• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Laserski kolimator za njutn teleskop

Started by kostur, January 03, 2014, 12:07:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kostur

January 03, 2014, 12:07:03 am Last Edit: January 05, 2014, 07:54:10 pm by Sekula
Da se menja samnom? Nerviram se zbog kolimacije, stvarno vise ne znam sta da radim. Da predjem na stvar. Trazim minimalni apohromat (mali malecki) samo sa prstenjem, u zamenu za ceo moj teleskop. Nudim potpuno funkcionalan 150/750 SW BD na eq3 montazi sa okularima 10, 25 i barlowom 2x, reddot i 6x30 traziocem, i GSO kolimatorom. Nije bitno koje bi starosti bio apohromat, bitno je da nema ostecenja na optici.

Sad da predocim moj problem sa kolimacijom: ne mogu vise. Svaki put kad hocu sa posmatram moram da proveravam da li je kolimiran. Hocu mali apo i dokupio bih mu kasniej malu montazu, i da ga iznesem i samo posmatram. Ako ima ko zainteresovan neka se javi. I da - dajte ponude da cujem, mozda i ne uzmem apo, nudite novce, optiku sve, pa sta mi bude odgovaralo videcemo.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Polare

.....s konja na magarca :(
Pa za vizualno 150mm ti je super,po meni samo gubiš jer daješ i montažu a kasnije moraš kupovati drugu.
....ok,ti imaš svoje ideje oko toga-što se tiče optike sve zavisi koliko imaš $ u vreči.

kostur

Dolara u vreci nula, tu dolazi ono "lud". Vizuelno je ekstra, ali jednostavno glomazno. Em zauzima puno mesta em me hvata nervoza kod kolimacije. Ma videcu sta ko nudi, pa cu da razmislim. Stavljeno je sve tu sto se nudi, i smatram da bi neko ko ima samo cevku i prstenje uzivao u teleskopu kompletnom. Ako se taj neko nadje.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Danijel

Ah, karamba i karambita kako bi to rekao Zagorov Čiko, što se dogodilo s ovom prekrasnom pričom, tako je lijepo počela, vratila me je u neke mlađe dane. ::) I sada, odjednom se sve kod tebe pretvorilo u jednu veliku frustraciju. :-\
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Darchy

Pa ništa drastično nećeš uštedeti na gabaritu. 150/750 i ED80 su tubusi sličnih dimenzija, a jedan i drugi potrebuju minimum EQ3 montažu. Razmisli dobro, daćeš 5x više novca da bi izbegao kolimaciju, a dobićeš mašinu istih gabarita i sličnih performansi.
Po meni, taj setup koji već poseduješ ima najbolji odnos "cena-gabarit-performansa".
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

kostur

Sinoc umesto dobrog posmatranja je bio horor. Obicno mi za kolimaciju treba minut dva jer je teleskop inace kolimiran, ali kad sam stavio kolimator poceo je sou. Totalno raskolimiran. Totalno totalno. Kao da ga je neko zakacio na auto i vukao po putu. Pokusam da ga iskolimiram, kad sam provalio da nije bio raskolimiran, nego je problem bio u kolimatoru. Probacu da ga saljem za suboticu, ako i dalje imam garanciju. Danijele, hvala sto si me podsetio na pricu :) zbog te price razmislicu jos jednom o svemu.

E sad - koja az montaza je ekvivalent eq3 momtazi (mislim da moze solidno da nosi istu kilazu)
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Pre nego što otpišeš reflektor proveri da li su zategnuti šrafovi na primarnom ogledalu, a zatim i na sekundarnom. Na primarnom imaš tri šrafa za kolimaciju plus tri koji su kočnice i koji se otkoče pre a zategnu posle kolimacije. Ako eventualno nisu onda su ogledala labava i šetaju, pa je svaka kolimacija uzaludna. Retko ali i to se dešava  ;) Vezano za sekundarno, ako je ono raskolimirano ili labavo to bi tek trebalo da bude horor, a prosto se rešava.
Što se tiče zamene, sve su to dosta dobri teleskopi, nijedan nije greška. Jedino ako imaš neku ultratamnu lokaciju ED80 će pre da kapitulira od 150 na tamnim galaksijama i graničnoj magnitudi, ali zato je prost za upotrebu i ima fenomenalan kontrast kako za gledanje tako i za slikanje  :)

