• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prva astrofotografija

Started by doktor035, February 04, 2014, 07:43:33 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

doktor035

Evo nesto od mene,da l moze da se nazove uopste astrofotografijom ne znam,ali potrudio sam se da barem lici na tako nesto  :)
Svaki savet i kritika dobrodosla :)

Canon 1100d
Pentacon 135mm f 2.8
Exposure 2sec
Deep sky stacker 20 light + 10 dark


zozo83

BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

doktor035

fala zozo :)

Mozda je moglo bolje da se obradi.... :/
Nisam znao kako da skinem ovaj star halo okolo zvezde :/

Yagodinac

Odličan rad, jel sa tripoda?
Što se tiče haloa, hm, to je fundamentalna osobina tih pentakona - hromatska aberacija. Malo bude bolje kad se zavrne blenda na f6-8 ali u suštini se time ne eliminiše, samo smanjuje. Pritom kad se smanji blenda onda sjajne zvezde budu pravilnijeg oblika.
Ovo je zbog načina kako radi ahromatski (Fraunhofer) refraktor: on je korigovan da fokusira dve osnovne boje u jednu tačku, pa treća osnovna (ovde plavoljubičasta neka mešavina) bude defokusirana i pravi oreol oko zvezda. Pravi apohromati precizno fokusiraju sve tri boje. Ali nemoj to da te preterano brine; tvoj objektiv je ispravan - pentacon 135 je konstruisan u vreme filma (i to B/W) pa je hromatska aberacija bila nebitna.

U principu za obezbojavanje ovih sličica treba se malo igrati u PS-u, nije to tako teško ali onda u osnovi i gubiš informacije o osnovnoj boji ovih zvezda.

Samo napred, ovo je odlično!  ;D

doktor035

Da,na 2 sec cekanja pre okidanja...nisam koristio moj homemade zicni okidac,hteo sam da probam da vidim kako ce sve da ispadne  :)

Fala Yagodinac   :)

Sad cekam vedro nebo da probam na m31,samo da se ne razocaram  ;D

Planiram uskoro da kupim neki teleskop,a kad dodje vreme za to tu je vasa pomoc i saveti sta kupiti...blagovremeno cemo se konsultovati :)

marko

Za prvu astrofotku je odlično...hehe bolja nego moja 51. Probaj smanjiti f broj, stavi recimo f6. Koji White Balance koristiš?
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

doktor035

Hehehe 'fala  ;D
Ako smanjim otvor blende onda je fotografija mnogo tamna,a ogranicen sam na 2sec maksimum  :-\
White balance doteram otprilike u lightroom-u...nista odredjeno.

Luger

Nije ovo ni malo lose za prvu astrofotografiju.Bez pracenja na  135mm, jednostavno, osudjen si na kratke ekspozicije. Ali, bice to sve bolje i bolje.Svaka cast!

gile.ms

Super ovo izgleda... daj 100% crop samo magline :)

Imaj i na umu da je Orion na samom ekvatoru tj. da se zvezde tamo "najbrže kreću"...
Kada budeš snimao Kasiopeju, Andromedu ili nešto tako bliže severnjači slobodno ćeš moći da pustiš neki sekund duže ekspoziciju a da ne dobiješ crtice...

Ja bih čak i ovde pokušao da zatvorim blendu makar za jedan korak i pustio 4-5 sek... na ovako smanjenom formatu ne verujem da će mnogo da se primeti (a smanjićeš izobličenje na sjajnijim zvezdama)

Samo napred i vedro nebo :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

marko

Da, kropaj maglinu, ako imaš veću rezoluciju.  :)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

doktor035


marko

Da još potamniš pozadinu mislim da bi bilo super.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

doktor035

Uradicu ponovo cim se malo razvedri....taman da probam i m31 da uslikam,da vidimo sta ce od toga da bude :)

Nadam se da ce koliko toliko 135mm da bude dovoljno  ???

marko

Ova ti je M42 skroz dobro ispala, da nema kome i da je tamnija bila bombončić pravi.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

doktor035

S obzirom da je slikano prosecnim fotoaparatom i ne tako posebnim objektivom nije lose...izvucen je neki maksimum :)
A obradu cu da usavrsavam tek :)