• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pitanja, pitanja...

Started by andromeda 2, November 17, 2005, 08:51:56 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Ljudi, polako. Beri je za neke stvari pisao opcenito, a za neke iz konkretnog vlastitog iskustva. Skrenuo sam mu paznju na ovaj topic pa je odgovorio o Optisanu sljedece:

QuoteOptisan 203/800, u vlasnistvu AD Faust Vrancic NEMA korekcijsku lecu, i isto tako ima SFERNO zrcalo (koje sam im parabolizirao, sad treba ic na IRB) Isto takav je i Optisan 150/750 koji je izlozen u ducanu "Elipso", dakle bez lece i sferno zrcalo.


Sto se tice Bressera i slicno, ne valja generalizirati. Niti Bresser a pretpostavljam niti Optisan ne rade teleskope u vlastitoj proizvodnji nego su uvoz iz Kine. I takve firme mogu ponuditi nesto dobro, uglavnom po principu zrna i corave kokosi. Poanta je da se od takvih firmi (ok, Bresser ima "nekakvu" reputaciju) kupuje jedino ako stvarno znas sto radis. Naravno, i sa takvim teleskopom covjek moze biti zadovoljan. Medjutim, bas kao sto je Beri predlozio, postoji puuuuno jeftinijih opcija kao sto je npr. ovaj kratki 4" reflektor domace izrade:

http://www.scopemaking.com/hrv/mini.htm

Kod njega cak i ako napravis sve krivo nisi potrosio gotovo nista i mozes probati ponovo!


sashastar

E bas je Dzepni (Baby) stvarno je neverovan.
Dode mi da prodam nekog od ukucana za njega (al sam kvaran)

Bobo

Ma hajde, koliko je kostao jos ces od ukucana moci nazicati lovu za njega  :wink:

sashastar

Ali sam veruj mi slatko nasmejao (mislim pozitivno) zbog sledecih izraza
vodoinstalaterskih dijelova
kanalizacijsku cijev fi 125 mm
zidnih nosača

E ovo se zove snalazenje ali i znanje svaka cast

Bobo

Hehe.,.istina..Beri to radi namjerno, bas da bi se ljudi nasmijali ali i da bi vidjeli da se teleskop uz malo snalazljivosti moze napraviti od gotovo bilo cega! Steta sti Dragan Miladinovic i Janko Mravik ne posjecuju forum, oni bi imali puno toga za reci..

sashastar

E takvi bi nam ljudi dobrodosli.
Ali bi se rejting i posecenost foruma povecala........................

gucic

Steta. Ni Lajos Kis ne dolazi na forum. On je registrovan ali ne pise. Mozda gleda teme ali ne ubacuje se u "rasprave". Imamo mi jos mnogo takvih strucnjaka ali uglavnom ljudi nemaju vremena zbog privatnih i poslovnih obaveza. :cry:

sashastar

Gucic neznam da li si video na prvoj stranici Andromeda 2 je nesto predlozio za otvaranje jednog topika.

gucic

Ajde videcemo sa Sichom i Sasom. Nije losa ideja.

eyej

Quote from: "gucic"Pa vidis i sam - ovde se uglavnom javljaju ljudi posto su kupili teleskop, a onda pitaju kako to da ne valja ono ili ovo. Mislim da je jedino clan Eyej pametno postupio - prvo je pitao pa onda kupio.


Pitao?? Smarao sam ceo forum 2 meseca! :lol: He he! Mada, naravno da se ne razumem, ali Optisan 70076 uopste nije los, ima ostru sliku, montaza malo trpi, ali..za te pare.. nema boljeg! U svakom slucaju, sa boljim okularima bi i slika bila mnogo kvalitetnija! A to klimanje montaze sam osetio na svojoj kozi! Mada, vise ima veze sa neiskustvom nego sa losom montazom! Verujem da bi Gucicu bilo mnogo bolje! A da ne pricam ono, taman nadjem neki objekat, a nalazim se na skucenom i mracnom prostoru, i dok se vrtim levo desno, malo sutnem jednu od nozica i pokvarim sliku! Haos! Kazem, 70076 nije los i mogao bi biti ok izbor za pocetnike, a evo, to moze i Gucic da potvrdi! :D

gucic

Potvrdjujem! Pocetnik uvek treba da pocne sa slabijom opremom pa tek da postepeno prelazi na jacu. Kakav je to onda ljubitelj astronomije kojeg nece impresionirati planeta ili bilo sta drugo u 76mm reflektoru ili cak najslabijem dvogledu! Secam se da sam odlepio kada sam video Saturn i M42 u svom 76mm njutnu i cesto me jos impresionira slika tog teleskopa. Kada kupis tako jetvinu opremu nece ti biti zao ako se smoris posle nekog vremena ali ako odmah kupis skup refraktor ili reflektor i posle se smoris onda cemu sve to. Ne kaze se za dzabe da se uvek krece od najnize tacke ka visoj, a ne odmah od vrha.

sashastar

E u Astronomiji postoji izvestan redosled
edukacija,dvogled pa tek onda teleskop naravno koga moze priustiti.
A kad se pocetnik baci odmah na teleskop a nezna nista o Astronomiji
e onda nastaju strasni problemi.
Ja se bojim samo da Astronomija postane neki trenutni trend,moda
jer ce onda posledice biti katastrofalne.
Moramo biti spremni na to dolaze nove generacije koje su zbunjene
traze se u necemu a sa Astronomijom nije lako.

eyej

Trenutna moda!?? Pa ne znam da li gledamo istu sliku.. ja vidim 10ak ljudi koji dolaze na ovaj forum i interesuju se za ovo! A sto se tice dvogleda, mozda gresim ali je po meni dobro i jedno i drugo paralelno! Sto da ne gledam i na teleskopu kad vec mogu, naravno pored dvogleda!? Dakle..i jedno i drugo, i uz pomoc Stellarium-a..i to je to.. Mislim da je ovo najrealnije! Ne znam da li se slazete!

sashastar

Eyej ja se samo bojim za mogucnost da postane moda ili neki trend.
Sto naravno i ne mora da bude.
I ne mislim na nikog iz ovog foruma da tera neku modu.
Nemoj pogesno da shvatis na tebe nisam ni pomislio.
I neznam da li ces mi verovati ali se ja sto se tice tebe ponosim.

A sto se tice mog redosleda pa neka prosudi forum da li sam upravu ili ne.
Naravno da dvogled i teleskop zajedno imaju medusobnu dopunu.
Ali i dalje mislim da za pocetnika ide onakav redosled kakav sam rekao.
Ali takav redosled vazi samo ako je neko potpun pocetnik odnosno
zargonski receno (nema blage veze sta je Astronomija).