• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Dob konačno testiran kako valja

Started by johnny984, October 28, 2013, 12:42:53 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny984

Nakon predugog čekanja i puno problema sa nedostatkom vremena, nedostatkom dobrog vremena i mesecom, konačno su se sve kockice složile i uspeo sam sa prijateljem da odem na planinarski dom u blizini Pirota, na nekih 1000m nadmorske visine. Imali smo oko 3h dok se mesec ne pojavi, tako da sam unapred pripremio plan posmatranja kako bi vreme max iskoristili.

Na A3 papirima, iz stellariuma sam odštampao negative sa sazvežđima i deep sky objektima u njima. 6 papira, koji otprilike izgledaju ovako, s tim što se na A3 sve to baš lepo vidi:



Takođe sam na papiru ispisao neke od objekata koje bih najviše voleo da vidim, po sazvežđima kako ne bismo stalno lutali po nebu sa jednog kraja na drugi. Poneli smo i 2 stolice i stočić na rasklapanje, kako bi na njega stavili mape. (nekako mi je lepše na papiru, na telefonu je sve to sitno, pa čak mi ni sa lap topom nije to to). Nakon postavljanja teleskopa, bacili smo mape na sto, i dok se on hladio, odlučili smo da krenemo od labuda. Takođe smo zelenim laserom prešli po sazvežđima i otprilike pogađali lokacije koje ćemo juriti. Taj moj prijatelj i nije nešto upoznat sa svim ovim, ali bio je nekoliko puta samnom, interesuje ga to, tako da sam prvenstveno zbog toga i uzeo laser, kako bi mi bilo lakše da pokazujem, mada smo mu kasnije našli potpuno drugačiju namenu  :)

Dakle, krenusmo od labuda. Tražioc jeste na nezgodnom mestu, i u odnosu na tražioc sa SW60/700 još po ovakvom nebu (uslovi su bili odlični), nije bilo lako snaći se u početku u tom mnoštvu zvezda  :). Mada išlo je polako. Uhvaćeni su Cooling Tower (M29), ic 4996, Veil nebula (jedva doduše, potreban mi je 32mm okular, za sada najveća ž.d. koju imam je 25), M56, dvojna zvezda i još nekolicina objekata. Zapelo je kod Crescent nebule, ni sam ne znam zašto, da li zbog toga što se još uvek ne snalazim najbolje sa ovim tražiocem ili je bila suviše tamna, ili sam treba sa drugim okularom.... kako god, pomalo ukočen od saginjanja pade mi na pamet da laserom zasvetlim kroz tražioc. Oduševljenje  :). Poprilično precizno se može nanišaniti bez ikakvog saginjanja, a nakon toga fino štelovanje kroz tražioc pa na kraju i kroz okular.

Na redu su bili Bik i Auriga. Posle uživanja u plejadama, usmerio sam teleskop pravo ka Crab nebuli. Sa laserom kao tražiocem išlo je to mnogo lakše. U 25mm i 20mm okularima se je videla ok, na 6mm je već bila nevidljiva. Možda da je bila malo višlje..... nema veze. Pronađeni su još i NGC 1746 i 1647. Zatim i naravno veličanstveni M37, 36 i Starfish cluster.

Vreme je odmicalo, a bilo je još previše meta, tako da se okrećemo ka Cassiopei. Double cluster za početak. Bez komentara. Pa zatim redom, ne zna se šta je lepše: Dragonfly cluster, M103, NGC 659 i 654, C10, Sailboat Cluster, M52 itd. Heart nebula i Soul nebula su ostali za sledeći put, mada očekujem istu priču kao sa Veil nebulom, biće potreban 32 ili 40mm okular  :)

