• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Preporuka za kameru?

Started by johnny984, January 18, 2014, 01:36:32 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

johnny984

Pošto imam dobsona, ne gine mi da slikam planete, mesec i sunce  :), tako da mi treba preporuka za kameru.

Planiram da kupim Scopium digitalnu kameru koja košta oko 15k dinara. Interesuju me vaša mišljenja, da li vredi to uzimati u kombinaciji sa dobom 200/1200 i koliko poboljšanje očekivati u odnosu na snimanje planeta pomoću digitalca i preko okulara (videli ste fotke). Meni se čini da bih sa tom kamericom mogao dosta bolje fotke da izvučem, ali možda mi se samo čini, pa zato i pitam  :). Imam još i barlow, nažalost ahromatski, ali sigurno bih ga koristio za snimanje jupitera i saturna.

Drugo pitanje je da li postoji alternativa, otprilike u ovom cenovnom rangu? EOS je u planu, ali nažalost ne uskoro, tako da mi treba nešto čime ću se zanimati dok to ne dođe na red.

I na kraju, kakvo uvećanje mogu očekivati od ove kamere, bez barlowa, odnosno da li može da se uporedi sa korišćenjem nekog okulara, recimo daje sliku kao okular od 10mm itd... Ovo me interesuje, zato što bi bilo dobro da mi mesec i sunce staju u jedan FOV, mada nešto nisam optimista po tom pitanju, jer sam probao jednu web kameru i u FOV staje samo mali deo meseca. Super je to za grupno posmatranje kratera na ekranu računara, ali meni treba da slikam  ;D. Mada za jupiter i saturn, s obzirom da imam samo 2x barlow, verovatno bi mi i dobro došlo da senzorčić bude manji i uvećanje veće.

Kao što vidite, neodlučan sam, očekujem savete  :o
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

johnny984

Još nešto, padalo mi je to na pamet, ali nikada nisam video takve fotke. Da li je moguće, bez praćenja, snimati/slikati recimo neka svetlija zvezdana jata, poput double clustera, beehive clustera itd. Bilo kao single image ili kao klip pa stakirati. Znam da kratke ekspozicije sigurno neće dati bog zna kakve rezultate, ali da li je uopšte moguće uhvatiti nešto, tj da li je kamera dovoljno osetljiva?
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Yagodinac

January 18, 2014, 11:17:01 am #2 Last Edit: January 18, 2014, 11:22:58 am by Yagodinac
Uh, moje mišljenje je takvo da ću te malo i obradovati i razočarati  ???
Naravno, nisam ja uvek 100% u pravu, ali... ;D Baš zato što uvek na prvom mestu gledam odnos uloženo-dobijeno i time se rukovodim; za moje potrebe vrlo retko pogrešim.

Planetarne kamerice se dele na jeftinu grupu koju čine klonovi u rangu Sonijevog ICX098BQ senzora, tipa Philips Vesta i tako slični 1/4" senzori; i one malo skuplje. Ovo je jedan od najeksploatisanijih modela, unapređene verzije i dan-danas se prodaju i daju sasvim lepe rezultate. Znači, osim najstarije generacije (deceniju starih Vesta) imaš i nove modele, evo jednog:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1778_TS-moon-and-planetary-astro-CCD-camera-with-1-25--connection.html

Drugi nivo, malo ozbiljnije planetarne kamere su malo i skuplje, moj prvi izbor bi ovde bila trenutno jedna od ove dve:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5989_ALccd5L-IIc---high-speed-lunar-planetary-camera--max--200-pfs---color-version.html
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2226_Celestron-NexImage-5-Solar-System-Imager-Color-CCD-Camera.html

U principu ovaj isti senzor sa prvog linka ide i u Scopium, tako se prodaje u Mađarskoj. Mislim da i ako ima nekih razlika između svih ovih pomenutih kamera da su jako male.
Digitalci tipa kompakti i prozumeri imaju ipak nešto bolje senzore. Ali imaju slabiju optiku, u odnosu na planetarnu kameru koja ispred nema nikakvu optiku pa je samim tim slika superiorna, tj zavisi samo od degradacije teleskopa a ne kombinacije objektiv/okular. Međutim, sa digitalcem MISLIM da možeš izvući nešto veći dinamički raspon (ipak je to veći i kompleksniji senzor), a možeš i vrlo lako da podešavaš uvećanja.

