• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Laserski kolimator za njutn teleskop

Started by kostur, January 03, 2014, 12:07:03 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

Quote from: kostur on January 04, 2014, 02:04:41 pm
Kolimator je totalno raskolimiran...


Objasni molim te tehničkim rečnikom, ako je to ikako moguće, šta znači ovo?   :o
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

sale11472

January 04, 2014, 07:34:27 pm #16 Last Edit: January 04, 2014, 07:40:57 pm by sale11472
Quote from: Sekula on January 04, 2014, 02:34:29 pm
Quote from: kostur on January 04, 2014, 02:04:41 pm
Kolimator je totalno raskolimiran...


Objasni molim te tehničkim rečnikom, ako je to ikako moguće, šta znači ovo?   :o


Da probam ja ;D

Osa laserskog snopa i osa kolimatora se ne poklapaju a verovatno nisu ni paralelne.

Uobičajena stvar kod ovih kineskih igračkica a prilično česta i kod mnogo skupljih laserskih kolimatora. Stvarno ne znam otkud ljudima toliko poverenje u te spravice, valjda zato što je u pitanju nešto lasersko pa to odmah mora da bude super-mega-turbo-sci-odlično, nisam siguran koliko ali sigurno sam mnogo puta na ovom forumu napisao sledeće, kada su u pitanju laserski kolimatori "ko tvrdi da je kolimator kolimiran". Uostalom laseski kolimatori su pre namenjeni za brzu i grubu kolimaciju nego za neko fino štelovanje sistema (tu je ultimativni metod kolmacija na zvezdi).....

Dakle kosture, batali ti tu igračku namenjenu techno-geekovima i gadget-fetishistima i baci se na posmatranje. Ako baš, ali baš baš moraš da proveravš kolimaciju pogledaj tekst na sledećem linku  http://www.scopemaking.net/hrv/collimat.htm

ili
http://w1.411.telia.com/~u41105032/kolli/kolli.html
http://w1.411.telia.com/~u41105032/myths/myths.htm   na ovo obrati posebnu pažnju ;D
http://www.fpi-protostar.com/bgreer/collim.htm

ma dovoljno ti je i ovo.
Smanji kolimiranje i povećaj uživanje u posmatranju.

I da ne zaboravim ako bih mogao da biram između 150/750 i nekog malog apo-a za posmatranje..... sigurno ne bih izabrao apo-a. Jednostavno vizuelna astronomija je jedna od onih stvari gde size does matter ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kostur

Sale me je pretekao i objasnio sta je raskolimiran kolimator. Hvala sale, odradicu star test koji je ipak najprecizniji, a kako cu da probam da kolimiram kolimator nisam siguran.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

@sale11472
@Kostur

Da, ali to bezanje lampe u telu tj shasiji lasera nije glavni uzrok nepreciznosti kolimacije. Laser kolimator sam po sebi ne može da bude precizan alat jer se gadja centar kolimacionog kružića primarnog ogledala laserom. Dovoljno je napraviti pomeranje od samo 2 mm da kolimacija ne bude dovoljno precizna kada posle toga treba podešavati sekundar i uterati povratnu crvenu tačku u centar laser kolimatora. Za toliko će čitava optička osa da odstupa. Dakle, menja se ugao za toliko i dolazi do efekta nekolimiranost ako to bežanje biva više. Dakle, ponavljam, ahilova peta laser kolimiranja je gadjanje centra jer često i laser tačka ne daje dovoljnu tačnost zbog milimetarskih odstupanja. To je problem nepreciznosti laser kolimatora koji se smatra alatom samo za brzo kolimiranje teleskopa. Dodatni je problem i fleksija fokusera i njegovo nedevoljno precizno naleganje te mogući luft u mikrometarskim veličinama.

Da bi se teleskop potputno kolimirao i to precizno mora da se radi sa Cheshire okularom koji je najbolji kolimatorski alat:



| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Laserski kolimator je brzinsko resenje - to smo ranije utvrdili, ali ti si pitao:
Quote from: Sekula on January 04, 2014, 02:34:29 pm
Quote from: kostur on January 04, 2014, 02:04:41 pm
Kolimator je totalno raskolimiran...


