• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc i saveti oko kupovine PRVOG teleskopa

Started by ranko997, October 09, 2013, 04:27:32 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ranko997


sale11472

Quote from: Darchy on October 11, 2013, 12:45:16 am
Stvarno ne znam kakva je situacija sa visoko kvalitetnim barlow sočivima, ali ovo koje ja imam definitivno "degradira" sliku. Samo što sam probao.


A sa čime ga porediš? Da bi uporedio kako treba i spada potrebna  ti je kombinacija okular+barlow i samo okular koji ima tačno istu žižnu daljinu kao i kombinacija.

Uostalom kada bi barlow uvek i bez izuzetka degradirao sliku nikada ne bi mogli da postoje visoko kvalitetni okulari tipa Nagler, Ethos ili čak Hyperion i slični. Naime u svima njima se nalazi grupa sočiva koja je najbliža objektivu a koja po svojoj konstrukciji odgovara Barlowu. Sa druge strane obzirom na to kako barlow funkcioniše (prividno povećava f-broj teleskopa) uopšte ne treba da čudi situacija u kojoj će barlow poboljšati sliku, (naravno potreban je korektan barlow i GSO 2,5x APO je minimum po tom pitanju)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Imam i ja barlow 2x SW, onaj koji je došao uz 130/900, i primetno degradira sliku takođe. Barlow naprosto mora da bude izuzetno kvalitetan da bi dobro radio.