• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pinhole kamera 21.12.2013. - 21.6.2014.

Started by gile.ms, December 20, 2013, 09:54:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Pinhole camera je vrlo jednostavna naprava za fotografisanje - može se fotografisati praktično bilo šta ali najčešće se koristi kao "solargraf" iliti kamera za slikanje Sunčevog kretanja tokom sezone.
Prisustvovao sam pre par godina na Letenki sjajnom predavanju o pinhole kamerama (nažalost ne sećam se ko je bio predavač  :-[) i još od tada imam nameru da napravim neku.

Danas sam naleteo na članak na http://spaceweather.com/ baš o tome jer su kratkodnevica i dugodnevica idealni datumi za postavljanje ovakve kamere na mesto odakle će da eksponiraju fotku narednih 6 meseci. Link ka stranici sa objašnjenjima šta je, kako radi i kako napraviti pinhole kameru: link 1 link 2
Obavezno pogledati i video: http://www.youtube.com/watch?v=wtZOWEB_wcI&feature=youtu.be

Rešio sam da stupim u akciju! Materijal za pinhole kameru su dve važne stvari: crno-beli foto-papir (onaj pravi fotoosetljivi koji se ne nabavlja baš tako teško kako sam mislio) i limenka piva ;D
Foto-papir sam jutros praktično usput pazario u TC Staklencu u BG-u (kome nije blizu ima i u internet prodavnici: http://www.bgefoto.rs/prodavnica/index.php/foto-papiri/fomaspeed-crno-beli-foto-papir.html)
Što se tiče limenki piva, Luger se ljubazno odazvao pozivu da mi pomogne pri pražnjenju istih dok pravimo kamere ;D

Malo smo se zapričali pa nismo dokumentovali postupak izrade od samog početka, ali evo ga u kratkim crtama:



Materijal i alat: 
- crno-beli foto papir veličine 5x7 inča iliti 13x18 cm (idealno staje u limenku od 0.5l)
- tanak crni karton za poklopac (nabavio u kopirnici - onaj koji se stavlja kao zadnja korica pri mekom koričenju spiralom - mada sigurno može i nešto drugo)
- izolir-traka i ona jaka plastificirana lepljiva traka od koje mitbastersi prave brodove :)
- makaze, špenadla, otvarač za konzerve sa zupčanikom (mislim da je takav najbolji jer ne pravi oštre rezove na obodu limenke kuda treba da prođe papir)
- nekoliko limenki piva (punih) i kesa kikirikija da potpomogne pražnjenje limenki ;D



Postupak:
- odrezati gornji deo limenke a od kartona napraviti poklopac (pravljenje poklopca je skroz jednostavno i lepo opisano u već pomenutom snimku)
- limenku oprati i osušiti, špenadlom probušiti rupu negde oko sredine (samo probušiti ne treba je proširivati ili sređivati ivice)
- ugasiti svetlo (potpuni mrak nije obavezan - neki to rade i bez gašenja svetla) i ubaciti fotopapir u limenku (zapanjen sam koliko se papir dobro uklapa - taman ostaje prostor da ne zakloni rupu)
- dok je svetlo ugašeno staviti poklopac i pričvrstiti ga trakom (tako da se ne prelepi rupa)
- preko rupe zalepiti malo izolirke pa tek onda upaliti svetlo



Provera kvaliteta :)



Postavljanje:
- kameru treba postaviti tako da rupa bude okrenuta otprilike ka jugu da bi zabeležila što više Sunčevog kretanja tokom dana
- nije loše malo je nagnuti na gore da "uhvati" Sunce kada je preko leta visoko na nebu
- dobro je učvrstiti (treba 6 meseci da provede na jednom mestu - uprkos vetru, kiši, snegu, radoznalom komšiluku itd...)
- nakon postavljanja skinuti izolirku sa rupe i snimanje počinje

Prvu kameru postavio sam na terasu (na slici) da gleda ka istoku (nažalost nemam pogled ka jugu), očekujem da će se na snimku razaznati soliteri istočne kapije Beograda.
Drugu kameru je Luger odbio da ponese (kaže nema gde da je pričvrsti) pa ću je poneti za Grocku gde ću joj naći neko zgodno mesto.
Ostaje da sačekamo dugodnevicu da vidimo rezultate :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Blago vama  :o
Inače solarografije su oduvek bile jako popularne kroz istoriju. Ako ta kamera odradi posao dobro možeš i da razmisliš da napraviš sličnu i upotrebiš je danju na ulici. Sigurno bi dobio lud umetnički šmek na fotkama  ;D

Svakako jedva čekamo rezultate, tj za pola godine.

johnny984

Odlična ideja i odlično odrađen posao. Neka joj je srećno snimanje  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

marino

Vidulini Observatory

Luger

Kad me je gile.ms pozvao i rekao da pravi nekakvu kameru, prvo sam pomislio na opskuru, pa nesto mislim...imam par fotoaparata, a znam da ima i on, ali, ajde, da vidim o cemu se radi.  ;D
Uz par linkova ka YT, sve mi je bilo jasno.
Gile.ms, svaka cast za ideju i kreativnost.
Sad samo da sacekamo tih pola godine.  8)

Darchy

Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

gile.ms

Hvala svima :)
i gročanska kamera je postavljena na mesto, a pošto je u principu manje vremena potrebno da se napravi kamera nego da se popije pivo - napravio sam još jednu :)

     
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

ivanmsk

aaaa Staropramen, živeli !
dobro (pivo) i korisno (pinhole)  :D
Newton 200/900, CCD Astropix 4.0, CCD Astropix 1.4+, NEQ6, CG5, Canon 5D i 600D

frugorski

    Da moze da se lajkuje,lajkovao bih ono sto je ivanmsk napisao.
Pitanje- gile.ms,moze li mi tebi posaljemo pivo ,ti nama kameru?
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

Quote from: gile.ms on December 22, 2013, 11:23:29 pm

...a pošto je u principu manje vremena potrebno da se napravi kamera nego da se popije pivo - napravio sam još jednu :)



Čoveče, bar hiljadu kamera sam dosad mogao da napravim  :o

gile.ms

Hehe, još ću da ispadnem kameroholičar ;D
Frugorski, ako naručiš veću količinu, ne garantujem za kvalitet izrade :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

orion310591

Quote from: frugorski on December 23, 2013, 06:50:39 pm
    Da moze da se lajkuje,lajkovao bih ono sto je ivanmsk napisao.
Pitanje- gile.ms,moze li mi tebi posaljemo pivo ,ti nama kameru?


Posalji mu ono metalno burence, puno nomalno, nek se malo namuci da ga isece :D

Da nije bolje da se ta kamera postavlja tokom proleca i leti, kad ima najvise sunca, sad ce 3 meseca zima, tmurno, oblacno, te ce pada sneg te nece... ?

gile.ms

Quote from: orion310591 on December 24, 2013, 07:57:17 pm
Da nije bolje da se ta kamera postavlja tokom proleca i leti, kad ima najvise sunca, sad ce 3 meseca zima, tmurno, oblacno, te ce pada sneg te nece... ?


Cilj je da dobijem fotku nalik ovoj (5-6 opservatorija u dvorištu ne bi bilo loše zar ne ;D)
Svakog vedrog dana Sunce "nacrta" jednu liniju na slici, a ako je oblačno onda imamo tamnu deonicu... i tako 6 meseci (od kratkodnevice do dugodnevice ili obrnuto).

Zašto baš od kratkodnevice? Tog dana se "crta" najniža linija a svakog sledećeg dana linija je malo iznad - sve do dugodnevice... ako ostavim kameru i posle toga - linije će da počnu da se preklapaju a to onda gubi smisao...

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

orion310591

Quote from: gile.ms on December 24, 2013, 10:09:12 pm
Quote from: orion310591 on December 24, 2013, 07:57:17 pm
Da nije bolje da se ta kamera postavlja tokom proleca i leti, kad ima najvise sunca, sad ce 3 meseca zima, tmurno, oblacno, te ce pada sneg te nece... ?


Cilj je da dobijem fotku nalik ovoj (5-6 opservatorija u dvorištu ne bi bilo loše zar ne ;D)
Svakog vedrog dana Sunce "nacrta" jednu liniju na slici, a ako je oblačno onda imamo tamnu deonicu... i tako 6 meseci (od kratkodnevice do dugodnevice ili obrnuto).

Zašto baš od kratkodnevice? Tog dana se "crta" najniža linija a svakog sledećeg dana linija je malo iznad - sve do dugodnevice... ako ostavim kameru i posle toga - linije će da počnu da se preklapaju a to onda gubi smisao...


Aha ok razumem...

frugorski

     Fotka je mocna,objasnjenja prvoklasna,ponecu Staropramen na Letenku,a ti ponesi ostalo.
Da li neko zna kad je Novogodisnji bal u ADNOS-u na Petrovaradinu,Sasa je zaboravio da stavi termin,ili sam ja corav .
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm