• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Turbulencija

Started by vasja, November 08, 2013, 04:22:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vasja

Sinoć probah web kamerom da snimim jupiter, ali je vidljivost bila očajna, tako da rezultatom nisam zadovoljan. Dok sam pripremao snimanje, primetio sam da kada postavim jupiter drastično van fokusa teleskopa onda se vide lepo turbulencije. Evo snimka:

http://www.youtube.com/watch?v=r2cfQuJNrPQ

Zanima me da li neko zna jel ovo turbulencija isključivo unutar tubusa, ili je ukupna turbulencija između jupitera i web kamere? I da li vidiljiva turbulencija pokriva ukupno vidno polje teleskopa, ili pokriva samo disk jupitera?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

I jedna i druga turbulencija je u pitanju, bar moje mišljenje  :P
U principu ako ti teleskop nije stajao minimum jedan sat napolju (uz predpostavku da pre toga nije stajao na 30C) onda se očigledno nije ni ohladio. Ovo sat vremena je odokativna procena za BD 150/750; refraktori nemaju tih problema. Problem može da predstavlja i ako je neki komšijin krov u blizini; a po pravilu krovovi su zagrejani što od Sunca, što od (gle čuda, počela toplana ;D)  grejanja.

Atmosferska turbulencija je opet termičke prirode ali je nenadoknadiv gubitak. Tad možeš samo da spakuješ opremu... :'( Vrlo moguće je da turbulencija u prvoj polovini noći znači stratuse u drugoj polovini, naročito u proleće i jesen.
I još jedan, malo ređi tip je jet-stream (piloti znaju zašto). Izuzetno vedra noć, zvezde super jasne i oštre, a detalja na planetama nigde. Kao da je preko celog neba stavljen blur-filter.

vasja

Snimano je sa balkona na prvom spratu. Pre ovog snimka teleskop je stajao 2 sata na istom mestu i što se tiče temperature mislim da se izjednačio. Jupiter je bio prilično visoko na nebu.

Ono što je verovatnije je da novi beograd sam po sebi ključa non stop od tolikog betona - između Novog Beograda i npr. bubanj potoka je razlika u temperaturi i do 10 stepeni. Snimići ovakav film u različitim trenucima tokom noći pa ćemo da vidimo.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

johnny984

Ja ipak tipujem na turbulencije u atmosferi, pre nego na turbulencije u samom teleskopu ako je bio dovoljno ohlađen. Sinoć je u Pirotu bilo vedro, ali je bila tolika vlažnost da je izgledalo baš kao što kaže Yagodinac, kao da je neko udario blur po nebu. Ujutru je bilo maglovito toliko da nisi video 100m ispred sebe  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

kruska

Vazdusne struje na videu deluju da su van teleskopa. Turbulencija je prisutna sve dok ima atmosfere a  izrazena je do otpr.4000m. Nekad postoje i topli talasi vazduha koji naidju i naprave problem. Kao i sve ostalo sto su drugi malopre naveli.
🌠