11472

Ajd da se i uključim u raspravu.

Quote from: Darchy on October 10, 2013, 10:51:46 pm
Ja sam skromnog mišljenja da su "mali refraktori bolji od malih reflektora",


a ja sam opet vrlo neskromnog mišljenja da nisu, sem u slučaju da koštaju mnoooogo više (a za te pare onda može da se kupi veliiki reflektor ;D )

Quote from: Darchy on October 10, 2013, 05:02:32 pm
Ja barlov ne volim da vidim ni na slici, a kamoli na teleskopu.
Mislim funkcioniše to... kad imaš TeleVue barlow i okulare - tada bit to trebalo "da radi".


Opet greška, sem ako se u slučaju TeleVue okulara ne ograničimo na Plossl okulare kada bi ta kombinacija mogla da radi, sa ostalima teško (možda sa Radianima ali sa Naglerima, Ethosima i ostalom ekipom barlow treba ostaviti u kutiji)
A mit kako "barlow samo degradira sliku" je vrlo uspešno više puta pobijen na raznim posmatranjima, čak nije potreban ni neki džigi bau ultra skupi barlow ovaj apo 2,5x radi sasvim korektno (čak i u suludim kombinacijama tipa: binoviewer+2,5 barlow ukupnog uvećanja ngde oko 600x na 150/750 njutnu ;D ), mislim ljudi se stvarno iznenade kada vide da bolju sliku daje plossl +barlow nego samo plossl ekvivalente žiže.


Sve u svemu čovek pita za savet a dobije čitavu stranu off-topica i proizvoljnih komentara koji veze nemaju
uz jedan dobar savet

Quote from: darko76 on October 10, 2013, 09:08:56 pm
Svaka cast refraktorima, ali reflektor je reflektor, glasam za njega i evo http://www.kupindo.com/Dvogledi-i-teleskopi/15694025_Teleskop-SkyWatcher-130-900

MAlo se cenkas, i imaces para da dokupis jos nesto od opreme.


Pokoje zrnce istine koje treba iščeprkati

Quote from: Darchy on October 10, 2013, 10:51:46 pm

U prethodnom postu sam hteo da kažem da barlow nije stvar koja treba da ti odluči kupovinu teleskopa.


I naravno malo čistog elitizma ;D
Quote from: Yagodinac on October 10, 2013, 10:51:54 am
... nikad refraktor ako nemaš pare za triplet.



Sve u svemu predlozi.
Najbolje
http://www.kupindo.com/Dvogledi-i-teleskopi/15694025_Teleskop-SkyWatcher-130-900

ako baš hoćeš lagan i prenosan teleskop samo za mesec i planete i poneki M
onda opet ovo
http://www.kupindo.com/Dvogledi-i-teleskopi/15694025_Teleskop-SkyWatcher-130-900

Ako to ne možeš da priuštiš sebi ......
Onda je tvoj najbolji Astronomski prijatelj dvogled 10x50 (ako si baš zapeo za refratkor tu ih  imaš čak dva), pa skupljaj pare za neki ozbiljan teleskop.

Ako si baš zapeo da kupiš teleskop i pare ti toliko greju džep da će ga probušiti, a uz to ne voliš da slušaš savete i i živiš u strahu od strašne i užasne kolimacije* pa te svaka pomisao na njutn baca u kvazi epileptični napad, učini sebi uslugu zaobiši u širokom luku 70/900 pošto ćeš kroz 90-icu nešto možda i videti.
Ma ustvari učini sebi uslugu i pogledaj još jednom
http://www.kupindo.com/Dvogledi-i-teleskopi/15694025_Teleskop-SkyWatcher-130-900
to je najbliže ozbiljnom teleskopu.








* 'oćemo malo da off-topic-ujemo o kolimiranju dvogleda i refraktora ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Darchy

@ Sale
Ja i dalje tvrdim da barlow degradira sliku ili su mi oči, ogledalo i apo raskolimirani.
Možda si u pravu, ali ja nisam dobio tako dobre rezultate kakve ti tvrdiš. U stvari, odo ovog trena da proverim tvoje tvrdnje :)
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Darchy

Stvarno ne znam kakva je situacija sa visoko kvalitetnim barlow sočivima, ali ovo koje ja imam definitivno "degradira" sliku. Samo što sam probao.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Alchemist

Pozdrav Ranko.

JA sam pre oko mesec dana u Teleskop centru kupio 90/900 refraktor ali na AZ3 montazi. Mozda je i za tebe bolja opcija da uzmes AZ3 jer je jednostavnija za koriscenje a takodje i sasvim moze da zadovolji potrebe jednog pocetnika. S druge strane tako ces ustedeti pa ces moci sebi da priustis i Barlow. Razlika izmedju eq2 i az3 je do 3000 din. Mada Cenkaj se mozda dobijes i veci popust :D
Sto se tice iskustva jos ga sticem tako da ti ne mogu puno reci o tome jer sam i ja pocetnik. No sve u svemu zadovoljan sam.
Na kraju ako mozes da izdvojis za 90/900 sky watcher nemoj da se dvoumis. 25000 din nije velika cifra, realno taj novac potosis za mesec dva na mnoge druge gluposti a ova sprava ce te sluziti godinama.

Pozdrav i zelim ti vedro nebo. Uzivaj u posmatranju.