Hint: za rezultate sa Scopium obratiti se Laciju koji je upotrebljava; za digitalac Gile-Zeiss-u, ljudi su debelo istestirali tu opremu  ;D

Ja ovde glasam za planetarnu kameru, mislim da je bolja investicija iako je za početnika sasvim sigurno lakše koristiti digitalac i nosač za isti (microstage). Jedina poenta je što je planetarna kamerica jako osetljiva i treba da joj podesiš uvećanje (žižnu daljinu) putem barlow-a. Tačno postoji određeno uvećanje na kom su na Jupiteru vidljivi svi mogući detalji; ispod toga i on je sjajan, iznad toga i slika je tamna. Tvoje je da nađeš tu žižnu daljinu na tvom teleskopu  ;)

Alternativa jeste eos ali je on malo i skuplji. Modeli od 40d/450d pa na gore imaju live-view pa se to preko lap-topa može hakovati da snima filmiće. Od 550d imaš i regularne video modove, ali ta tela koštaju više od planetarne kamere.
Mislim da bi eos imao još veći dinamički raspon, ali i malo mutniju sliku zbog AA filtera (što webcam nema) pa bi u obradi trebalo za isti rezultat eosa nagaziti u oštrenju. Svakako u rangu boljih planetarnih kamera, a da li bolji...
Jedno je sigurno: DSLR tj eos je neuporedivo svestranija i korisnija spravica u odnosu na planetarnu kameru. Sad 500d polovan se nudi za oko 300e, 550d za možda 50e više; to su orijentacione cene - možda možeš da ispregovaraš i niže.

Mesec i Sunce da stanu u vidno polje to nema šanse, sve planetarne kamerice imaju jako male senzore. Pošto isključivo od toga zavisi veličina projektovane slike teleskopa, samim tim webcam ima mnogo veće uvećanje i tu nema sile da promeniš, jedino da radiš mozaik (što je itekako pametno  :) ). Poenta ovih kamerica u astronomiji je njihovo veliko uvećanje.

I na kraju, tvoj dobson je ne dobar nego odličan teleskop, ali bez montaže izuzev Meseca, Sunca i planeta za bilo šta drugo skoro neupotrebljiv. Stvar je u tome što nijedno jato tipa M13 i sl nije moguće slikati na tako kratkim ekspozicijama kao planete i Mesec. Saturn je već prilično taman, a možeš misliti M13... Da nagađam, ali sumnjam da na tvom teleskopu scopium može da snimi zvezdu 8-9mag. Zapravo može ali onda moraš da prilično potegneš ekspoziciju.
A tu je sad i glavna caka. Ja sam sa ekvatorijalnom montažom i 130/900 odbacivao snimke koji su rađeni na 10-15sec ekspozicije, dakle, snimke sa motorima koji su pratili. I danas na EQ6 i 30sec vrlo često odbacim neke snimke gde su zvezde crtice. E sad, zamisli te iste snimke bez ikakvog praćenja  ;D

Drugim rečima, ne verujem da bi zadovoljavajuće rezultate planetarna kamerica dala bez praćenja ni sa snimcima dužine jedne ili dve sekunde, a kamoli više. Na stranu osetljivost koja je nedovoljna na tako kratkim izlaganjima.
Ako pogledaš deepsky snimke sa modifikovanim web-kamericama raznih ljudi po netu, ispada da bi i kompakti dali bolje rezultate. Jednostavno, njihovo područje su planete i Mesec i tu su suverene.

