• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opservatorija na Zvezdari

Started by Kenza, February 09, 2014, 12:16:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kenza

Cao svima!

Jel neko zna mozda na koji nacin je moguce posetiti opservatoriju i videti teleskop, biblioteku, itd...

Kad sam otisao pre mozda 6 meseci receno mi je da posete nisu moguce. Obisao sam toliko opservatorija sirom sveta i krivo mi je sto ne mogu da vidim opservatoriju u svom rodnom gradu. Stvarno steta, posto se nalazi na jako lepom mestu.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

marino

mozda bolje da neznas kako stvari tamo stoje....ima tamo (necu imenovat jer sam zamoljen da ne imenjujem) jedan mladi astronom, njegova majka i mozda jos jedan ili dvoje ljudi koji nesto rade (i to sto rade rade izvrsno i clanovi foruma bi se iznenadili kada bi znali kakovi uspjesi su iza rada tih par ljudi na AOB!) uvjeti rada, stanje zgrada i opreme nije katastrofalno vec gore od toga...
marcela i ja posjetili AOB i prespavali tamo (hvala domacinima) proveli se kroz sve objekte i opremu i ono sto mogu rec da je sve to tamo za strahopostovanje (npr; vakumska cijev duzine stotinjak metara izradjena za vrijeme ili prije II svjetskog rada jos uvijek radi (jos je uvijek vakuum!! ))
bilo jr zanimljivo kada smo dosli, gospodja domacin javila je upravi grada da dolaze astronomi iz hrvatske u posjetu i ujutro u pet sati cijela horda komunalnih radnika pospremala je okolis (zalosno je kako smo "mi morali doc" da se napravi i poscisti nesto sto je trebalo svaki dan raditi)
uglavnom AOB je opservatorija kakvu bi svatko volio imati u svojoj zemlji, nevjerojatna je, veliki refraktor spada medju najvece na svijetu...
nazaslost, mozda bi cijeli kompleks bilo najbolje konzervirat i pretvorit u muzej a ostaviti par stvari (koje ionako postoje //nezvanicno// ) da rade svoj posao
na stranu onih stotinjak ili dvjestotinjak astronoma koji su tamo ZAposleni!!!

Vidulini Observatory

Yagodinac

Ako još neko ima neki podatak o mogućnostima posete, neka ostavi info ovde please.

NeS

AD Rudjer Boskovic u junu organisuje "Beogradski astronomski vikend" u okviru kog se organizuju predavanja u planetarijumu a u subotu vece se za posetioce organizuje poseta zvezdari.
Sama opservatorija je davno izgubila znacaj jer se nasla u gradskom okruzenju. To je prvenstveno bila astronomska a ne astrofizicka opservatorija. Tamo vise i nema astronoma a nema ih koliko znam ni na studijama, svi su astrofizicari a oni imaju mogucnost rada sa celim svetom i sa svim opservatorijama.
Upravo zato je davno planirana, a tek u zadnje vreme pocinje da se gradi savremena astrofizicka opservatorija na vidojevici. Zvezdara je danas samo muzej a najgore od svega je sto oservatorija nije vlasnik svih objekata u krugu.
Ja ne bih da pominjem imena ali neki zaposleni na opservatoriji koji su koristili prostorije namenjene za stanovanje na istoj su iskoristili situaciju i kao i vecina Srbije za male pare otkupili stanove...
Da li je to bilo ispravno? Isto koliko je bilo i za ostatak Srbije.
Tako vecinu tih prostorija danas koriste oni koji nisu zaposleni na opservatoriji...
Jednostavno receno AOB je prosla kao i sve u ovoj drzavi...

Kenza

Jasno je meni da je izgubila znacaj kao opservatorija, to je logicno, ali steta sto nije pretvorena barem u muzej da mogu ljudi da dodju jer ima sta da se vidi. Nije to veliko ulaganje da se obezbedi ljudima da dodju da vide, a uostalom tako se ljudi upoznaju sa astronomijom.
Veliki broj nasih ljudi ne razlikuje astronoma od astrologa.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Dyson_Sphere

Quote from: NeS on February 09, 2014, 06:14:50 pm
Ja ne bih da pominjem imena ali neki zaposleni na opservatoriji koji su koristili prostorije namenjene za stanovanje na istoj su iskoristili situaciju i kao i vecina Srbije za male pare otkupili stanove...

Quote from: Kenza on February 09, 2014, 08:14:03 pm
Veliki broj nasih ljudi ne razlikuje astronoma od astrologa.


Ali zato dobro znaju kako opservatoriju da pretvore u stanove i posle ih otkupe za male pare  , u ovoj drzavi to znanje se ipak vise ceni.

Darchy

Još veća beda leži u činjenici da ovom nesretnom narodu takva institucija uopšte nije potrebna.
Da smo samo malo "u vinklu" teleskop bi do sad bio izmešten i funkcionalan.
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

dentaku


Danijel

Džaba sva oprema (koja propada) kad naopaka ideologija vodi glavnu riječ :-\
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NeS

Quote from: Danijel on February 10, 2014, 08:44:17 pm
Džaba sva oprema (koja propada) kad naopaka ideologija vodi glavnu riječ :-\
Molio bih te da objasnis o kakvoj se ideologiji radi?

