• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Africko oko

Started by sashastar, November 11, 2005, 12:54:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

sashastar

Nadomak južnoafričkog grada Saterlenda naučnici su danas svečano otkrili najveći optički teleskop južne hemisfere. Teleskop, čija je izgradnja trajala više od pet godina, dobio je nadimak 'Afričko oko'. Astronomi će pomoću njega moći da 'zavire' u tajne svemira i proučavaju događaje koji su se dogodili pre više od 13 milijardi godina.

Veliki južnoafrički teleskop [SALT] je nešto izmenjena verzija teleskopa Hobi-Eberli, postavljenog u Teksasu. Pomoću ove moćne sprave, masivnog šestougaonika, prečnika 11 metara, biće moguće posmatrati najudaljenije zvezve, galaksije i kvazare. Prema rečima astronoma, SALT će znatno poboljšati posmatranje i istraživanje dalekih galaksija, udaljenih 150.000 svetlosnih godina od Zemlje.

Ceo projekat, vredan 29 milion dolara, pokrenuli su Južna Afrika i njeni partneri u Sjedinjenim Američkim Državama, Nemačkoj, Poljskoj, Novom Zelandu i Britaniji.

http://www.salt.ac.za/science/first-light/

Sich

pitao sam se koja je to drzava .za
i ispostavilo se da je juznoafricka republika  :)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

Eto po meni takav veliki teleskop i nije tako skup.
Kad razmislim nasta i zasta sve drzave milione dolara trose
onda ispada da bi ovakve teleskope sve drzave sveta mogle i da imaju.
Pa i nasa .

Sich

da dobro to je ipak luksuz drustva ovakav projekat. ja cu biti zadovoljan kad krene da radi teleskop na vidojevici.
a nasi ipak nije mesto u ovakvim projektima. cak i projekti svemirskih opservatorija je mesto gde se nasa sve manje i manje mesa. Uglavnom su univerziteti zaduzeni za naucni deo gde nasa samo pomaze. sto je i dobro
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

sashastar

A o Vidojevici se mnogo pricalo a sada nista (tako je to kod nas)
Pokusao sam da nadem neke podatke ide li to ili ne ali nisam uspeo.

Sich

koliko ja znam tamo sad treba da se izvrsavaju gradjevinski radovi
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

thefly

Quote from: "sashastar"Eto po meni takav veliki teleskop i nije tako skup.
Kad razmislim nasta i zasta sve drzave milione dolara trose
onda ispada da bi ovakve teleskope sve drzave sveta mogle i da imaju.
Pa i nasa .


Istina, kazu da je jeftiniji od petine cijene koliko dodju ostali, "konvencionalni" teleskopi od 10m.
Ta je cijena postignuta optimiziranjem teleskopa za spektroskopiju, te pojednostavljivanjem optike i montaze!

sashastar

Dobro dosao na forum  :D

marino

Vidulini Observatory

thefly

Quote from: "sashastar"Dobro dosao na forum  :D


Hvala, hvala! 8)