• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Opservatorija na Zvezdari

Started by Kenza, February 09, 2014, 12:16:08 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Sale, uz dužno poštovanje, sad si opalio stativu.
Sa Zvezdare je bilo koji instrument, veliki ili mali, potpuno neupotrebljiv. Sa Avale, Petnice, pa i Đurđevog Brda iznad Jagodine nešto bi moglo da se vidi - nije poenta u najtamnijem mogućem nebu u državi već u iole tamnom nebu plus da je dostupno ljudima. Ni Pasadena nema tamno nebo danas kao pre sto godina pa im ne pada na pamet da istorijski paviljon zatvore.
Zvezdara je danas najgore mesto za Cajsov refraktor. Ili ti možda misliš da je najbolje da čuči i dalje u sanducima?

Sekula

Само да појаснимо, шта је у сандуцима на Звездари?
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

sale11472

Ja opalio stativu ;D ;D ;D
Aj' da probam da razjasnim neke stvari.
Mislim, koliko bi koštalo to što predlažeš (čak i da kažemo da nisi mislio na Cajsov Veliki refraktor nego na ovaj manji nesrećni i posprdno nazivani "Južni Srpski Teleskop") napravimo? Više nego Vidojevica sasvim sigrurno. Da se da Petnici? Hmm pa, za šta ono beše oni koriste svoju, par desetina hiljada evra vrednu, opremu koju već imaju. Od sve posmatračke astronomije vredi samo PMG kojoj teleskopi ionako nisu bitni, ako se hoće nešto ozbiljno sa Petnicom mnogo je pametnije takva sredstva upotrebiti za zakup vremena na nekom ozbiljnom teleskopu. Pazi za pare koje bi se potrošile za osposobljavanje i montiranje tog teleskopa, Petnica bi mogla da se finasira verovatno dvocifren broj godina a dobili bi instrument koji je inferioran u odnosu na ono što imaju (a baš i ne koriste na pravi način, mogli bi što šta da nauče od Janka i Grnje)........

Dakle, ideje o preseljenju na Avalu, u Petnicu i slično su u ravni sa Palminom izjavom o kandidaturi Jagodine za OI (izvini ali morao sam da upotrebim nešto što ti je blizu srca pa te posebno "žulja" čisto da bude jasnije koliko je to apsurdna ideja)

Što se tiče priče sa Australijancima to je na žalost propuštena prilika te davne '96 godine. Da bilo bi fenomenalno da je to ostvareno (mada je pitanje šta od komponenti fali i da li bi bilo uopšte moguće osposobiti taj instrument) međutim taj voz je odavno (u prošlom veku) prošao i potpuno je besmisleno sada potezati tu priču.

U stvari mene je znatno više isprovociralo odokatvno davanje gotovih "rešenja" bez da se iko bar malo udubio u celu stvar.


Sekula pa ti bi trebalo da znaš šta je u tim sanducima (ako je još uvek u njima) pošto si tvrdio da si to svojim očima video ;)

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sekula

February 12, 2014, 01:37:39 am #33 Last Edit: February 12, 2014, 04:50:34 pm by Sekula
@Sale

Dakle, na te sanduke se misli koje sam ja video. Pitao sam jer ne znam koji sanduci su jos tamo a u opticaju u ovoj prici. Ko sto rekoh u ranijem postu, ta oprema nije vise u sanduku i koliko znam zavrsila je u pokusaju da se nesto sa tim instrumentom uradi. Znam i nastavak price vezano za to ali necu da iznosim vise od ovoga javno bilo gde, pa ni ovde, jer ce se razviti mnogo teska polemika, samo toliko mogu da kazem...

Petnica je do sada imala jedan Meadov apo refraktor instrument na Paramount montazi i par manjih. Nakon nove upgrade Petnice i objekata doslo je do potrebe da se opservatorija premesti na neko drugo mesto blizu stanice, negde gore na brdu odmah pored centra. Dokle se stiglo sa realizacijom ne znam. Znam da je radjen projekat za katadioptrik veci teleskop kao i kupolu koja bi trebalo da bude u krajnjem slucaju robotizovana, da se kupi zemljiste, nabavi oprema i izgradi.

Sto se tice o ideji premestanja velikog refraktora na neku lokaciju blizu Beograda, mozda je ta ideja interesantna, ali bi bila vrlo zahtevna za dislokaciju i novu montazu jer bi morao da se radi custom sistem podizanja lift poda tj platforme kao sto je to uradjeno u velikoj kupoli. Mozda bi to moglo ali sa nekim instrumentom kao sto je neki sct ili RC oko 14 ili 16" i nekom manjom kupolom.

