• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

treba mi vaše mišljenje o kupovini celestron 8" na avx montaži

Started by Danko, March 09, 2014, 10:02:18 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Lik dobro slika ali ništa posebno, mislim bolje slika od mene al to i nije neki uspeh obzirom koliko ima skuplji teleskop; neki mali apo bi ove slike potpuno oduvao sa istim kamerama. Recimo da su mu zvezde na helix nebuli prevelike zbog toga što koristi f3.9 newt, ali i zbog niskog položaja nebule - ovo bi neki mali apo totalno razvalio i po pitanju zvezda i po pitanju kontrasta same nebule.
Po mom mišljenju 8" reflektor sa koma-korektorom je OK za astrofoto samo ukoliko hoćeš ujedno i da vizuelno posmatraš njime. Ukoliko ne (ili imaš drugi teleskop za gledanje) onda sasvim sigurno bolje rezultate možeš da dobiješ nekim malim apohromatom - nešto veći trošak u startu ali nema da se patiš nosivošću montaže, pa da li će da šibne vetar, pa da li je balans dobar...

Drugo je pitanje da li mi ovde na Balkanu možemo sve da uguramo u ograničeni budžet. Onda preostaje pitanje univerzalnog instrumenta. Jedno pitanje: šta fali tom tvom 150/750 za astrofoto, jel fokuser? Ako bi njega uposlio mislim da bi to bilo premija; on je manje zahtevan od 8" što se tiče praćenja, montaže i svega navedenog - a već ga i imaš  8)

Danko

Duže si o ovome i bolje znas za slike , za mene laika je to OK. Orion fokuser na mom teleskopu je ocajan. Jos sam ga ja malo dotjerao, utegao pa nema gibanja i sad nije los za vizuelno, ali nije to za dslr.
Ne znam da li moze fokus da se nadje na dslr-u. Na rucno adaptiranoj web kameri može.  Iskreno mi se ne ulaze u fokuser posebno jer tu istu cijev ali skywatcher astro sa craford fokuserom i traziocem mogu naci za oko 200 eur. Dob mi moze ostati za posmatranja dok ovaj slika jer je super portabilan.
Poenta mi je bila oko mntaže da ona može da isprati punu specifikaciju za AP. a ne samo preporucenih 50% nosivosti.
Sinoc sam gledao i ioptron zeq25 od samo 4,5 kg koji nosi i po 16 kg za AP bez problema i daje super rezultate. i to mi je opcija ali čitajuci postove na druge forume nije bas konsistentan kvalitet vec se desava da posalju lose i neispravne montaze.

ruka

Ja bi se tu malo ubacio ako dozvolite, iako sam newbie možda pomognem.
Ja bi sve Celestronove low end montaže zaobišao u širokom luku. Ma zaobišao bi i one skuplje, previše sam se nagledao mušica u njima.
Ioptron zeq25 je revolucija od montaže, nije prevara i radi. Jedini problemi koji dolaze sa njom kod nekih isporuka je nepravilno podešen zazor izmešu puža i pužnog kola. Iole tehnički pismen čovjek to lako riješi i uz to postoje upute na youtube-u kako se to radi.
Ja se trenutno dogovaram sam sa sobom što ću, trebam nekakvu takvu malu i moćnu montažu za vizualno i snimanje planeta sa svojom Sct9.25-icom jer mi je neq6 predžombasta za takve akcije i skroz sam blizu da si uzmem jedu tu Ioptronovu. Mislim da ću i ovu svoju neq6 zamijeniti za Ioptron CEM60 u dogledno vrijeme.

vasja

Vrlo zanimljiva montaža ova ioptron ZEQ25. Koliko vidim jedina mana je što po RA osi ima manje od 180 stepeni radni hod - kad malo bolje razmislim, nisam siguran da montaža može da prati jedan objekat od izlaska do zalaska non stop a da na sredini ne uradi flip po DEC osi
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

ruka

Quote from: vasja on April 15, 2014, 01:34:18 pm
Vrlo zanimljiva montaža ova ioptron ZEQ25. Koliko vidim jedina mana je što po RA osi ima manje od 180 stepeni radni hod - kad malo bolje razmislim, nisam siguran da montaža može da prati jedan objekat od izlaska do zalaska non stop a da na sredini ne uradi flip po DEC osi


Ne znam gdje si to vidio/pročitao? Koliko vidim iz konstrukcije sama montaža može preko 180 stupnjeva. Isto tako može tretirati meridijan na tri načina: 1. zaustavi praćenje i pita što dalje, 2. Napravi sama meridijan flip i nastavlja sa praćenjem 3. Prati preko meridijana.
Jedini limitirajući faktor je tip i veličina cijevi na motaži i položaj objekta kojeg prati na nebu. Ja na Neq6 nemogu pratiti puno preko meridijana u nekim slučajevima. Dugački apo refraktor sa kamerom i filterkotačem hoće zapeti u tripod.

