• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

AC Power adapter za EOS aparate

Started by Luger, November 09, 2013, 11:17:40 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Luger

Cesto na posmatranjima, astrofotografi imaju problema sa autonomijom fotoaparata, pa je otuda ovo vrlo jednostavno resenje, preporuka da se taj problem lako i jeftino prevazidje.
Takodje se moze koristiti i za tajmlaps, video i ostala snimanja koja zderu baterije.
U mom slucaju, teleskop je stacionaran, ne nosim ga nigdje :-\, ali se ipak baterije isprazne "kad je najsladje".
Nazalost, DSLR Canoni nemaju DC input, tako da je kupovina nekog od fabrickih ACK adaptera dobra opcija ukoliko se na posmatrackom mjestu ima 220v.
Medjutim, ukoliko nema napona gradske mreze, ovaj adapter je odlicna alternativa, moze se nakaciti na akumulator ili bilo sta drugo do 30-ak volti napona. Pri tom, bez obzira na ulazni napon, na izlazu imate stabilisan napon koji ste podesili za vas fotoaparat.
Potreban materijal je:
1 - Step Down adapter, koji idealno staje u kuciste baterije:
https://www.dropbox.com/s/zpbqitmj3sjahac/20131109_200542.jpg?m

2 - Jedna neispravna baterija:
https://www.dropbox.com/s/ymz0zqk7xfp6z2n/20131109_200529.jpg?m

3 - parce kabla i konektori.

Kuciste baterije treba pazljivo otvoriti skalpelom i izvaditi Litijum jonsku bateriju:
https://www.dropbox.com/s/jt6l5yn96qtrqro/20131109_200603.jpg?m
Tesko da se moze pogrijesiti pri lemljenju, jer je na modulu dc-dc adaptera jasno objelezen plus i minus, dok su na plocici baterije, izvodi takodje jasno objelezeni.
Ipak, treba raditi oprezno, jer DSLR nije jeftin uredjaj, a posledice greske mogu biti fatalne.
Kada se sve spakuje, dobije se ovo:
https://www.dropbox.com/s/viwhoq52jernvi8/20131109_202700.jpg
Ukoliko je potrebno, na ic kolo se moze postaviti mali hladnjak. Bez hladnjaka, maksimalna struja je 2A, sa hladnjakom 3A.
Na kraju, cijena materijala je oko 500 din. Moze jeftinije sa recimo LM317, ali lakse sigurno ne moze.



frugorski

                Hvala ti Luger  u ime tvojih mnogobrojnih fanova u koje i ja spadam.To napajanje je korisna stvar ,jer sve baterije vremenom slabe.Gde bih mogao nabaviti taj Step down adapter da pokusam da napravim taj pretvarac napona.Nemam mnogo znanja ni spretnosti ,ali volje imam dovoljno.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Luger

Za sve koji nisu sigurni i spretni sa lemilicom, Kruska je postavio link, mada je, po mom misljenju, to pljacka. ACK adapteri se prodaju po 10-20$, pa do 50$ kod vecih optimista. Svabe su ga bas pretjerale, malo prepakovan i dodat mu prefiks Astro, pa udri :)

@ Frugorski
E, cujes mu fanovi...hahaha...
Ma, imas ih na ovim nasim sajtovima, samo kucaj u pretrazivacu DC-DC Step Down adapter. Postoji jos bolja varijanta, adapter koji ima i podesavanje napona i podesavanje struje. On kosta cijelih 700din.
Ja sam imao ovaj, koji ima samo podesavanje napona, pa sam ugradio njega. MAX struja je 2A, mjerio sam potrosnju fotoaparata u svim rezimima i ne prelazi 1A. Najvise vuce dok se puni blic.

kruska

Jesu digli cene. Nije to bilo toliko skupo.
🌠

AstroShomy

EdgeHD 11
EQ8
Celestron Off-Axis Guider for EdgeHD, SX Lodestar X2
Moravian Instruments G4-9000
Astrodon Filters LGRB, Ha, OIII, SII 5nm

