• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opservatorija na Zvezdari

Started by Kenza, February 09, 2014, 12:16:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Heh, imam ja svoj teleskop, ne treba mi drugi ;)

Hoću reći, ako je ovo po zakonu, (ne poznajem vaše zakone) onda zakon treba mijenjati jer očito taj zakon spriječava da se oprema stavi u funkciju (okvirno) već sto godina. Ako to nije pitanje zakona onda je ipak ideologija ta koja to sve koči. Drugog objašnjenja nema(m). Kako piše u tekstu, dijelovi teleskopa su tijekom vremena nestali pa je sada upitno može li se on osposobiti za nešto korisno. Da je bilo volje, a očito je da nije, teleskop se mogao postaviti negdje drugdje unutar Srbije, pa i Beograda, nije trebao ići van države. No, ni to nije bilo moguće (zašto?).

Stav gospodina Dimitrijevića pokazuje jednu simboliku, jer ovaj "spomenik"
Quote"natopljen krvlju srpskih junaka iz I svetskog rata"

trune poput kostiju tih ljudi koji nisu imali sreću ostati živi, a na račun kojih je taj teleskop gospodin Milan Nedeljković isposlovao kao ratnu odštetu. Siguran sam da bi Nedeljković Dimitrijeviću imao štošta za reći o njegovom "patriotskom" stavu zbog kojega je ova priča završila tako kako je.

Iz ovih članaka na linkovima gore vidljivo je da su razni okupatori koji su prolazili tijekom povijesti kroz Opservatorij, vidjeli njegovu vrijednost i odnosili (krali, otimali) njegovu opremu i instrumentarij, ali neki od njih su ipak bili svjesni povijesnoga trenutka i odgovornosti svojih postupaka pa odbili zapaliti taj objekt i sve u njemu.

QuoteViktor Konrad, okupacioni upravnik opservatorije, nije dozvolio da se 1918. unište biblioteka i arhiva i tako je prekršio naredbu koja je glasila da se u Opservatoriji uništi i spali sve što ne može da se prenese u Beč.


U cijeloj ovoj tužnoj priči gubitnik je astronomija i nauka u Srbiji. :'(

No, sve je po zakonu, neka trune i dalje...
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

marko

Kakve veze krv srpskih junaka ima sa teleskopom? Po kojem zakonu se u vezu dovodi krv srpskih ili bilo kojih drugih junaka sa teleskopom?
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Danijel

Quote from: NeS on February 10, 2014, 11:24:33 pm
...
Telesklop je drzavna imovina i o njegovoj sudbini je mogla da odluci samo skupstina Srbije.
...


Koliko vidim i tim putem se pokušalo:

QuoteBilo je još pokušaja da se čitava stvar razmotri ponovo, sa drugim kolegama, sa tadašnjim ministrom za nauku, akademikom Kanazirom, ali svi ti pokušaji su se opet završavali u kancelariji dr M. Dimitrijevića uz priču o srpskim junacima


:-\
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NeS

Dimitrijevic odavno nije ministar, pa opet nista.
Ja se ne bih osvrtao na Dimitrijevicevu formulaciju jer je to njegovo pravo.
Pogotovo se ne bih usudio da implementiram misljenje Nedeljkovica, a onaj ko to radi najvise govori o sebi.
Znam samo da je Nedeljkovic celog zivota donosio instrumente u Srbiju.
To sto neko nije zapalio biblioteku na opservatoriji bi sad verovatno trebalo da ga abolira za sve ono sto je zapalio, pobio, obesio...

Sve ovo provocira jedno pitanje, zasto je toliko bitno da taj teleskop napusti Srbiju.
Da je od zlata, nije, da je neki vrhunski instrument, nije.
Danas ima toliko pristupacnih i modernijih instrumenata da se zaista pitam sta se krije iza svega.
Mozda i naslucujem, ali ne bih o tome jer bih morao da citiram Ducica.

Danijel

Ne znam tko su bili ti ljudi niti kakvi su bili ministri, ne pamtim ni ove naše u Hrvatskoj, samo vidim da je propuštena sjajna prilika za suradnju i stavljanje teleskopa u funkciju. A to je šteta.

