• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Motorizacija teleskopa - PicGoto++

Started by Luger, October 11, 2013, 08:16:42 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

marko

Quote from: Danijel on February 25, 2015, 08:00:49 pm
To se zove volja, izvanredno! :)

Hvala !  ;D

Quote from: Luger on February 25, 2015, 09:19:41 pm
Svaka cast Marko, bas si ga skockao za 10!
Priznajem, ja tu ne bih znao da izracunam prenosni odnos  ;D
Ujedno, dao si mi ideju kako da slozim i ja neki reduktor.



Ma kakvih 10, ovo je samo prototip od plexiglasa, a finalna verzija bi bila od aluminija-naravno ljepša i čvršća nego ova.
Što se prijenosnog omjera tiče kod zupčanika je malo teže izračunati ga nego kod remenica. Jedna opcija je izbrojati zube na zupčanicima u paru pa ih podijeliti pogonski/pogonjeni. Ako ne propustiš koji zub (što je vrlo lako!) to je vrlo precizna metoda.
Druga metoda je aproksimirati diobenu kružnicu (pitch diameter) na zupčanicima, to je zamišljena kružnica po kojoj se odvija zahvat između zubaca. Otprilike se nalazi na sredini između promjera u korijenu zuba i promjera na vrhu zuba. Opet, dijeliš diobene promjere pogonski/pogonjeni da bi dobio prijenosni omjer po jednom paru.
Da bi dobio ukupni prijenosni omjer reduktora, pomnožiš međusobno sve prijenosne omjere po parovima.


Zupčanike karakterizira njihov modul, po tome ih možeš naći na ebayu. Za ove moje, modul iznosi 0.5... to sam nekako eksperimentalno odredio (formula je M(modul) = D(diobeni promjer) / Z(broj zubaca na zupčaniku). Takvi zupčanici se nađu u faxevima.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xgear+modulus+0.5.TRS0&_nkw=gear+modulus+0.5&ghostText=&_sacat=0

Ako se odlučiš slagati reduktor, stojim na raspolaganju.  :D


....
S obzirom da ću ugraditi gotov reduktor sa stepperom, od ovih kombinacija gore neće biti ništa. Međutim i tu imam jedan problem (nikad dosta problema), s obzirom da će reduktor biti spojen krutom spojkom na RA osovinu, stršati će preko 100mm (kolika je dužina reduktora+steppera+spojke) od RA osovine. Mislim da neće nigdje zapinjati ali bi mi moglo stvarati problem s balansom s obzirom da reduktor i stepper imaju oko 500 grama sveukupno.
Ako to bude predstavljalo problem, rješenje su konusni zupčanici (živio ebay!) pa ću spojiti osovine pod kutem 90°, onda će stepper+reduktor ići uz tijelo montaže.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

CyberianIce

Mozda je samo trebalo jos  da povaids lezajeve iz starog hard diska i da ih upotrebis, da bi smanjio vibracije na minimum.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Luger

Quote from: marko on February 26, 2015, 11:44:42 am
Ma kakvih 10, ovo je samo prototip od plexiglasa, a finalna verzija bi bila od aluminija-naravno ljepša i čvršća nego ova.
Što se prijenosnog omjera tiče kod zupčanika je malo teže izračunati ga nego kod remenica. Jedna opcija je izbrojati zube na zupčanicima u paru pa ih podijeliti pogonski/pogonjeni. Ako ne propustiš koji zub (što je vrlo lako!) to je vrlo precizna metoda.
Druga metoda je aproksimirati diobenu kružnicu (pitch diameter) na zupčanicima, to je zamišljena kružnica po kojoj se odvija zahvat između zubaca. Otprilike se nalazi na sredini između promjera u korijenu zuba i promjera na vrhu zuba. Opet, dijeliš diobene promjere pogonski/pogonjeni da bi dobio prijenosni omjer po jednom paru.
Da bi dobio ukupni prijenosni omjer reduktora, pomnožiš međusobno sve prijenosne omjere po parovima.


Zupčanike karakterizira njihov modul, po tome ih možeš naći na ebayu. Za ove moje, modul iznosi 0.5... to sam nekako eksperimentalno odredio (formula je M(modul) = D(diobeni promjer) / Z(broj zubaca na zupčaniku). Takvi zupčanici se nađu u faxevima.

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2050601.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.Xgear+modulus+0.5.TRS0&_nkw=gear+modulus+0.5&ghostText=&_sacat=0

Ako se odlučiš slagati reduktor, stojim na raspolaganju.  :D


....
S obzirom da ću ugraditi gotov reduktor sa stepperom, od ovih kombinacija gore neće biti ništa. Međutim i tu imam jedan problem (nikad dosta problema), s obzirom da će reduktor biti spojen krutom spojkom na RA osovinu, stršati će preko 100mm (kolika je dužina reduktora+steppera+spojke) od RA osovine. Mislim da neće nigdje zapinjati ali bi mi moglo stvarati problem s balansom s obzirom da reduktor i stepper imaju oko 500 grama sveukupno.
Ako to bude predstavljalo problem, rješenje su konusni zupčanici (živio ebay!) pa ću spojiti osovine pod kutem 90°, onda će stepper+reduktor ići uz tijelo montaže.