Objasni molim te tehničkim rečnikom, ako je to ikako moguće, šta znači ovo?   :o

i na to si dobio odgovor. E sad, to bezanje lasera je i te kako uzrok za nepreciznost jer je meni taj laser otisao nekih dva i po centimetra od centra tako da... Laserski kolimator nije idealan, ali za posmatranje dovoljan. E sad, star test sam izbegavao jer nisam nikad kolimirao teleskop tako - to cu morati da uradim i bez Cheshirea, ali sta je tu je - nekad moram to da probam.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

Quote from: kostur on January 04, 2014, 11:05:00 pm
Laserski kolimator je brzinsko resenje - to smo ranije utvrdili, ali ti si pitao:
Quote from: Sekula on January 04, 2014, 02:34:29 pm
Quote from: kostur on January 04, 2014, 02:04:41 pm
Kolimator je totalno raskolimiran...


Objasni molim te tehničkim rečnikom, ako je to ikako moguće, šta znači ovo?   :o

i na to si dobio odgovor. E sad, to bezanje lasera je i te kako uzrok za nepreciznost jer je meni taj laser otisao nekih dva i po centimetra od centra tako da... Laserski kolimator nije idealan, ali za posmatranje dovoljan. E sad, star test sam izbegavao jer nisam nikad kolimirao teleskop tako - to cu morati da uradim i bez Cheshirea, ali sta je tu je - nekad moram to da probam.


Nisam dobio odgovor. Ali je to manje važno za mene a važnije za druge koji po prvi put dolaze na forum ili nemaju nikakvo iskustvo sa instrumentima, pa im onda sve ovo može koristiti, a da pri tome ne budu dovedeni u stanje bilo kakve zablude. Diiskusija treba da bude relevantna i da koristi svima drugima. U tom smislu je bilo i moje insistiranje i u tom smislu ću i dalje nastaviti sa tim u sličnim situacijama.

Upravnost laserskog sočiva tj njegovo odstupanje ćeš najbolje proveriti na milimetarskom papiru ili povratnom refleksijom od običnog ogledala. Prosto ćeš videti da li i koliko odstupa. Ako odstupa onda imaš pravo da vratiš proizvod prodavcu, ukoliko je pod garancijom, a trebalo bi. Do tada je to samo jedna paušalna pretpostavka. Problem laserskog kolimatora nije u njegovoj izradi i preciznosti nego u problemu tačnog odredjivanja centra primarnog ogledala pri nameštanju odraza snopa. Znači, laserski kolimatori nisu glupost, niti su bacanje para. Jesu dobri za kolimiranje ali nisu najidealniji alat za to. Njihova jedina prednost je u komociji i brzini.

Laserski kolimator je dovoljan i za foto, ako znas da ga namestiš dobro u fokuser a da pri tome koristiš i defokusiran izgled zvezde u okularu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

kostur

Sinoc sam pokusao i koliko god sam se trudio nisam znao da odradim startest :/ ali ispostavilo se da nije bitno. Da je jos za nijansu raskolimiran ne bi bio dobar - tesko sam nalazio fokus ali sam uspevao da ga nadjem, a moram i da napomenem da reddot stvarno sluzi svrsi. Video sam gomilu objekata vrlo lako. Najveci problem su bili oblaci. Sto se kolimacije tice - proucicu malo na internetu kako i sta pa cu probati jos jednom, ali tesko da cu danas jer je izuzetno oblacno. Najvaznije pitanje je sta raditi sa kolimatorom. Nisam bacio pare na njega, ali kolimacija ce biti...
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Ma pusti već jednom taj kolimator, ja živim ceo život bez njega i teleskop mi je uvek kolimiran...  ;D Opušteno... Stoput sam napisao da nijedan laser upravo zbog tih problema nije ni izbliza precizan kao kolimiranje na zvezdu - laser ko laser je na mrtvo precizan ali sve ostalo nije (centar ogledala, obeležavanje i sama optička osa, fokuser, trista čuda). Sve, ali sve to se preskače kad kolimiraš na zvezdu.
Nađeš Severnjaču, praćenje uključeno, centriraš na velikom uvećanju (najveće koje imaš) i lagano defokusiraš prvo u jednom a onda i u suprotnom smeru. To ti je sva magija: simetrični prstenovi i teleskop je kolimiran, nesimetrični (jajasti ili štagod) i potrebna je kolimacija.

E sad, postoje razlike u pristupu. Jedni savetuju da se gleda na najvećem uvećanju slobodno sa barlowom, a drugi kažu striktno bez barlowa. Svakako barem 200-300x je poželjno za kolimiranje, ispod 150 su Ejrijevi prstenovi suviše mali, a poneki ljudi to rade i na preko 500x (planetarni osmatrači, vlasnici velikih dobsona...). Ja lično prihvatam i barlow, uz određeni rizik da ponekad telo barlowa nije u centru ili nije pričvršćeno (tzv PRC problemi).

kostur

Znaci problem je bio malo uvecanje... Imacu to u vidu pri sledecem posmatranju.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Sekula

@yagodinac
@kostur

Da li može da se posmatra i kolimira teleskop bez laser koliimatora? Može. Ja samo kažem da laser kolimator ubrzava proces ali ga ne završava. Dodatna kolimacija se radi na zvezdu. Dakle, laser kolimator je svakako dobra stvar imati ga kad ste u vremenskoj iznudici. Jer kolimaciju bez njega trebate započeti po dnevnom svetlu. A ovako, laser kolimatorom odradite odmah na terenu kolimaciju i doradite je na zvezdu.