Istina je što kažeš, nije neki teleskop ali je mogao poslužiti nečemu korisnome, makar za popularizaciju astronomije. Da ga se dalo na korištenje recimo nekoj školi da đaci mogu promatrati kroz njega, puno više bi bilo onih koji bi danas znali razliku između astronomije i astrologije. Ovako se za njega skoro ni ne zna, (valjda jedino mi ovdje o njemu pričamo) niti itko od njega ima bilo kakve koristi. Propada i kao instrument i kao simbol, nazovimo to tako, onoga što tvrdi gospodin Dimitrijević. To je primjer kako ne treba raditi.

Ukratko - potpuno besmisleno. ???
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Quote from: NeS on February 11, 2014, 01:23:36 am
...
To sto neko nije zapalio biblioteku na opservatoriji bi sad verovatno trebalo da ga abolira za sve ono sto je zapalio, pobio, obesio...
...


E sad si ga zabrazdio, govorio sam o tome da je taj Viktor Konrad, kakav god on bio, imao trunku svijesti o tome da bi to bila nepopravljiva šteta za nauku i astronomiju u Srbiji toga vremena, da izvrši naređenje. Znači da je bio dovoljno svjestan svoje odgovornosti. Samo zahvaljujući njemu Opservatorija je ostala čitava. Da je umjesto njega bio netko drugi, vjerojatno bi sve zapalio i porušio. Nisam napisao da ga treba abolirati.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

NeS

Slazem se da je teleskop mogao korisno da se upotrebi.
Da je bio u inostranstrvu, mogao je da udje i u deobni bilans prethodne drzave.
To je bila prilika da se oslobodimo balasta istorijske proslost.

Posto kazes da si iz Hrvatske, zaista sam prijatno iznenadjen za tvoju brigu za razvoj astronomije u Srbiji. Ovaj nas predsednik deli ordenje i kurti i murti, umesto da odvoji jedan i za iskrene prijatelje.

marko

Oprosti ali meni i dalje nije jasno.  :-\
Imaš dakle situaciju da:
-imaš teleskop koji skuplja prašinu i gljivice
-teleskop se očito nema namjeru staviti u upotrebu jer za to nema sredstava
-nudi ti se automatizirana kupola i 50 godišnja kolekcija astronomskih časopisa u zamjenu za teleskop
-osim toga nudi ti se i da koristiš taj teleskop i imaš pogled na nebo južne hemisfere

I onda netko kao dotični gospodin i zaustavi to sve jednim krajnje besmislenim razlogom. Ako već za Srbiju nema nikakve koristi od teleskopa južno od ekvatora onda mora da je EU luda što je izgradila VLT u Čileu. Niti Hrvatska niti Srbija nema sredstava za nešto kao Paranal Observatory, ali ako se pruža prilika zašto je ne ugrabiti?
Osim toga nije taj teleskop jedina stvar što je nakon Prvog i Drugog svjetskog rata došla u Srbiju i druge zemlje. Tu su osim toga i financijska sredstva. Pa što, netko je to sve trebao zakopati u zemlju i reći "Dok sam ja živ ovo neće služiti obnovi i napretku zemlje jer je natopljeno krvlju xyz junaka"?


TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Danijel

Quote from: NeS on February 11, 2014, 08:50:43 am
Slazem se da je teleskop mogao korisno da se upotrebi.
Da je bio u inostranstrvu, mogao je da udje i u deobni bilans prethodne drzave.
To je bila prilika da se oslobodimo balasta istorijske proslost.

Posto kazes da si iz Hrvatske, zaista sam prijatno iznenadjen za tvoju brigu za razvoj astronomije u Srbiji. Ovaj nas predsednik deli ordenje i kurti i murti, umesto da odvoji jedan i za iskrene prijatelje.