AD Aristarh Kragujevac

Danijel

Pretjerano skupo, pa nova baterija dođe 20-25 dolara i traje nekoliko godina. Ne isplati se kupovati višestruko skuplji ispravljač. Za njegovu cijenu kupiš 3-5 baterija :o
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Ako je čovek malo veštiji sa strujom (ne mora da bude inženjer koječega) ili ako (kao ja) ima autoritet nad nekim ko je malo veštiji  ;D >:( onda može vrlo prosto da se uradi šema sa vrha strane 22:

http://freedatasheets.com/downloads/LM7808.pdf

U principu ovo važi za BP 511 bateriju, odnosno canone 10d-50d, uključujući i 5d; pošto imam 20d i 40d gde ćeš bolje... Moguće je da se napon na trocifrenim razlikuje, nisam nešto baš proveravao.
Elem, mi smo žrtvovali jednu BP 511, naravno kinesku, i u nju zalemili kontakte a LM78_i_tako_nešto je u zasebnoj plastičnoj kutijici.
Ako neko ima potrebe za mobilnošću toplo savetujem grip ili buster; može da se napuni i punjivim enelup baterijama pa da tako aparat dobije mnogo veću autonomiju. Ako vam kažem da sam ispucao ko zna koliko a da sam zadnji put punio baterije krajem jula i od tad još jednom. Pritom ja imam originalni grip ali kineske kopije postoje i za 40 doloresa, tako da to svakako nije prepreka i nema opravdanja da se ne pazari; rekoh, ko ima potrebu za većom strujom i mobilnošću.

A za svaki slučaj imam i jedan slatki mali akumulatorčić 7Ah za skutere... On je tek jeftin ;D

Yagodinac

Edit: proverio sam, oko 2500 slika sa dva punjenja, plus još neke po ostalim folderima.  ::)

frugorski

        Trocifreni rade na 7.4 V.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

Ma frugorski, jel se to meni nešto pričinjava, ili si se ti to nama podnovio nekom finom opremicom  ;)?
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

frugorski

          Ponovio sam se vise puta u toku prosle godine ,ali ne sa novom opremom.Usao i u kredite,ali sam ipak zadovoljan.Opremu doterujem i pritezem,spremam se za nove poduhvate.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

johnny984

A ja taman bio spreman da te kritikujem zbog lošeg vremena  :). Nova oprema ili ne, za tebe je nova, tako da čestitke od mene, fino taj spisak izgleda. I izvinjavam se što sam tako upao u sred teme, ali ovde sam primetio  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Frugorski samo produzava spisak :) Srecno, tako i treba.

Sto se tice radnog napona aparata, svi oni rade na tih 7,4V i nije kriticno, radice i na 8V bez ikakvih problema.
Ono sto je bitno, a nisam napisao, je da sve zice moraju biti sto krace i deblje, jer, ukoliko su dugacke, indikator napunjenosti na fotoaparatu signalizira da je baterija poluprazna, zbog pada napona.

Quote from: Yagodinac on November 10, 2013, 11:06:28 pm
Edit: proverio sam, oko 2500 slika sa dva punjenja, plus još neke po ostalim folderima.  ::)

A fotku objavis jednom mjesecno? Ccc... :)
Zaista, mnogo fotografija iz par punjenja.

Danijel

Ja sam htio za zvoju zvjezdarnicu koja je, kako znate u izgradnji ;) nabaviti jedan adapter za moj EOS 450D kako se ne bih trebao gnjaviti s baterijama. I onda ja to velim svojem prijatelju koji će mi raditi elektroniku u zvjezdarnici, a on mi na to kaže da nek i dalje imam baterije jer je to sigurno. Naime, u adapteru se nalazi nekakav čip ili sklop koji napon "sjecka" i tako dobijemo onaj napon od 8 ili koliko već volti. Kaže, ako taj čip krepa, nema nikakve zaštite koja će spriječiti da u fotić udari napon od 220 V, a što će se tada dogoditi sa skupim fotoaparatom, mislim da ne trebam govoriti. Riječ je o onim kineskim adapterima sa e-Baya koji su vrlo povoljni. E sad, da li originalni Canonovi adapter imaju zaštitu ne znam, no vrlo su skupi i više se isplati kupiti rezervnu bateriju ili grip u koji stane više baterija pa se tako produžava autonomno radno vrijeme fotoaparata.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT