• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Motorizacija teleskopa - PicGoto++

Started by Luger, October 11, 2013, 08:16:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Dugo sam razmisljao da li da se upustim u izradu jos jednog kontrolera za teleskop. Vec sam uradio jedan, verziju sa kolima koja podrzavaju manje motore do 500mA, ubrzo zatim verziju za motore do 1A, i to 2 komada (da se nadje).
Od pocetka me je kopkao ovaj picgoto sa ++ u produzetku. Ono, jeste da se iz imena vidi da je unaprijedjena verzija, ali, s obzirom da znam kako sam se namucio dok sam dosao do provjerenih sema, spiskova elemenata i raznih helpova...sve sam to gurao pod tepih.
Ustvari, nisam ni dosao do provjerenih sema, nego sam poceo da radim i sva tri su proradila odmah.Sreca!
To, nazalost, nije bio slucaj sa ++ varijantom, nasao sam cak i PDF sa nacrtom plocice, uradio je i tek tada rijesio da je provjerim. Totalno neprofesionalno, ali...jbg "pogresi covek, zlzlzlz".
Opet, ispalo je dobro, ipak sam na vrijeme uradio provjeru i otklonio greske tipa: zamijenjen + i - na mikrokontroleru, kratkospojnici nepravilno postavljeni... m uzas :o
Bilo bi da pola Zemuna ostane bez struje, da sam sve uradio bez prepravki.  :)
Elem, zavrsio sam posao, pa sad da ne pametujem sta bi bilo kad bi bilo.
PicGoto++ je verzija koja ima implementiran PWM sklop koji motorima isporucuje onoliko struje i napona koliko je potrebno za izvrsavanje neke komande, kontrolisan je mikrokontrolerom i moguce je ograniciti izlazni napon za motore na nominalni.
Upravo zbog toga sam i odlucio da napravim ++, tj zbog RA motora, koji se malo grijao jer radi non stop. Oba motora su za napon od 4V, dok je napajanje elektronike preko stabilizatora 5V, a da bi stabilizator mogao da da 5V na izlazu, na ulazu mu je potrebno 7V. ZXnaci, motori su radili na 7 umjesto na 4V.
I tako to...
Druga bitna stvar, ++ ima dva mikroprocesora, odvojeno za RA i DEC ose, i ULN2803, pa ukupno moze da vozi 4 motora, RA, DEC, fokus i recimo neki AUX motor. Vidim da okrecu filtere sa tim cetvrtim.
Treca stvar, preskaler 0.4 i 0.8uS, pa je moguce pracenje i ispod 1x .
Cetvrta - vozi i EQ i ALT-AZ montaze
Peta - radi sa Stellariumom :)
Tu se bas nisam mnogo zadrzavao, iako sam odusevljen tom mogucnoscu, jer se komande zadaju preko tastature, nema ono kao u Cartes de Cuel da klikom misa potjeras motore.
Opet, to je nedostatak Stellariuma, a ne pocgoto-a, ali moci cu da zivim sa tim.
Uredjaj jako lijepo vodi, trazi objekte, ima akceleraciju i sl.
Kad se potrudim oko usjeveravanja, svi objekti koje trazim ulaze u vidno polje okulara 28mm, tu su oko centra, ali ipak ne toliko precizno da bi se pojavili u 10mm.
Evo kako je prosla faza izrade :
https://www.dropbox.com/s/f5zsj01jk3lm8qb/20131007_202203.jpg
https://www.dropbox.com/s/86pwf4upaqdr4yo/20131007_202318.jpg
https://www.dropbox.com/s/96b4okbge8585t8/20131010_001113.jpg
https://www.dropbox.com/s/6irmlz1vfpzr78j/20131010_014202.jpg?m
https://www.dropbox.com/s/u31whpdq8zirppd/20131010_184921.jpg?m

Jos samo da mu osmirglam ime (na cetvrtoj slici) :)

mitja

svaka cast :) ja se nadam da cu u narednom periodu krenuti u izgradnju neke verzije.