Ja ne delim mišljenje da je to krajnje nepotrebna stvar, pogotovu jer znam šta je bitka sa vremenom kada se ode na teren, izvadi teleskop iz gepeka, montira, pa se gleda što pre da se odrade pravilni flatovi i ostalo. Treba imati pored sebe stvari koje će vam ubrzati i olakšati život.

To bi bilo kao kada bi neko tvrdio da vam mikrotalasna nije potrebna jer jelo možete podgrejati i na običnom šporetu, a plus je i štetna. Ona vam samo ubrzava život, ali to isto jelo ne može da spremi u osnovi. Da li je to razlog da se onda kaže javno da zbog toga što ja nemam to isto ne treba ni ostali to da imaju?   ???

Evo, detalja o kolimaciji od A do Š, da ne bi sada pisali posebne članke

http://www.skyandtelescope.com/howto/diy/3306876.html
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Sve je individualno, pa i naša iskustva. I poenta je da pomognemo dečku svojim iskustvom, pa nek odabere pristup. Meni je teleskop više-manje kolimiran; primarno stoji kako treba i u principu mu treba vrlo malo podešavanja a to je moguće na zvezdi, laser nije dovoljno precizan naprosto.
Da sam skinuo primarno zbog čišćenja ili pranja sigurno bi mi (ispravan!) laser pomogao da brže kolimiram. Međutim, može se podesiti i bez toga  ;)
U principu rekao bih da smo obojica podjednako u pravu. Ja biram da se malo pomučim ako treba, naprosto mi je uživanje useveravati, kolimirati, tražiti objekat u okularu pre fotkanja. Nije Sveto Pismo da moraš da imaš goto, cheshire ili praćenje - rekoh, sve je to individualno. I jeste, uvek bih pre dao svojih 50e za nešto drugo nego laserski kolimator. Dobar CPL (koji košta malo više od kolimatora) mi je u fotografiji pomogao stoput više nego da sam imao laser...  ;)

Sekula

@yagodinac

Nemam interes u proizvodnji astro opreme, niti zastupam proizvodjače, niti jednog jedinog prodavca u Srbiji, niti one van nje. Danas se npr. proizvode goto sistem i oni značajno ubrzavaju rad i pomažu onima koji nemaju mnogo vremena da se upoznaju sa astrognozijom. Zapravo, mnogo profesionalnih astronoma koji rade na teleskopu nemaju pojma o snalaženju medju sazvežđima jer im sve to kompjuter odradjuje a oni samo unose efemeridske koordinate. Na Mesijeovom maratonu ne bi mogli da nadju ni Plejade i M31, kamoli nešto drugo. Mnogi drugi će zato reći da je goto hand kontroler nepotrebna stvar i da smanjuje "čari" traganja za objektima. Ali on značajno olakšava život u radu sa teleskopom i pomaže. Da li vam je preko potreban? Nije.

Ja sam samo reagovao na konstataciju da je laserski kolimator neki nepotrebni gedžet "jer ga ja ne koristim" što zvuči jako paušalno u svojoj izrečenosti. A to nije tako, on je svakako od pomoći.

Ergo:

A. laserski kolimator je vrlo uslužni alat za precizno kolimiranje
B. laserski kolimator nije apsolutno tačan za kolimiranje kao što je Cheshir okular
C. ne mora da se obavezno ima, ali će vam zato postupak preciznog kolimiranja biti duži
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac


Sekula

Quote from: Yagodinac on January 05, 2014, 07:04:46 pm
Ok, u pravu si, koristan je  8)


Nije stvar u tome da li sam ja ili ti u pravu, i kako i koliko lično pristupamo diskusiji, već kakav kvalitativan feedback dajemo potencijalnim čitaocima ovog foruma po pitanju relevantnosti saveta u nabavci opreme (u ovom slučaju).
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Stvar je u tome da se ne slažemo oko ovog (u suštini beznačajnog) pitanja.
Ali dobro, rekli smo svoja mišljenja i povlačim se iz dalje rasprave na temu laserskog kolimatora.