• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pun Mesec, pa sta? Posmatranje u Grockoj!

Started by spadej, February 17, 2014, 11:00:02 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

U subotu, 15-og,  Marko (GileMS), Sale (SasMir) i ja odlucismo da se uhvatimo u kostac sa nikad punijim Mesecom. U Grockoj, u Markovo dvoriste, iznesli smo Saletov Dobson 300mm i moj 150/EQ3. Pocetak veceri bio je zacinjen ponekim oblakom, sto smo iskoristili za izradu strategije i plana napada, uz picence i mezence. A kad smo skupili dovoljno hrabrosti, izasli smo napolje.

Mesec je toliko ubijao svojm sjajem da je posmatranje kroz ogromni Dob bilo cak i opasno. Sale je hrabro bacio pogled, i odmah se pokajao. Sve ostalo vreme Mesec je posmatrao na drugo oko, i samo sa filterima. U jednom trenutku su on i Marko koristili Baader foliju za Sunce.

Sa Meseca smo skoknuli do Supernove. Da li od silnog svetla, ili lose nebeske orijentacije, nisam imao pojma gde je. Srecom, Marko je ocas posla usmerio dobsona gde treba. U velikom ogledalu, i pored strahovite mesecine, uspeli smo da vidimo "cigaru" i veliku sjajnu tacku u njoj. Sigurno je tome doprineo i Hiperion okular.  Posle smo prosetali malo po M-ovima, tek da vidimo kako izlgedaju u 300mm.

Zvezda veceri bila je planeta - Jupiter. Marko i Sale su ga snimali (Dob+Eos/AVI) a ja sam, u nedostatku AVI moda na Eos-u 1000d , pokusao da samo jednom fotografijom ulovim sto veci plen. Toliko dugo sam cekao takvu akciju da mi rezultat uopste nije bio bitan. Nisam cak uradio ni jedan dark frejm, ali nema veze...

Igrajuci se tako docekali smo i Mars, oko ponoci. Na zalost, bio je suvise nisko, stalno se kacio za grane obliznjeg drveca. Ali, doci ce vec i on na red.  Bilo nam je dovoljno sve sto smo do tada uradili, i negde oko pola jedan smo zavrsiil.

Eh, sad kad imam fotku koju bih smeo da okacim na ovaj forum, to vise nije moguce. Steta, jer bas bi voleo da je uporedim sa fotkama dobijenim stakiranjem frejmova iz snimka. 
Idem da potrazim neku pogodnu lokaciju za kacenje.

mitja

lep izvestaj :) svaka cast na entuzijazmu. ja iskreno kada je pun mesec ne idem na posmatranja. :) ako budete isli opet na neko javite mozda se prikljucim ekipi.
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

zozo83

odlican izvestaj, odavno nije bilo ni jednog
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Darchy

Voleo da vidim kako radi taj dob. Odličan izveštaj!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

sasmir

   Dejan je u ovom izvestaju bio skroman, a mi lenji sto sami nismo pisali, da pomene prethodnu subotu kada je on bio domacin u Malom pozarevcu plus prvi put je gostovao i Luger. Posmatranje je bilo u drugom planu vec prezentovanje opreme sitne razne, novih ideja ,step motora i puno pitanja pre prelaska u trpezariju na pecenje (2 vrste). Kada smo kasnije izasli napolje odgovori su stizali sami ni oblaci im nisu mogli nista. Salim se, napolju smo kolimirali teleskope i gledali supernovu. Pozvani su za Markov vikend i ExNor, kao i Milan , ali su bili spreceni. Mitja svakako ces biti obavesten i pozvan na sledece okupljanje i svi koji mogu su dobrodosli.
   Bice ili kraj njiva u Malom Pozarevcu ili kod mene u dvoristu u Kaludjerici mada bih ja radije pozvao kad zavrsim zapoceto. Tacnije kucnu opservatoriju, a mogu se pohvaliti da je pokretna kucica za Dobsona gotova , tako da je on uvek na izvolite, spreman za akciju. U planu je kupovina apohromata.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

sasmir

Quote from: Darchy on February 18, 2014, 09:50:30 am
Voleo da vidim kako radi taj dob. Odličan izveštaj!
Darchy dvaput smo se promasili pod planinom Jelicom. Prvi put ja ne dodjoh i ne videh tvoj ED 80 koji mi je u planu da kupim, a ti drugi put si bio sprecen da dodjes i vidis kroz moj njutn 300. Treca sreca kod Dejana na selu.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

gile.ms

Stvarno smo bili lenji da napišemo izveštaj od prošle nedelje kada smo se sakupili kod Dejana, a bilo je baš lepo - nismo se naposmatrali jer je bilo oblačno (jedva smo uspeli da ulovimo supernovu u M82 na nekoliko minuta), ali smo se zato siti ispričali, družili, planirali motorizacije ovoga i onoga :)

Ovog vikenda ja sam preuzeo štafetu da budem domaćin i jako mi je žao što ExNor Milan i Luger nisu uspeli da stignu... Znao sam da će Mesec biti pun puncijat, ali znao sam i da će pega na Jupiteru da bude taman gde treba... Doduše, nadao sam se da će 300mm ogledalo da pobedi mesečinu, ali uz izvesnu količinu vlage u vazduhu to nikako nije bilo moguće :( ništa od DS objekata osim otvorenih jata nije bilo za gledanje... da je bar neko kuglasto bilo na vidiku moglo bi i to ali mrka kapa iz mog dvorišta u ovo doba godine...

Za gledanje Meseca kroz filter za Sunce Dejan je u pravu... Mesec je bio tek jedva uočljiv disk kada mu se odstrani 99.999% svetlosti :)

Fotkanje Jupitera pomoću dobson montaže za mene je novost i nikako mi nije išlo snimanje nekoliko prolaza (pomeranje cevi da vratim planetu na početak nisam baš uspevao)... a zbog velikog uvećanja nisam mogao da snimam u 640x480 crop modu... zbog toga uspeo sam da snimim 20-tak sekundi (oko 500 frejmova) u rezoluciji 1920x1080... evo rezultata (klik za veću sliku):



Zatim sam se prebacio na 150-ticu na kojoj sam uvežban i kroz nju uspeo da usnimim oko 1500 frejmova u originalnoj veličini... rezultat je daleko bolji...



vidi se da je kontrast na 300mm aperturi daleko jači, ali zbog malog broja frejmova nisam mogao u registax-u da mnogo "zatežem" wavelet-e kao na verziji sa 150mm pa su detalji izostali...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

marko

Ma bravo.  ;D Dobson i snimanje filmova ne idu jedno s drugim, to je opće poznato.  :D
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac

Odlični izveštaji, lepo ste se proveli tamo  ;D ;D
BtW Jupiter ti je super ispao u poređenju kako može da ispadne na manjim instrumentima, naročito bez praćenja. Da je to moja naprava ja bih bio zadovoljan.

sasmir

Kad se vec popravila situacija na forumu povodom postavljanja fotografija evo nekih starih izdanja.                                                           









I jos...

Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x

Luger

Zao mi sto nisam bio.
Barem da se slikam pored te tristotke dok gleda u Zenit.  ;D

sasmir

Sledeci put ce i bojler biti u akciji. Obavezno. I zbog Spadeja da se ne ljuti ;D.
Njutn SW300/1500 na Dobson montazi.Apohromat refraktor Orion ED80/600 na EQ3 Ra/Dec motori.Canon EOS 550D18-55,55-250.TS 10x50LE,TS 20x80 triplet na paralelogramu i Praktica Diana 8x56.Gold line 6,9,15,20.Planetary6, celestron25,GSO Plossl32,Barlow2x;2,5x