vasja

Pa upravo sam na to i mislio. Montaža ne može da radi od -15 do +15 po az preko meridijana a da ne uradi flip po deklinaciji. Isti problem se javlja i kod drugih montaža u zavisnosti od dužine cevi ali kod ove je to izraženo jer je cela dec osovina spuštena. Po meni je to jedina mana.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Danko

Evo kako ide cijena opreme sa najboljim ponudama  koje sam našao a dostavljaju u CG:
AVX sa 8" new. + polarscope sa B&H photo ( sa pošiljkom i carinom u CG = 1300 eur )
za ovaj ima video od nekog dečka . https://www.youtube.com/watch?v=lEGr5drqsyQ
Interesuje me valja li ovaj fokuser za fotografiju sa dslr-a?

AVX sa polarscope ( sa dostavom i carinom sa telescope expres- 955 eur )

ZEQ25 dodje gps i polarscope,  kovčeg (sa dostavom i carinom sa bh photo - 1020 eur)sa telescope expres 1080 eur bez kofera

problem je jedino sa bh photo jer treba paypal koji u CG nema ali bih se mogao snaći. Sa telescope expres ne treba paypal.

zozo83

Ovo ti je zupcasta letva i losa je za astrofoto, koliko ja znam
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,

Danko

koliko kosta fokuser koji bi mi valjao  i koji je to pa da eventualno razmisljam o nadogradnji? da li opste mogu postici fokus sa ovom cijevi?

Yagodinac

Pa možeš da probaš sa ovim fokuserom  :)
Ako ne valja lako ćeš da ga zameniš, zamene su ti oko 150e (najjeftiniji) pa idu na gore:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p5615_Skywatcher-Dual-Speed-2--Low-Profile-Crayford-Newtonian-Focuser.html
http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/de/info/p4111_.html

Ali koliko sam video iz ovog videa, ne vidi se da li je crayford ili zupčasti, ali deluje masivno i ima zaključavanje. To su dve najbitnije osobine, treća je preciznost fokusiranja, a tu ne može ništa da se zaključi iz videa  :-[
Možeš da mu daš šansu, ako je letva onda će jedino biti neprecizan prilikom finog štelovanja fokusa na live-view, što znači malo više testiranja tvojih živaca.
E da, ako uzimaš drugi fokuser obavezno kalkuliši sa verzijama koje imaju opciju smanjeni korak na 1:10, olakšava život astrofotografa. I takođe prvo izmeri gde ti je okvirno fokus (koliko cm izvučen) sa DSLR-om, pa sa tvojim omiljenim objektivima - male su šanse ali može da se desi da tvoj novi fokuser ne bude imao dovoljnu dužinu da sve od opreme bude u fokusu. U tom slučaju naručiš extension tube - eto kako se zarađuje u industriji, za sve imamo rešenje, samo vi kupite nešto kod nas.

ruka

Quote from: zozo83 on April 21, 2014, 09:36:37 pm
Ovo ti je zupcasta letva i losa je za astrofoto, koliko ja znam


Zupčasta letva je dobra za astrofoto. Ja imam trenutno 3" sa zupčastom letvom i sretniji sam s njim nego sa crayfordom prije toga. Nemoram ni zaključavati više ali to je sve stvar izvedbe.
Za vizualno je to sve ok. Za pokoji snimak mjeseca i planeta isto. Za išta više tu nema sreće, prekilava je montaža a newton je jako nezgodan za dso astrofotografiju. Za koristiti ga u te svrhe treba OAG, svi drugi načini praćenja daju fleksije zbog same konstrukcije teleskopa.

Danko

da to je za ocekivati da treba guiding za DSO ., ali bas AOG , nisam siguran da valja na newtna zbog fokusa. Ali jedno po jedno. Podsjeti me na pjesmu  Dubioza kolektiv-"Kupi" . Prvo mi je najbitnije montazu da izaberem pa cu ostalo krpiti . Imam i orion 6"

kruska

idemo nanovo.
na Newton zbog kratkog fokusa ide samo OAG I to verzija 9 mm.

Istina, svaka montaza radi svoj posao u konvencionalnom slikanju bez guidinga (useverenu) 30-120 sekundi
I ja sam sto zbog novcanika ili prioriteta u opremi kupio prvo celestron.
kupi ga I reci nam kako radi, da vidimo jel fura koju opremu koje tezine do 400 sekundi expozicije..

🌠

kruska

nije me mrzelo I pogledao sam neke efekte eq-6 I moje cg5
sa istim mojim tubusom C8
racunao sam rezoluciju slike koja se postize sa mojom opremom
valjda se taj gosn nece ljutiti ako sazna da mu je rezolucija slike 1.06  arcsec/pixel
http://nova.astrometry.net/user_images/260200#annotated
sa cg5 je maximum meni  tj regularno rezultat 1.14-1.16.

🌠