Svakako, razumijem da ovo nije trajna izvedba, mogle bi se ploce uraditi na CNC, ali me je odusevila volja i ideja.
Meni je lakse da tri puta izbrojim broj zuba, nego da koristim ovu drugu metodu, za koju nisam imao pojma :)
Mislim da ti duzina od cca 100mm nista nece smetati, tj. nista nece kaciti, a narocito neces imati problema sa balansiranjem. Jedino, na sta ces morati da obratis paznju, jeste duzina elasticne/fiksne spojnice. Morace reduktor da bude dovoljno odmaknut da ne bi kacio polugu RA kocnice..

marko

CNC mi je dostupan koliko i akcelerator čestica.  ;D Može se naći aluminijskog lima debljine cca. 5mm pa od njega sastaviti reduktor. Druga opcija mi je bila 3D printano kućište od ABS-a.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

betelgez

Jel moguce na neki nacin da se iskoriste moji eq 3 motori za picgoto++ ali da dobiju na brzini kod trazenja?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

marko

Moguće je ali trebaš znati prijenosni omjer. U picgoto postavkama je moguće mijenjati brzinu traženja-sigurno bi dobili.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Neceš dobiti neku brzinu jer su to spori motori, koji su, nažalost, projektovani samo za praćenje. Dolazio je Sasmir kod mene, baš smo ih maltretirali i jedva nategli da idu negdje do 100x, na običnom picgotou. Sa tvojim kontrolerom idu 8x max, pa se čini da je skok na 100x odličan, ali je to u praksi prilicno sporo. Ali, ide...za objekte koji su blizu, može da posluzi, za razmaknutije, okreneš ručno. :)
Inace, to su bipolarni motori, ++ je rađen za unipolarne.

betelgez

Jel je neko od vas racunao koliko je vremena potrebno teleskopu da se okrene 180 stepeni brzinom 8x?


Sky Watcher 150/750 sa Craiford fokuserom
EQ 3 montaža
Dual ax motor
2,5x Apohromat Barlow
2x Ahromat Barlow
Plossl 25x
Plossl 10x
Canon 1000D
Sony ICX098QB CCD

Yagodinac

Evo ja da možda lupim, ali to je 8x prividna zvezdana brzina. Dakle 12h/8=sat ipo.

Luger

Quote from: betelgez on April 03, 2015, 09:40:10 am
Jel je neko od vas racunao koliko je vremena potrebno teleskopu da se okrene 180 stepeni brzinom 8x?


Ja ti mogu reci prakticno za vece brzine, upravo sam mjerio vrijeme.Ovo se naravno, odnosi na moju montazu eq5 i moje motore:

1) Na 300X za 180 stepeni okrene za 2.5 min
2) Na 100X za 180 stepeni okrene za 7.5 min

Dalje nisam spustao brzinu, pretpostavljam da nije ni bitno, jer preko 15 minuta ja ne bih ni cekao, nego bi sam okrenuo tubus   :)

Sa picgoto bi dobio tih 100 ili 114X, ne sjecam se tacnog broja, sto je jos donekle prihvatljivo, uz ogranicenje da treba probati sa eq3 i njenim motorima.

marko

Na koju foru se ++ povezuje sa Stellariumom? Pokušao sam obični Picgoto povezati preko StellariumScopea ali mi daje socket error, a u Stellariumu ne mogu raditi slew, javlja "Your Mount Reports That it is unable to use the Slew Feature." valjda radi toga errora.

Pokušao sam socket error riješiti na ovaj način, ali bezuspješno: https://support.socketlabs.com/index.php?/Knowledgebase/Article/View/61/0/how-to-fix-error-only-one-usage-of-each-socket-address-protocolnetwork-addressport-is-normally-permitted

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Koliko sam ja shvatio, a na kraju, tako mi je i proradilo, oba programa bi da komuniciraju preko istog porta 10048. Probaj da promijenis port bilo na serveru bilo na Stellariumu, ili na oba.
Pa javi  ;)

marko

U pravu si, to je riješilo socket error, hvala. Međutim i dalje odbija slew u Stellariumu. Prikazuje trenutni položaj teleskopa ali slew ne sluša. "Your Mount Reports That it is unable to use the Slew Feature". Valjda se sporazumijeva samo sa ++.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Pogledaj da li je sve konektovano i cekiraj u stellarium scope JNOW umjesto J2000. 
Ako nista ne uradis, mozemo probati sjutra popodne preko Team viewera. Ne znam sad sve napamet, ali uz nabadanje, rijesicemo. :)
Ovo je slika bez prikljucenog teleskopa, a stellariumscope i Stellarium se vide. Malo se poigraj tim podesavanjima.

marko

0 bodova.

Niti sa starijim verzijama Stellariuma+StellariumScopea, niti na svježe instaliranom Win XP ne radi.

Manualni slew uredno funkcionira, retikula se u Stellariumu pomiče.  ???

Tako to izgleda.
https://www.youtube.com/watch?v=7ETOXAgeesI
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)