• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

BPC Tento

Started by fog, November 11, 2013, 11:56:39 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

fog

Pre nekoliko dana sam imao priliku d auporedim moj dvogled 12x50 BTC ALbatros dvogled i stari ruski BPC Tento 10x50. Taj ruski je imao duplo bolju sliku - boje su življe i kontrastnije. Pitao sam se i da li је taj proizvođač još uvek među "živima", i našao sam njegov sajt http://www.baigish.ru/cat/b/bpc/ Pitam se samo da li je kvalitet tih dvogleda očuvan ili ne. AKo jeste, da nađem načina da g anabavim. Ima li neko iskustva sa novim tim dvogledima?


Sima_Strahota

^
Da li taj problem moze da se resi ili je u takvom stanju za djubre?
...

Yagodinac

Mislim da (skoro) svaki dvogled može da se kolimira pomeranjem prizmi ali izuzetno oprezno; tj moraš baš da znaš šta radiš i u kom smeru pomeraš prizmu. Inače bi mogao još gore da se raskolimira.
Ja nisam imao takvih iskustava a ako je neko sa foruma kolimirao dvogled neka napiše svoje utiske. Bilo bi korisno jer velika većina - naročito jeftinijih - dvogleda su makar malo raskolimirani/razroki. Uostalom, i Cajs ako ti jednom ispadne raskolimiraće se.

Sekula

Quote from: rendermaxa on November 12, 2013, 01:07:34 pm
Odlicni ako nisu raskolimirani(razroki)

http://www.kupujemprodajem.com/Dvogled-bpc-16x-50-8549306-oglas.htm?filter_id=35686966

http://www.kupujemprodajem.com/Dvogled-ruski-vojni-BPC-7X50-8704554-oglas.htm?filter_id=35686966

http://www.kupujemprodajem.com/dvogled-bpc5-8x30-kao-nov--8062437-oglas.htm?filter_id=35686966

Ima ih i na lumundu


Da, ti dvogledi su jako, jako dobri. Sećam se kako smo nekad sa njima, početkom osamdesetih, odredjivali Argelanderovom i Pikeringovom metodom sjaj promenljivih zvezda, Cefeida.

Uzgred, prodavac napominje žute filtere koji idu uz njega a za koje kaže da se koriste radi boljeg posmatranja noću, što naravno nije tačno. Žuti filteri pomažu boljem kontrastu u slici u situaciji kada imamo izmaglicu na terenu prilikom terestrijalnih posmatranja. Za zvezdano nebo svakako ne pomažu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Luger

Na pitanje da li su zadrzali isti kvalitet do danas je tesko dati pouzdan odgovor, ali ima jedna dobra stvar: mozes kupiti neki od ovih starijih, koji su provjereno kvalitetni. Osim, ako nije primarno da dvogled mora biti nov.
Naprimer, mozda me nagovoris da ti prodam svoj, jer se nesto krpim za novu montazu  ;D

daywho

Kol'ko para i u kakvom je stanju? ::)


sale11472

Quote from: Yagodinac on November 12, 2013, 04:17:27 pm
Uostalom, i Cajs ako ti jednom ispadne raskolimiraće se.


Kolimirao ja više puta svoj stari dvogled (kolimirao i još neke druge kasnije), nije to velika umetnost. Problem je, ako ti dvogled padne pa se tako raksolimira velika je verovatnoća (tj sasvim sigurno) da više nikada neće držati kolimaciju kako treba.

Pisao sam ja o tome i davao linkove u onoj mojoj temi ali pošto neki ljudi nisu ukapirali ideju teme pa su je "zagađivali" svime i svačime iszgubila je "sticky" status, kome treba nek pretraži malo forum :P
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

spadej

Nisam siguran za Cajs ali moj stari BPC 8x30 je preziveo vise teskih padova. Najgori je bio letos, kada ga je u punom trku ispustio moj sin. Stradala su Lukina kolena i ruke, i kamen o koji je dvogled zveknuo, a njemu nista. Slika je i dalje ista kao sto je bila - vrhunska.

Jedini problem je sto se malo rasklimao tockic za fokus, ali to nije od pada vec od rada. Imam taj dvogled jos od 1985-te, pune 2 decenije mi je bio jedini instrument.
Moj ukupan utisak o BPC-u je apsolutno pozitivan.

Lugerov Tentno je iz tog perioda, sigurno je i on vrhunsko parce optike.