Alchemist

Zaboravih da ti prosledim link sa teme kojus sam ja postavio u vreme kada sam razmisljao koji teleskop dakupim. Mozda si vec proverio ali ne skodi da prelistas ponovo. Ima korisnih saveta.  http://forum.astronomija.co.rs/oprema/celestron-astromaster-teleskop-114eq-pitanje-jednog-pocetnika-%28da-ili-ne%29/

ranko997

Hvala na odgovorima i savetima :D razmislicu i oko 130/900 reflektora, kao i 90/900 az3... Mozda mi kapne i koja parica u medjuvremenu :) Samo mi je zbunjujuce jer iskusniji imaju razlicita misljenja xD

vasja

Nemoj da te zbunjuje. Dilema refraktor ili reflektor je večna i meni je zadavala muke kada sam kupovao prvi teleskop.

Po meni je za iste pare bolje uzeti reflektor. Na primer na sajtu teleskop.rs za oko 26000 din imaš sledeće:

http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati/90900-eq2-skywatcher-refraktor

http://www.teleskop.rs/teleskop/na-eq-montazi/130900-eq2-skywatcher

Prvi je refraktor 90/900 a drugi je reflektor 130/900 - oba na istoj montaži. Reflektor ima veći prečnik a to je jedna od najbitnijih stvari. Konkretno teleskop 130mm prečnika je od teleskopa sa 90mm prečnikom jači 13*13/9*9 = 169/81 = 2 puta. Znači u reflektoru će sve što gledaš biti dva puta sjajnije nego u refraktoru 90mm! Dodatno sa reflektorom ti je F broj manji - 900/90=F10, 900/130=F7, a to znači da ti je u reflektoru veće vidno polje.

Nemoj da te zavara priča o kvalitetu slike i kolimaciji. Refraktori imaju bolju sliku od reflektora tek sa 2 ili 3 sočiva a to su mnoooogo skuplji instrumenti. Ovaj refraktor gore ima jedno sočivo a samim tim i primetnu hromatsku aberaciju (pojava obojenosti ivica objekata koji se posmatraju). A što se kolimacije tiče i ja sam mislio da je to babaroga a danas mi je to potpuno rutinski postupak, isto koliko i sastavljanje montaže.

P.S. Probaj na neki foto forum da postaviš pitanje "Koji prvi DSLR da kupim" i posmatraj karambol između pristalica Canon-a i Nikona
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

I uvek će biti različitih mišljenja  ;D
Kao kad pitaš koji auto da kupiš za te i te pare - nema dva ista mišljenja.

Quote from: Stojanov on October 10, 2013, 07:07:06 pm
Sto se tice "malih refraktorcica 70-90mm" , sa mojih 88mm precnika objektiva sasvim dobro izlazim na kraj - za posmatranje i za astrofotografiju.


Slavko, izgleda da me nisi razumeo, priča se odnosila na ahromate.
Da pojasnim: mali ahromati (ispod 100mm) uglavnom jesu teleskopi koji su ograničeni u posmatračke svrhe. U astrofoto svrhe nema ni poente pokušavati. A najnezgodnija stvar je hromatska aberacija, premda nema šanse ni porediti njihovu mehaniku, fokusere, kvalitet optike i sveukupan kvalitet u odnosu na apohromate triplete.

Mali apo bi bilo nešto najpoželjnije za jednog astrofotografa, kao što sam i napisao u svom pretodnom postu. Ali ako čovek ima pare za ahromat onda je pametnije da ih potroši na reflektorski teleskop i tu sam završio svaku tendenciju večite dileme "ogledalo vs sočivo".

ranko997

Malo sam se zagrejao oko kupovine reflektora 130/900 :) ako bi imao ko da mi da neki dobar link gde mogu da vidim kako se kolimira, steluje xD
i link od nekih dobrih snimaka planeta i ostalog sa ovim reflektorom

kostur

Pa znas kako, kolimaciju mozes da nadjes i na youtube-u, a najlakse ces je shvatiti ako razumes fiziku - uskladjivanje sociva da slika bude precizna. Nije velika nauka. Ponavljam - Youtube i udri
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

orion310591

Quote from: ranko997 on October 11, 2013, 03:54:44 pm
Malo sam se zagrejao oko kupovine reflektora 130/900 :) ako bi imao ko da mi da neki dobar link gde mogu da vidim kako se kolimira, steluje xD
i link od nekih dobrih snimaka planeta i ostalog sa ovim reflektorom



http://www.youtube.com/watch?v=yd3mjOr8rc0

ovde je pristojno objasnjeno

ranko997

Hvala na odgovorima svima :) Najverovatnije uzimam 130/900 za mesec dana, ali imam jos jedno pitanje: El uz njega ne ide spravica za kolimaciju? I potrebna je naknadno da se kupi?

kostur

Potrebno je naknadno da se kupi xD Kosta pedeset evra, ali mozes lako da naucis na zvezdu da ga kolimiras ako bi da ustedis koji dinar. Daleko ti je bolji izbor da uzmes 130 od 90 iako moras da ga kolimiras.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

mitja

kolimacija je najmanji problem :) dobro se informisi... youtube ima pregrst klipova o kolimaciji a ja bih ti preporucio ovaj sajt http://www.astro-baby.com/collimation/astro%20babys%20collimation%20guide.htm

druga stvar... po meni prednost ima 130/900 jer ima veci f broj od refraktora. uostalom ja sam sa slicnim precnikom objektiva i najobicnijom web kamerom slikao saturn i mesec i za te prve fotke sam ekstra zadovoljan. imas slike na forumu.

i kada kupis teleskop zamolio bih te da ga kupis u periodu punog meseca. ume da se naoblaci kad god neko kupi teleskop pa bi bila manja steta za sve nas ako ga uzmes u tom nekom periodu. :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.