kostur

Evo sad sam pogledao ponovo, ok je teleskop, kolimator nesto nije u redu. Moram naci negde kako se kolimira bez kolimatora - necu fotografisati, ali bar za posmatranje. Naravno, ed80 je moj ideal, zapravo bilo koji skop dublet tih razmera, ali i dalje mi je drag njutn. Razmislicu jos jednom ipak, pre svake ponude.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

spadej

Cemu tolika frka oko kolimacije?
Da posmatras sa ugasenog vulkana na 5k metara, ili negde u Tanzaniji i slicnim nedodjijama, jos bi i shvatio potrebu za savrsenom kolimacijom. Ovako, u gradskim (i prigradskim) uslovima, pored LP-a, smoga, toplote koja bezi iz lose izolovanih zgrada, i svih drugih otezavajucih faktora, kolimacija mi se cini kao potpuna banalnost.


kruska

Praksa prijatelju, praksa. Malo vezbe i bice sve u redu
🌠

Sekula

Ako je laserski kolimator u pitanju onda ne vidim šta tu može da ne radi dobro kod njega osim da da je crkla lampa ili da mu je oslabila baterija. Kod njega nema drugo šta da bude loše.

Što se kolimacije ovog teleskopa tiče mogu da budu tri loše stvari, da nešto sa spajderom nije dobro, da je glavni srednji šraf na sekundarnom ogledalu razlabavljen, da su kolim. šrafovi za sekundar razlabavljeni, ili da su previše razlabavljeni kolim. šrafovi na primaru.

Uzgred, fokuser može da bude četvrti faktor ako je previše labav i landara u fokusnom otvoru pa je onda svaka kolimacija zbog njega loša. Naravno, svi ti fokuseri nisu nešto previše idealni, čak i ako su crayford. Ali to opet ne znači da je teleskop loš toliko.

Uzgred, ova tema nije za astroberzu, jer se povela diskusija o opremi pa će biti prebačena u Opremu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

frugorski

              Sekula ti je dao puno korisnih informacija.
Razmisli dobro sta zelis u astronomiji,pa bi moglo i o tome da se porazgovara.Moj ti je savet da ne menjas to sto imas,jer je dobro i za posmatrenje i za astrofoto.Bar do Letenke.
Sto se kolimacije tice,prvo pogledaj kako stoji fokuser,(da nije suvise plitko ili duboko u tubusu.)Pogledaj kako kolimator baca snop na primarno ogledalo.Mora u centar.Ako nije u centru,pomocu tri zavrtnja podesi sekundar dok snop ne dodje u centar.Ako treba ,olabavi malo centalni zavrtanj i rotiraj levo- desno sekundar.Tek onda doteraj primarno ogledalo, olabavi zavrtnje pa polako ...I nemoj da se nerviras ,sve je to astronomija.
              Evo, ja sam sinoc dva-tri sata useveravao EQ 6 i nisam sasvim uspeo.Oblaci su me sistematski ometali,kicma mi puca,ali cu veceras ponovo,ako bude vedro.A i sam znas koliko sam x stariji od tebe. ;)
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

Yagodinac

Jedno pitanje, kakvu sliku daje taj teleskop? Kakav je star-test? Ono tipa kad defokusiraš sjajnu zvezdu, jesu li Ejrijevi prstenčići koncentrični?

kostur

To vece nisam posmatrao, pokusao sam da ga kolimiram pomocu flase kisele vode osvetljene blicem sa telefona :D a sinoc sam zaspao rano, bio sam previse premoren. Ako bude lepo vreme veceras bas cu ga izneti i probacu da vidim. Na kraju krajeva necu da fotkam, nije mi bitna kolimacija toliko, ali necu bas ni difuznu ili mutnu sliku. Sa kolimatorom imam problem. Recimo kad ga usmerim u zid, pored tacke ima jedan krug svetlosti. Izgleda da i on mora da se kolimira :/
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

kostur

Kolimator je totalno raskolimiran. Moracu da se zezam sad sa njim ali - sta sad. Za u medjuvremenu moracu da vidim kako se kolimira teleskop bez kolimatora. Prelistacu malo teme na forumu.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/