No treba imati u vidu da na Vidojevicu treba da stigne teleskop od 1,5m i da za njega treba velika zgrada sa sve kupolom da se napravi a to je prioritet svih prioriteta u koji se direktno uplela i EU sa svojim parama jer projekat nije samo na nivou Srbije vec celog regiona i jugoistocne Evrope, bez preuvelicavanja, a rokovi su vec pomerani. Da sad neko juri pare i za to u vezi velikog refraktora i dislokacije, cisto sumnjam da ce se uskoro desiti. A sto se tice Avale, why not, ali neka to pojuri grad Beograd npr.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

marino

February 12, 2014, 01:42:17 am #34 Last Edit: February 12, 2014, 02:00:34 am by marino
NeS - zabrazdio si ovaj puta
ekipa koja nezna cijelu pricu - najprije procitati i razumjeti pa (ako ima potrebe) komentirati
AOB je preljepa - jednog dana ce nanovo zasjati u nekom drugacijem sjaju (kad kod nas i vas u vladi budu ljudi koji razmisljaju)
zao mi je sto na ovom lapu nemam fotografije....i to bas "krvavog teleskop" - tko od vas zna gdje je on? (shodno tome i zakljucci su netocni) dokopam li se fotografija sa AOB vidjet cete da je taj teleskop vani, u sumi, na metalnom postolju i da je - sjeban (od njega nema nista, lece su u kutijama) i istrulio

moderator je primirio tenzije, nema smisla da se ova rasprava"" nalazi ovdje ali mi je zaista neprihvatljivo da dio ljudi koji nezna ovu pricu izvodi zakljucke a reagiram radi ljudi koji ce ovo citati i onda izvlaciti krive zakljucke

sto se mene osobno tice AOB valja posjetiti pod OBVEZNO, iskustvo i ono sto cete tamo vidjeti je nezaboravno...a cijela prica je nazalost tuzna

gledamo li u tom svijetlu - opservatorija colina kapa na trebevicu je prosla puno gore, AOB je bar u komadu (izuzmemo li jedan gradjevinski objekat - paviljon koji je nato gadjao i pogodio obzirom su tamo bile smjestene PVO jedinice)

a da se mene pita u nekoj slicnoj situaciji da imamo u hrvatskoj, ""krvavi hrvatski teleskop" bi vec davno bio u australiji na korist i ponos svih

mislim da je yagodinac reko najbolju recenicu..da su ti junaci zivi najprije bi ispremlatili mamlaze kakve nazalost imamo i kod nas i kod vas ma kako se zvali
Vidulini Observatory

Sekula

Quote from: marino on February 12, 2014, 01:42:17 am
...
zao mi je sto na ovom lapu nemam fotografije....i to bas "krvavog teleskop" - tko od vas zna gdje je on? (shodno tome i zakljucci su netocni) dokopam li se fotografija sa AOB vidjet cete da je taj teleskop vani, u sumi, na metalnom postolju i da je - sjeban (od njega nema nista, lece su u kutijama) i istrulio
...


Ovo sam izbegao u proslom postu da kazem javno, jer sam cuo iz druge ruke i detalje oko toga kako je doslo do tako neceg, pa ne bi bilo korektno.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

marino

Quote from: Sekula on February 12, 2014, 01:54:00 am
Ovo sam izbegao u proslom postu da kazem javno...


marcela i ja bili tri dana na AOB...domacini proveli kroz sve...ni ja o tome ne bi pricao da neki od kolega forumasa nisu bas "trazili" povlacenje za jezik pa prodaju neutemeljene price na osnovi informacija koje neznaju a nisu se ni potrudili da saznaju...pravu pricu o AOB necu/necemo javno pricati jer smo zamoljeni da to ne napravimo...ALI prica o AOB i danas u meni napravi WOW (i ono pozitivno i ono negativno sto se AOBu izdogadjalo tijekom desetljeca)...AOB je velika velika i prevazna stvar - POSJETITE ju kako god mozete i znat cete sto znaci ostati zadivljen i zabezeknut

i da, nisposto nemojte otici u obilazak AOBa bez pratnje, najmanje dvije horde pasa lutalica operiraju Zvezdarom i nije ugodno iskustvo sresti ih
Vidulini Observatory

kruska

ja sam kao osnovac skupljao lisce na zvezdari oko AOB, I bilo nam je super...
tu mi je bila skola,
I tada je krajem osamdesetih sve bilo osvetljeno kao u reklami.
🌠

mitja

heh ...