Meta su bili i blizanci, pre svih fenomenalni M35. Tu je bio i Jupiter naravno, a ispod njega Eskimo nebula, koju nisam ni pokušao da nađem imajući u vidu da je Jupiter bio toliko blizu. Još nekoliko NGC-a ja pronađeno, a onda sam usmerio dob ka Orionu, tačnije ka Orion nebuli. Ponovo, bez komentara, i u 25 i u 20, pa čak i u 6mm okularu izgleda fenomenalno. I taman samo bili rešeni da krenemo, kad mi pade na pamet da uz pomoć lasera M81 bi trebalo lako pronaći. Dijagonala po velikim kolima, pa još toliko, oko na trađioc.... i eto je. Kroz 20mm se vidi solidno. M82 se je nazirala, ali samo zato što sam znao da je tu  :). Kad već gledamo galaksije, a andromeda je odmah iznad, bacili smo pogled i na nju, a zatim i na triangulum galaxy. Sad je srce bilo na mestu  :).

Sve u svemu, fenomenalnih 2.5h pod vedrim nebom i po prijatnom vremenu. Takođe, sve vreme su letele zvezde padalice, a jedna je bila toliko jaka da je prijatelj skočio iz stolice  :). Ja je nisam video jer sam gledao kroz tražioc, ali je toliko zasijala da sam u tražiocu primetio osvetljenost. Tokom celog posmatranja sam se nervirao što to nisam video  >:(. Za sam kraj smo kroz 25mm okular otpratili i jedan avion do Bugarske  :).

Teleskopom sam prezadovoljan, tek će da bude ovakvih noći. U odnosu na AZ2 montažu, ovo je tenk, a za aperturu i da ne pričam. Slika je potpuno jasna i po rubovima, a uz malo bolji set okulara i eventualno barlow, i za planete će biti super. Jedina mana je tražioc bez dijagonalnog ogledala, ali eto, to se lako rešava. Dosta je i težak teleskop, ne može na bajs  :), ali ok, to je nešto zbog čega se neću buniti. Ako se ovakvo vreme zadrži do sledećeg vikenda, kad se mesec potpuno ukloni, sledi celonoćno druženje. Meta ima bezbroj, ISON je sve svetliji, tako da jedva čekam.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

spadej


vasja

Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

frugorski

       Samo napred i jos ovako lepih izvestaja.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Biće, biće, naravno. Tek se zagrevamo  :). Dob je sw 200/1200.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Taj dobson je dosao u prave ruke. Sa uzivanjem sam procitao raport. Bravo!

Yagodinac

Fenomenalan izveštaj, samo nastavite tako!
Doduše, ponestaće vam objekata vrlo brzo kako ste krenuli... Mislim na M-ove, a onda idu NGC  ;D

johnny984

Thnks  :). Novi izveštaj nadam se za vikend. Sinoć sam izašao sam oko pooći na nekih 1.5-2h, ali su uslovi bili očajni. Prvo, nisam išao van grada, već sam postavio teleskop na fudbalski teren u blizini kuće gde i nije loš mrak, ali ne može se porediti sa onim od prethodnog posmatranja. Drugo, vlažnost vazduha je bila tolika, da su mi se papiri sa mapama navlažili. Izmaglica od vlažnosti, dima i svetlosti se je videla svuda po horizontu.

U planu mi je bilo da jurim objekte u Monocerosu, pa zatim i Canis Majoru, ali s obzirom na uslove i to da su bili nisko na istoku, samo nekoliko objekata je uhvaćeno, manje-više na slepo  :). Bili su to Satelite cluster, NGC 2232, Heart-shaped cluster, Caroline's cluster i M41. Pošto je sve to išlo nekako jedva, okrećem se malo višlje i ponavljam neke objekte od ranije + recimo M78 u Orionu. Naravno, Orion nebula se ne može zaobići, a ovoga puta sam je gledao samo kroz 6mm okular i neverovatno je koliko strukture se tu uočava čak i po lošim uslovima. Jupiter je bio dosta visoko pa se je baš lepo video, a onda je na red došao i mesec koji se je izdigao iznad drvaća, a sa njim sam i završio sinoćnje posmatranje.