Sasa

Uveren sam da je opservatoriju moguće sasvim lepo razgledati. Ja sam bez ikakvih problma bio tamo nekoliko puta. Jednom smo čak organizovali grupnu posetu: (evo linka: http://static.astronomija.co.rs/opservatorije/aob/poseta/poseta16.11.02.htm).

Interesuje me ko je to na AOB rekao da poseta nije moguća!? I uz koje obrazloženje?

Znam da je direktor, Zoran Knežević, uvek govorio da su posete moguće (naravno, treba se lepo najaviti, jer neko treba da vas provede kroz zgrade). Šta više, nekoliko puta je rekao da su neki instrumenti i bibilioteka na raspolaganju za amaterske projekte. Neki su i snimali odatle, recimo J. Grnja itd.

Možda se u zadnjih godinu dana tamo nešto izmenilo, ali sumnjam. Raspitaću se narednih dana.




Danijel

Quote from: NeS on February 10, 2014, 09:21:02 pm
Molio bih te da objasnis o kakvoj se ideologiji radi?


Citiram:

Quotedr Milan Dimitrijević, je presekao svaku dalju diskusiju. Rekao je: "'Dok sam ja direktor AOB-a taj teleskop neće izaći iz zemlje. On je natopljen krvlju srpskih junaka iz I svetskog rata i zato mora ovde i da ostane!"

Teleskop natopljen krvlju srpskih junaka! Nakon takve izjave nema šta da se kaze. Svi su ućutali. Dr Filipović je zatim ustao, prekrstio se i izašao. A teleskop natopljen krvlju srpskih junaka je ostao da tako zapakovan i dalje krvari u nekom budžaku AOB.


Kraj citata.

Postoji tu i drugi dio, u komentarima ispod članka ima jedan posebni koji je dobio i svoj odgovor.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Kenza

Quote from: Danijel on February 10, 2014, 09:44:03 pm
Quote from: NeS on February 10, 2014, 09:21:02 pm
Molio bih te da objasnis o kakvoj se ideologiji radi?


Citiram:

Quotedr Milan Dimitrijević, je presekao svaku dalju diskusiju. Rekao je: "'Dok sam ja direktor AOB-a taj teleskop neće izaći iz zemlje. On je natopljen krvlju srpskih junaka iz I svetskog rata i zato mora ovde i da ostane!"

Teleskop natopljen krvlju srpskih junaka! Nakon takve izjave nema šta da se kaze. Svi su ućutali. Dr Filipović je zatim ustao, prekrstio se i izašao. A teleskop natopljen krvlju srpskih junaka je ostao da tako zapakovan i dalje krvari u nekom budžaku AOB.


Kraj citata.

Postoji tu i drugi dio, u komentarima ispod članka ima jedan posebni koji je dobio i svoj odgovor.
Quote from: Sasa on February 10, 2014, 09:26:18 pm
Uveren sam da je opservatoriju moguće sasvim lepo razgledati. Ja sam bez ikakvih problma bio tamo nekoliko puta. Jednom smo čak organizovali grupnu posetu: (evo linka: http://static.astronomija.co.rs/opservatorije/aob/poseta/poseta16.11.02.htm).

Interesuje me ko je to na AOB rekao da poseta nije moguća!? I uz koje obrazloženje?

Znam da je direktor, Zoran Knežević, uvek govorio da su posete moguće (naravno, treba se lepo najaviti, jer neko treba da vas provede kroz zgrade). Šta više, nekoliko puta je rekao da su neki instrumenti i bibilioteka na raspolaganju za amaterske projekte. Neki su i snimali odatle, recimo J. Grnja itd.

Možda se u zadnjih godinu dana tamo nešto izmenilo, ali sumnjam. Raspitaću se narednih dana.




Ne secam se ko je bio gospodin koji mi je to rekao. Mozda se nesto promenilo u odnosu na pre par godina. Ako saznas nesto javi. Hvala unapred!
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Kenza

Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

NeS

Ja u svemu ne vidim nikakvu ideologiju. To je samo pitanje vlasnistva i potreba.
Ili mozda i australijanci imaju naopaku ideologiju jer im nije potreban severni teleskop.
Zasto bismo mi imali naopaku ideologiju ako mi nemamo potrebu za juznim teleskopom.

Telesklop je drzavna imovina i o njegovoj sudbini je mogla da odluci samo skupstina Srbije.
Dimitrijevic je postupio po zakonu.
Ko misli da zakon nije bitan upravo govori o svojoj ideologiji koja ima korene u ideologiji onog "velikog sina " jugoslovenskih naroda koji je autor verovatno naj monstruoznije izjave u istoriji civilizacije "Ove nase sudije se mnogo drze zakona".

Cela istorija civilizacije se zasniva na borbi za uvodjenje zakona i njegovo postovanje.

Ali ako ti i Zorkic imate potrebu za juznim teleskopom, zakon vas ne sprecava da ga izgradite.