dobro je znati da ima toliko strasti u vezi jednog teleskopa. Iskreno nisam znao da je teleskop u jadnom stanju. A na AOB sam isao vise puta. Sa nekoliko saradnika Rudjera sam radio i obradu pomracenja Sunca na AOB-u pomocu njihovih instrumenata. Veliki refraktor je zaista fascinantan i pogled na m13 sa njim je bio ... pa u najmanju ruku bozanstven. Imao sam tu srecu da sam pogledao kroz njega. Biblioteka.... Refraktor na glavnoj zgradi... Tu smo svirali gitaru i sedeli pored njega kao da je i on sam ziv i deo nase ekipe. Secam se da sam znao da odem gore na zvezdaru sam i prosetam samo kroz ceo kompleks. AOB je za mene bila isto sto i Petnica. A Petnica mi je bila nadahnuce u zivotu. razlog zbog kog sam znao da nisam sam u onome sto volim i onom sto me ispunjava. I tako dve godine. Sada taj osecaj ponovo trazim kroz teleskop koji sam skoro kupio. I nadam se da ce moja cerka videti nauku mojim ocima.
AOB je svakom ljubitelju astronomije uzdanica. Ma kakav intelektualni duh vladao njom. AOB je bila i ostace za ceo nas region Astronomska opservatorija Beograd. mesto gde su asteroidi dobijali imena. mesto gde su zvezde morale da se jave kad prodju kroz meridijan. mesto gde ce se sretati buduce generacije mladih astronoma.
Svaki astronom zeli dobro tom mestu. Zato su neki ljudi ovde izneli svoje vidjenje sta bi sa krvavim teleskopom. isto tako znaju da nece promeniti nista. samo su izneli svoje stavove i ja to postujem.
neko je rekao da petnici prakticno ne trebaju instrumenti. ja sam bio tamo dve godine na seminaru astronomije i ne bih se slozio da samo PMG ima smisla.
i sad bih zavrsio sa svojim "ja". i rekao bih jos jednom dobro je znati da su astronomi amateri u koje i sam pripadam toliko strastveni po pitanju instrumenata na AOB. rekao bih da astronomi u srbiji imaju svoju strast i ljubav prema profesiji kojom se bave na ovakav ili onakav nacin. drago mi je da ta strast ne zna za granice nacionalnost rasu ili boju koze.
sto neko rece: zabole svemir za nase nacionalnosti. :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

mravic

Eh, ja našao i slike čuvenog refraktora koji je završio na kiši,koje sam lično uslikao, a gde je sada??? Možda još uvek tamo.
http://static.astronomija.co.rs/razno/forum/2006/okupljanje/okupljanjeubg.htm
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NeS

Ja nisam proveravao ali sam cuo da nije tamo i da su ga uzeli oni sa katedre za astronomiju PMF-a.
Neke planove imaju, a da li ce biti novca...

Danijel

E da, to je to, znam da sam te fotke negdje vidio ali se nisam nikako mogao sjetiti gdje. ::)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sekula

February 16, 2014, 10:47:51 pm #42 Last Edit: February 16, 2014, 11:02:01 pm by Sekula
Quote from: NeS on February 16, 2014, 08:19:41 pm
Ja nisam proveravao ali sam cuo da nije tamo i da su ga uzeli oni sa katedre za astronomiju PMF-a.
Neke planove imaju, a da li ce biti novca...


Dobro je ako su ga sklonili odatle, mada ne znam gde su mogli da ga odnesu da bi ga postavili. Iskreno se nadam da ova mehanika moze da se reparira i ocisti od sve korozije.

Cuo sam da su svakako izvadjena sociva. I to bi trebao da bude taj teleskop koji je bio dugi niz decenija u sanducima pa je neko pokusao da ga stavi u pogon. Jedino je nejasno kako je isto taj neko mogao da ga ostavi tako na otvorenom i da se makar ne prekrije nekom boljom ciradom ako vec nije napravljena trajna zastita.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

NeS

Ja ne znam gde su planirali da ga postave ali se nadam da ne citajuj ovaj forum pa nadju i neko pametno resenje.
Iako do mene dopre poneka informacija, nisam se interesovao pa ni razmisljao, da nije bilo provokacija na ovom forumu.

Ovde svi imaju svoja resenja i svi znaju sta bi rekli nasi preci. Dal se bave spiritizmom ili je to ipak zato sto "GLEDAJU u zvezde"? Nije ni cudo sto cveta astrologija.
Mozda ja gresim u tome sto samo "POSMATRAM zvesde".
Ali svakim danom u svakom pogledu......
Pa da se i ja malo prepustim masti.
Jedino logicno resenje je da "Tuzni teleskop" bude postavljen na Vidojevici.
U prilog tome su neki momenti.

Kupola na objektu sa 65 cm reflektorom je vec menjana i pre nego je instaliran teleskop a kako sad cujem ni sa ovom nisu zadovoljni. Da li je rusiti pa postavljati novu?
Mislim da je racionalnije ozidati nov objekat ( bar to umemo ) sa novom kupolom od nekog renomiranog proizvodjaca.
Priznajem da nisam proveravao dimenzije ali po secanju i proceni velicine objekta cini mi se da bi refraktor mogao da se smesti u postojeci objekat. Ako gresim neka me neko ispravi.

Postoji jos jedna montaza samo treba da se popravi.
Kad je za 65-ticu stigla montaza ispostavilo se da nesto nije bilo u redu sa njom ( desava se i Nemcima ). Proizvodjac je jednostavno poslao novu a prethodnu otpisao.
Sa takvom montazom bi postao "Srecni refraktor".




Yagodinac

Sad ja ne vidim poentu toga. Ovaj refraktor je skoro pa neupotrebljiv za ozbiljnu astrofotografiju i naučni rad (i 65cm je malo), jedinu naučnu opservatoriju treba da pomerimo da bi tamo stavili istorijski rerfaktor?

Ovaj refraktor, napominjem, ima samo istorijsku ulogu - nevezano kako je i zašto stigao, to je instrument star skoro jedan vek. Da država ima para trebalo bi ga izmestiti van grada, da iole mogu da se vide zvezde ali svakako ne na Vidojevicu.

U krajnjoj liniji imamo i Avalu i Frušku Goru u blizini.