Pozz  :)

marko

Po meni cijene astronomske opreme su prenapuhane...za početak. Scopiumka je kod mene 120€, još dok platiš poštarinu izađe te na 130. Po meni neisplativo. Vidio sam u forumskom oglasniku da je čovjek prodavao Philips Veste za 50€, na ebayu se nađu za 40ak $. Ima tu još i Logitech quickcam 4000 pro (treba paziti da je model sa CCD senzorom), Logitech Fusion (sa CMOS ali daje jako dobre rezultate, iste ili čak bolje od CCD), Microsoft LifeCam...

Bez praćenja ne možeš snimati DSO objekte. Planete ćeš preko Dobsona sa webkamerom uhvatiti jako teško čak i bez barlowa. Govorim iz vlastitog iskustva.
Za početak možda nebi bilo loše da se još malo igraš sa tim čime imaš, i da nabaviš micro-stage adapter kao što Yagodinac kaže.

Evo vidi ovdje za web-kamere http://www.zvjezdarnica.com/forum/index.php?topic=9700.0

To sam ja pisao na astroforumu, nažalost Fusion nisam imao vremena kvalitetno isprobati.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

johnny984

Hvala vam na iscrpnim odgovorima i objašnjenjima  :)

Prelistaću malo ovo što ste preporučili pa ću odlučiti. Ove kamerice koje si mi preporučio yagodinac deluju baš kao nešto što meni treba trenutno, mada kad na cene dodam još i poštarinu, bar za ove druge dve kamerice, ispašće još malo pa kao polovan eos  :). Ali nešto moram da uzmem u svakom slučaju, tačnije biće to neka planetarna kamerica sigurno. A eos će morati malo da sačeka, mada to će biti iduća investicija, jer kao što reče, mnogo je to svestranija spravica, mogu da radim i wide field fotke bez teleskopa, a i treba mi nešto ovako za svaki dan  :). E, kad se sa tim naoružam, onda mogu da razmišljam o montaži, mada to ove godine neće da može, hehe.
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

kruska

za slike meseca I planeta je dovoljan powershot idiot od canona.
kratke expozicije su u pitanju,(zbog svetline objekta) a lakse ih je montirati na teleskop (okular) od eosa

johnny984

Ma da, sunce i mesec mi nisu problem, a već i imam držač za diditalac koji povremeno koristim u te svrhe. Sa planetama malo kunurim, pa otud želja za kamericom. A eos je već za neke druge stvati potreban, ali otom potom  :)
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

kruska

htedoh staviti linkove sa imageshack ali vidim da su citav sajt izmenili
za uporedjenje za eos

kruska



snimak EOS 500D prime focus


snimak powershot canon preko okulara

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

kruska

Quote from: Danijel on January 21, 2014, 01:55:05 pm
Quote from: Yagodinac on January 18, 2014, 11:17:01 am
...
Drugi nivo, malo ozbiljnije planetarne kamere su malo i skuplje, moj prvi izbor bi ovde bila trenutno jedna od ove dve:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5989_ALccd5L-IIc---high-speed-lunar-planetary-camera--max--200-pfs---color-version.html
...


Baš jučer mi je stigla ta kamera ;)

Nisi morao reci gde si narucio kameru ---vidi se po bombonicama HARIBO

Danijel

Da, ne znam zašto ih stavljaju u pakete, no svaki puta me to obraduje ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marino

to su bonboncici da se ne uhvati vlaga i protiv moljaca - nisu za degustaciju
;)
Vidulini Observatory

Danijel

 :o Sad je gotovo, proždro sam ih halapljivo i ne mogu se napiti kole koliko sam žedan :P
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marko

Quote from: marino on January 23, 2014, 10:10:29 am
to su bonboncici da se ne uhvati vlaga i protiv moljaca - nisu za degustaciju
;)


Sigurno u njima ima sastojaka koji bi poslužili kao otrov za moljce.  :P ;D
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)