A gle, imam dosta prijatelja astronoma iz Srbije, veseli me svaki njihov uspjeh ili me rastužuje njihov neuspjeh. Baš kao i mojih prijatelja iz Hrvatske. Astronomija nam je zajednički hobi, a živjeli smo zajedno i u bivšoj nam SFRJ. Čitali smo iste časopise, knjige, prolazili iste brige i muke oko nabavke teleskopa... Zavidim vam što imate Petnicu, a mi ju nemamo, ljutim se što naši političari nemaju malo više razumijevanja za astronomiju, a kako vidim, nemaju ni vaši. Imamo mi puno zajedničkih poveznica koje nas zbližavaju, sličnih problema i sličnih radosti.

Zato mi nije drago čitati da postoje problemi poput ovog "krvavog teleskopa" koji trune u nekakvom sanduku, a znam koliko bi mogao biti koristan. Kada je nabavljen bio je to odličan instrument, danas, stotinjak godina kasnije, više se ne može mjeriti s modernim instrumentima, ali je i dalje takav da znatiželjnima može pomoći da nauče nešto o nebeskim tijelima. Samo, to neće nikada napraviti ako i dalje bude nedostupan. Pa da su ga i dali da živi svoj život u Australiji, netko bi se njime koristio, vaši astronomi bi mogli promatrati južno nebo jer preko Interneta na robotiziranoj montaži to nije nikakav problem. A da ne govorim o koristi u međunarodnoj / međukontinentalnoj suradnji s tamošnjim astronomima.

Iako bi to bio čisto simbolički projekt, jer u današnje vrijeme taj teleskop nije ništa posebno, omogućio bi kvalitetan rad i suradnju, on bi bio poveznica između srpske astronomije i australske astronomije, tim više što imate tamo svojih naučnika koje bi mogli iskoristiti u tom projektu. Imali bi otvorena vrata direktno u južno nebo, a znam puno astronoma koji bi dali ne znam što da mogu promatrati objekte koji se od nas nikada ne vide.

No, kako to obično biva, kada se uplete politika, sve ode kvragu. Tako je i kod vas, tako je i kod nas, mnoge dobre ideje su propale zbog toga. Iz AOB se danas gotovo ništa ne može naučno raditi jer je svjetlosno zagađenje uzelo svoj danak. Nekada respektabilna Opservatorija danas može poslužiti samo kao mjesto za popularizaciju astronomije. A ovaj iz sanduka bi trebalo dati negdje gdje bi ljudi mogli učiti gledajući kroz njega. Danas to ne bi trebalo biti skupo i nedostižno. Samo da se uklone barijere u glavama onih koji o tome odlučuju.

Da me put kojim slučajem odvede u Beograd, prvo što bih volio posjetiti je vaš Opservatorij i baciti pogled na taj veliki teleskop. Pa makar i samo da se fotografiram s njime ako već ne bih mogao pogledati kroz njega. :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

spadej

Ako ce ovaj teleskop dovesti do toga da se bar na trenutak delimo po nacionalnosti, veri, politici, ideologiji, bilo cemu... onda je steta sto ga pomenuti Viktor Konrad nije unistio.

Danijel

Nije ga mogao uništiti jer ga je Nedeljković dopremio nakon Prvog svjetskog rata ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Yagodinac

Da se malo ostavimo politike i nacionalnosti pošto to zaista nema veze sa teleskopom... Čuj, krv junaka... Da je neko od tih junaka živ prvo bi pretukao sve one koji teleskop drže zapakovan i skriven skoro sto godina.
Dakle, evidentno je da danas takav tip refraktora teško da je moguće upotrebiti za bilo šta drugo sem za edukativne namene. Nauka odavno ne koristi ništa drugo sem RC teleskopa jer su najpogodniji, zamislite f16 refraktor kako bi tu bio inferioran - pa nek je i 65cm aperture.