sobzirom da si u zemunu mozda bismo mogli da se nadjemo i preneses mi neka iskustva :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Hvala Mitja.
Sto se vidjanja tice, bice mi drago.Spreman sam da pomognem u svemu sto znam i koliko mi vrijeme dozvoljava.
Pa i da iznesemo masine neku noc, ne bi bilo lose :-)

zozo83

Bravo lugeru, ja sam stao sa potragom, posto beba sakog dana treba da stigne, juricu posle nekog perioda
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Hvala Zozo.
To su, svakako, prioritetne stvari i samo neka je sa srecom.

spadej

Quote from: Luger on October 12, 2013, 07:08:02 pm
Hvala Mitja.
Sto se vidjanja tice, bice mi drago.Spreman sam da pomognem u svemu sto znam i koliko mi vrijeme dozvoljava.
Pa i da iznesemo masine neku noc, ne bi bilo lose :-)


Rado bih se pridruzio i ja. Ako moze. :)

mitja

Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sima_Strahota

Javite kada i gde planirate, mozda se i ja pridruzim. Ako su ostali pozvani, naravno.
...

Luger

Spadej, Simo, Mitja i ostala druzino...kod mene ste uvijek dobrodosli.
Mozda bi se jos neko od vas, kad vidite ovo sto sam radio, odlucio da krene u izradu.
Sto se tice posmatranja, zna li neko neku lokaciju, ono gdje mozemo, s obzirom na vremenske prilike, za par sati da se okupimo? Ja sam tu tanak, jer nisam mrdao sa terase.Obicna poljana, bilo sta...?

spadej

Luger, sto ne kazes?
Ja i Marko (GileMS) se vec dugo mucimo da napravimo neku motorizaciju, jer imamo prilicno dobru lokaciju i za posmatranje i za fotkanje. Rec je o mestu Mali Pozarevac, 35km od Beograda, ka Mladenovcu. Vec smo pisali izvestaje, potrazi ih na forumu. Ja tu zivim, a Markova astro baza je u Grockoj. Ponekad se okupimo i uzivamo u relativno tamnom nebu na samom rubu grada.Planirali smo i sinoc, ali nas zeznuse oblaci, pa nam je ostalo samo da se jadamo jedan drugom, zbog jos uvek nemotorizovanih montaza.

Mozemo da se okupimo kod mene, neki vikend, i to preko dana. Imam poseban prostor u kom se vec 20-ak godina bavim elektronikom, sav potreban alat i instrumente, gomilu delova itd. Preko dana mozes da nam pomognes da napravimo nesto a mi tebe uvece vodimo na brdo. Jos ako nam se pridruzi Sasmir, sa svojim dobsonom 300/1200, eto veselja...

Ako se ne varam, ovaj vikend ce biti pun mesec a i prognoza vremena ne obecava. Ali zato sledeci... Naravno, svi su pozvani.

zero025

I od mene svaka cast. E sad jedno pitanje ili molba, kako se moze doci do spiska komponenti, i dali je ova sema ( http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=8312.50 ) OK. Hvala unapred.

mitja

sto se tice posmatranja najbolje da se dogovorimo za neki vikend posle punog meseca.

a za motorizaciju zavisi od lugera kako stoji sa vremenom. mozemo sledeci vikend. ali opet kazem kako luger stoji sa vremenom.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Zozo, cini mi se da jeste dobar nacrt plocice.Samo sam na brzinu provjerio ove greske koje sam nasao na drugoj plocici, nema ih, vjerovatno je i sve drugo u redu. Rekao sam ranije, kome god treba, poslacu sve sto treba na e-mail.Ovu free verziju mogu i da stavim na forum, dok ovu drugu ne bih smio.
Sjutra dobijes.
Idemo u Pozarevac, boze zdravlja. :-)
Svakako cemo se dogovoriti jos oko toga. Trazite step motore, reduktorcice, remenice, zupcanike...Elektronika se napravi relativno lako.

zozo83

Lugeru nemoj meni slati poruku pogresices
, zero je to pitao :):)

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Luger

Quote from: zozo83 on October 14, 2013, 01:34:27 am
Lugeru nemoj meni slati poruku pogresices
, zero je to pitao :):)



Ups! Izvinjavam se obojici. :)
Znaci, zero025, dobra je plocica, ali ako mi ostavis e-mail, poslacu ti pdf ove po kojoj sam ja radio.Deblji su vodovi, pa se lakse uradi.Jedino, ako radis fotopostupkom, svejedno je.