Fora sa laserom kroz tražioc je starno life and time saver, svaki objekat se može nanišaniti u roku od 3 sekunda kada se zna gde je. Jedino moram da pazim zbog komšija, jer su se i bez lasera pitali da li sam normalan  :). Pre nekih nedelju dana sam na kratko izneo teleskop u park ispred kuće. Sutradan je ćale čuo komšije kako razgovaraju:

- Cele noći nisam spavao. Kučići su lajali kao ludi. Izašao sam u dvorište da zapalim, a neki ludak u park izneo teleskop i gleda zvezde.

;D ;D ;D

Smešno je i to što me taj komšija zna, ali me nije prepoznao po mraku. A zamislite još kad vidi zeleni laser kako šara po nebu  :)

P.S. Džukci nisu lajali zbog mene, već zbog mog mačka, koji mi pravi društvo kada posmatram iz parka, i samo čeka priliku da čučnem i pogledam kroz tražioc kako bi mi se popeo uz kičmu  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

vasja

 ;D ;D ;D ;D ;D

Slatko sam se nasmejao, jer sam se setio komentara moje žene: "skloni to čudo sa balkona, gledaju ljudi pa pričaju, pomisliće da smo ludaci"
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

spadej

Teleskop je odlican alat da vidis u kakvom okruzenju zivis. A cesto i veoma pozitivno utice na okruzenje. I meni su se smejali, zezali me itd. ali danas je jako malo onih koji ce reci "ludak koji gleda zvezde".
Nekad se komsiluk bunio kada bih iskljucio par ulicnih svetiljki a sad su spremni da sopstvene sijalice pogase. Naravno, ima i onih drugih, koji pre podne mrze ceo svet a po podne sami sebe ali na njih i tako ne obracam paznju.

darko76

Svaka cast na ovako lepim izvestajima, odavno imam nameru da izvdem nesto slicno, ali nikako.

A za teleskop ispred zgrade, moram i ja da dodam jednu pricicu. Izneo sam masinu, kad ide grupa od njih 5 ili 6, i onako polu glasno pitaju sta je ovo, tek se jedan najpametniji izdvoji i rece glasno, to je TEODOLIT:)
SW BD 200/1000 EQ5 <br />Super UW 6mm 66° <br />GSO SP 25 mm <br />GSO ED Barlow 3x <br />Plossl 4,6,10,15,25,30 <br /><br>ED okulari 2.3, 3.8 i 12.3 <br />Meade ETX70 <br />Spiegel 153/1300 EQ2</br> <br />Dvogled TSO 9/60</br>

Darchy

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

zozo83

Sto kaze darcy odlicni raporti, milina ih je citati. Nastavi samo tako
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

johnny984

November 02, 2013, 01:04:50 am #14 Last Edit: November 02, 2013, 01:54:40 am by johnny984
Hvala svima. Iskreno se nadam da će sutra vreme poslužiti i da ću biti u mogućnosti da se otisnem na planine i malo uživam u čarima noćnog neba, a probaću da posmatranje potkrepim i nekolicinom fotografija  :)

Nekoliko pitanja, za vas sa više posmatračkog iskustva. Za početak, što se maglina, tj. nebula tiče, koje su po vama najlepše za posmatranje. Orion nebula je nenadmašiva po sjajnosti koliko znam. Strelac i njegove magline nisu trenutno aktuelne. Šta bi ste mi u ovo vreme preporučili da potražim? U obzir naravno dolaze i galaksije, broj galaksija kojie sam uspeo da vidim tek treba da raste  :). 4 komete su mete same po sebi, ali to možda i ostane za idući vikend, s obzirom na vremena vidljivosti  >:(.

Takođe, ako neko ima predlog za literaturu, u pisanoj formi (prvenstveno knjige, ali i net), a vezano za posmatračku astronomiju, vrlo je dobrodošao. Dolazi sve u obzir, počev od nebeskih mapa i kataloga pa sve do nabrajanja DSO i poznatim činjenicama u vezi sa njima (istorija, mitologija, zanimljive činjenice, starost, udaljenost, dimenzije..........), što više to bolje. Ako nije tajna, koji je vaš najbolji izvor informacija  :).
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein