• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pinhole kamera 21.12.2013. - 21.6.2014.

Started by gile.ms, December 20, 2013, 09:54:26 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Od prošlonedeljnog nevremena (prokleto bilo :() jedna kamera se pomerila sa mesta pa sam morao pre vremena da je skinem.
Rezultatom sam zadovoljan iako mi linije izlaze izvan okvira - drago mi je da je horizont otprilike gde bi i trebalo da bude...

SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

frugorski

Rezultat je odlican.Pohvatao si one linije koje manje izlaze iz okvira. ;)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

dentaku

Odlično izgleda!

Sad laičko pitanje - može li se pinhole kamera upotrebiti za snimanje star traila?

johnny984

"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

mitja

dentaku milslim da ne. ako sam dobro razumeo pinhole kamera inace stoji 24h na nekom odredjenom mesti i samim tim je izlozena i slabim sjajem zvezda preko noci. za snimanje star trail je ipak potrebno imati fotoaparat koji omogucava duze ekspozicije. ja sam pravio star trail dok sam bio u petnici. ako nadjem negde sliku podelicu je na forumu :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

gile.ms

Quote from: dentaku on May 24, 2014, 01:17:39 pm
Odlično izgleda!

Sad laičko pitanje - može li se pinhole kamera upotrebiti za snimanje star traila?


Hm... interesantno pitanje i mislim da teorijski nije nemoguće...

Fora je u foto papiru i (ne)razvijanju istog.

Proces dobijanja obične staromodne fotografije je da se foto papir malo osvetli svetlošću koja je prošla kroz negativ (i ocrtala sliku na njemu),
a zatim da se hemijskim putem razvije u konačnu fotografiju.

Ako uzmete foto papir i stavite na sunce, on će lagano da tamni po celoj površini... ni posle minut-dva neće biti potpuno taman.
Ali ako se stavi na sunce samo par sekundi i onda se razvije - potpuno će pocrneti...

Dakle, u ovakvoj pinhole kameri papir stoji 6 meseci i Sunce na njemu ocrtava tamne tragove. Na kraju, taj papir skeniram bez razvijanja jer bi pri razvijanju potpuno potamneo...

Ako bih ostavio pinhole kameru tokom noći i nakon toga razvio foto papir - ko zna... možda bi se na njemu videli tragovi (makar najsjajnijih) zvezda...
sumnjam, ali mislim da vredi pokušati :) jedino što nemam ni materijala ni znanja za razvijanje fotografija... ako neko zna nadam se da će da se javi :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

kocha


Luger

Bravo gile.ms!!!
Ovo je fenomenalno! To je ona iz Grocke?
Kazem ja da treba desetak kamera popi... postaviti, za svaki slucaj  ;D

zozo83

Quote from: Luger on May 24, 2014, 07:50:39 pm
Kazem ja da treba desetak kamera popi... postaviti, za svaki slucaj  ;D
:):):):0

Odlicno gile
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

gile.ms

Dan pre dugodnevice svratili su do mene sasmir i spadej da nazdra... ovaj napravimo pinhole kamere za sledeću ekspoziciju :)
Nego, zauzeti obezbeđivanjem adekvatnih kućišta - načisto smo zaboravili da to i ufotkamo  :-[
Napravili smo 6 komada, hik, Dejan je poneo fotopapir za još dve, a ja sam sutradan takođe, hik, napravio još dve... hik...

Naravno, skinute su i obrađene prethodne fotografije:

 
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Odlično ovo, šaljite odmah na Refoto konkurs solarografije, mail je jelena_kis@recan.org.

spadej

Marko mi nije dobro objasnio proces izrade kamere, pa sam vise vremena posvetio pripremi kucista :).
Salu na stranu, postavio sam jednu, pripremio materijal za jos tri ali moram da nadjem neku bolju lokaciju za postavljanje. Sad za vikend bi trebalo i to da zavrsim.
Malo kasnim ali ni vremenske prilike ne idu na ruku. Ako juce nije usla voda (neverovatno jaka kisa) u ovu kameru sto sam postavio, onda smo je stvarno dobro napravili.

gile.ms

Quote from: Yagodinac on June 26, 2014, 09:06:34 am
Odlično ovo, šaljite odmah na Refoto konkurs solarografije, mail je jelena_kis@recan.org.

Fala :) ali ove fotke ne ispunjavaju uslove jer je snimanje polečo pre početka konkursa...

Konkurs traje do septembra - može biti i da im pošaljem neku od sadašnjih :)
A možemo i na Letenki da napravimo "radionicu" - materijala za kamere će biti kol'ko hoćeš ;D poslaću Zorkiću predlog...

@spadej: mislim da su one tamne mrlje na mojim fotkama od neke kondenzacije... najmanje ih ima na fotografiji sa terase (BG) gde je kamera bila najbolje "ušuškana"...
ako se mene pita - one još i doprinose rustičnom izgledu fotke ;D
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

spadej

Ovu jednu sam postavio na stub od antene, sto znaci da je izlozena svim atmosferskim uticajima. Bas me zanima sta ce ispasti, naravno ako kamera izdrzi sve to do decembra.
Ostale cu pokusati da ususkam, pod strehe ili vec nekako. Problem je sto tamo gde imam sirok kadar nema streha, i obrnuto. Uvek ono " kad imas s'kim nemas gde..."  ili kako vec bese...


kruska

stvarno ljudi primite moje pohvale za mastovitost,
meni ovako nesto nikad ne bi palo na pamet.
🌠