• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Optisan Star 36050 kao teleskop za pracenje.

Started by Luger, February 22, 2014, 09:44:46 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Luger

Nabavio sam Optisan Star 36050 i odlucio da ga na neki nacin iskoristim.Ustvari, znao sam u startu sta cu sa njim. Imam neki pravljeni "teleskopcic" koji sam sklepao od nekog polomljenog dvogleda 20X50, i koji mi je koristio kao teleskop za vodjenje. Radilo je to dobro, PHD se nije bunio.
Upravo zato, sto je sklepan, pomislio sam da bi ovaj Optisan bio dobra zamjena. Naravno, zaboravio sam da slikam postupak izrade  :-[

Ono sto Optisan zove "fokuser sa zupcastom letvom" moze da bude sve drugo, samo ne to. Jos je i par zubaca bilo polomljeno, pa sam rijesio da napravim novi. Neko negdje rece da su ATM-ovci i vodoinstalateri dobri prijatelji, i u pravu je 100% :)
U prodavnici koja prodaje vodovodne cijevi, nasao sam cijev od 3/4' koja ima odgovarajuci spoljasnji precnik od 25mm i nesto malo vise. izrezao sam komad od nekih 20cm. "Zupcastu letvu" sam napravio tako sto sam na to parce cijevi, po duzini, zalijepio parce zupcastog kaisa. Za divno cudo, korak zuba je odgovarao onome na osovini tockica za okretanje.
Garantujem da ovo radi bolje od originala!!! Barem se nista ne trese i ne klima. Za Optisana, ovo je Crayford :)
Evo, nasao sam parce koje sam odsjekao:

https://www.dropbox.com/s/luvy8xy0jd3u36f/20140222_211358.jpg

Prstenove sam kupio u prodavnici "Uradi sam". To su, ustvari, plasticni nosaci za oluke, precnika 80mm. Nazalost, nije bilo uzih. Ne izgledaju lose, a dobra stvar je sto se odvrtanjem dva srafa, teleskop lako skida, slicno kao kod originalnih prstenova. Zidovi su debeli oko 3mm, tako da ima dovoljno mesa da se urezu navoji za srafove koji centriraju tubus.

https://www.dropbox.com/s/oxkto712edmzcwk/20140222_201941.jpg

Da srafovi ne bi grebali po tubusu, navukao sam na njih nekakve plasticne zavrsetke.

Imam jos jednu Dovetail sinu, ali sam napravio nosac od aluminijuma debljine 2mm. Vrlo je jak i visestruko laksi.

Adaptera za kameru nema, originalni objektiv od kamere je svega 1mm uzi od otvora cijevi.Uz malo truda, i tanke plasticne cevcice, to se lako resava. Uglavnom, kamera se sa originalnim objektivom (iz kojega sam povadio sva sociva i filter), samo lagano ubaci i vrlo dobro stoji.Da ispadne ili da se pomjeri bez povlacenja, ne moze.

I, evo, Optisan je namontiran. Nemam pojma kako ce se ponasati. Valjda nece biti losiji od ovog prvog.

https://www.dropbox.com/s/03x22895vbtywke/20140222_202054.jpg?m=

zozo83

odlicno izgleda ovo lugeru, vizuelno kao da je original :) kako radi motorizovani fokuser, jesi li zadovoljan. Ja i dalje trazim ove motore za montazu i polako gubim nadu. Gde god sam trazio su bez redukcije, a i ako ima redukciju krecu se oko 50 e mozda nisam upravu
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

mitja

lugeru ekstra posao si uradio. lepo izgleda. svaka cast. ja cesto gledam na limundu da naletim na neki teleskop tog tipa. ima neki skywatcher 60/900 ali...
kako stojis sa web kamericama? jel imas neku na prodaju?

zozo ja sam zbog tih motora zasada odustao od atm pracenja. nasao sam neki motorcic u teleskop centru za oko 9500 dinara ali dzaba kad mi je to trenutno skupa investicija :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.

Luger

Quote from: zozo83 on February 22, 2014, 10:00:48 pm
odlicno izgleda ovo lugeru, vizuelno kao da je original :) kako radi motorizovani fokuser, jesi li zadovoljan. Ja i dalje trazim ove motore za montazu i polako gubim nadu. Gde god sam trazio su bez redukcije, a i ako ima redukciju krecu se oko 50 e mozda nisam upravu

Hvala Zozo83, nadam se da ce i raditi kako treba :)
Fokuser radi dobro, ali cu morati da zamijenim motor jer ovaj koji sad stoji na njemu ima ugao od 7.5 stepeni, pa se osjeti korak.Sa 1.8 bi klizilo kako treba, pa cu morati da ga zamijenim. Sto se tice motora za montazu, mogli bi i bez reduktora, ali to podrazumijeva da se uradi bilo kakav prenos, sa parom zupcanika ili, jos bolje, na kais.
EQ3 sam pokretao sa malim motorom iz 5.25" flopija, ali uz par zupcanika.Mali na osovini motora i veci na osovini montaze. Odnos redukcije nije toliko kritican (osim za povecanje snage motora), jer se u programu i taj parametar moze podesavati.


@Mitja, hvala, takodje.
Ovu kameru koja se vukla od Jula prosle godine je uzeo Johnny984 i nemam vise, nazalost. Ima tih refraktorcica, nisu cak ni skupi, samo ne znam sta ce ti pored 130EQ i Exakte koju vec imas?
Ukoliko namjeravas da snimas, bolje je da svu paznju usmjeris na nekakvo pracenje. Naici ce neki motori, pripremi ti kontroler :)

mitja

Exaktu sam poklonio sestricu. obozava astronomiju pa sam resio da mu je poklonim.

uglavnom sada sam resio da napravim nesto izmedju trazioca i teleskopa za pracenje jer nisam zadovoljan sa prethodnim celestronovim resenjem za trazioc.

a za pracenje se nadam da ces mi izaci u susret pa kada se vidimo uputis malo opipljivije u tu tematiku :)
Skywatcher 150/750 P
Celestron astromaster 130 EQ
EQ2 celestron montaza.
Skywatcher EQ5 GoTo Pro
Canon 2000D
Svbony 305 pro ar coating
Svbony UHC, Svbony IR cut, Svbony IR pass, Moon and skyglove filter, Solar filter.