Moje mišljenje je, pošto evidentno je da će uvek postojati neki otpor za iznošenje tog teleskopa van zemlje (uvek će biti nekakvih Dimitrijevića koji će posle pričati "ja sam spasio refraktor da ga ne odnesu ovi X/Y/Z što su bili na vlasti") da treba uraditi sledeće:

1) restaurirati rerfaktor, ispeglati ožiljke na optici;
2) napraviti novu opservatoriju recimo na Avali, skuplja verzija ili prebaciti refraktor u Petnicu, jeftinija (i pametnija) verzija.
3) svi zainteresovani ljudi bi dolazili potpuno isto kao i oni koji obilaze Hablov reflektor (zapravo Hukerov) na Mt Wilson-u, u Pasadeni pored LA.
4) jedini problem je što ova država onda treba da pljune neku sumu evropskih kovanica za tako nešto, ipak kupola košta. A to neće dok ne izađemo iz krize, dakle ima da stoji još sto godina u kutijama.

mitja

Yagodinac svaka ti na mestu. Takav teleskop je najbolje donirati Petnici ili da AOB uspstavi nekakav vid saradnje sa Petnicom. Takav instrument bi dobro dosao polaznicima i saradnicima a teleskop bi dobio svoju svrhu.

Takodje razocran sam sto se politika umesala u ovu temu. Ne secam se da je ovo nekakv politicki forum gde treba raspraviti stare price.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Sekula

Ljudi,

Ajmo malo da spustimo te neke tenzije i tendencije u vidu pominjanja Hrvata, Srba, ratne odstete, ko je kakav bio kao okupator i ostalo. Ovo je astronomski forum za razmenu ideja, iskustava i svega ostalog, sto bi trebalo da bude korisno svima koji ovde dodju. U redu je da svako od vas ima svoje misljenje o dogadjajima i ljudima, ali nemojmo forum opterecivati kategorijama koje nisu bitne za astronomiju i sve ostalo u vezi sa njom. Briga mnogo svemir za sve nas zajedno pa ma sta bili po etnickoj pripadnosti, verskim ili neverskim osecanjima.

Zvezdara u Beogradu je deo jedne sire price koja ima veze sa mentalitetom i stanjem u intelektualnom vrhu ma kakvo da je ono u sklopu odredjenih istorijskih i drustvenih tokova u okviru sadasnje zemlje i nacije. Dobijena je na kontu jedne velike nesrece i kamo lepe srece da nije ni jedan ljudski zivot pao da bi se zemlji tako neko oduzio. Te ljude vise nema sta da podigne, pa makar i piramide da su ovde dali u smislu nekog iskupljivanja. Nis je tako dobio tramvaj kao ratnu reparaciju i onda je neki pametnjakovic u posleratnoj upravi grada nakon 2. rata rekao da su tramvaji glupost i izbacio ga.

Uzgred i taj teleskop o kome se tada vodila diskusija je nesrecno zavrsio. Opservatorija ce svakako imati formu muzeja i moguce su posete. Obratite se direktoru mailom i on ce vas licno uputiti na osobu koja ce vas primiti prvom prilikom jer svakako posetu treba organizovati.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

sale11472

February 11, 2014, 11:07:58 pm #29 Last Edit: February 11, 2014, 11:13:04 pm by sale11472
Hmm koliko vidim ovde se raspalila rasprav o nečemu o čemu očigledno pisci poruka nemaju pojma ali zato imaju instant rešenje za sve.
Ejh ovde se potežu članci iz 2002 u kojima se opisuje anegdota iz 1996 godine!!! Nije valjda da ništa starije nije moglo da se nađe kad se već šibaju mrtvi konji.
Pravi se inicijativa da se nakava oprema da Petnici!!!! Zašto, čemu!?!?! Da li neko ovde zna šta uopšte Petnica ima od astronoskih instrumenata tamo u onoj dobro osvetljenoj kupoli?
Pravljenje opservatorije na Avali  :o ??? :o ??? ::) ::) Pa još da se tamo preseli veliki refraktor  ::) ::) ::) ::) Ili da se isti prebaci u Petnicu  ;D ;D ;D ;D ;D A da od kusura napravimo SSP (Srpski Svemiski Program) ;D

Mislim biser poput
Quoteili da AOB uspstavi nekakav vid saradnje sa Petnicom.
ne treba komentarisati. ::)

Malo bolja informisanost, valjda to nije preveliko očekivanje od publike na OVOM  Forumu.

Eto zaboravih i ja  ;)

Da se mi lepo manemo AOB i "rešavanja" njihovih problema i bacimo na svoja posmatranja i fotografisanja.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D