• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Mars 14.03.2014.

Started by Laci, March 14, 2014, 08:15:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Snimak Marsa od jutros, trenutno je veličine oko 13". Pre snimanja, kratko posmatranje, i u okularu 6mm na Dobsonu je pružao vrlo kontrastne detalje planete. Samo snimanje je potrajalo, bilo je potrebno dosta pokušaja u toku pola sata, u vremenu oko kulminacije (2h LT), da jedan video zapis bude zadovoljavajućeg kvaliteta. Postavka snimanja: Dobson 355/1650 + okular GL 6mm + Sony DSC H-10. Stek oko 330 kardova sa obradom u RegiStax-u. Veličina slike je 75% originala radi dobijanja oštrine i smanjenja šuma. Inače, kamera konstanta 0,12 "/pikselu.

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sekula

Quote from: Laci on March 14, 2014, 08:15:54 pm
Snimak Marsa od jutros, trenutno je veličine oko 13". Pre snimanja, kratko posmatranje, i u okularu 6mm na Dobsonu je pružao vrlo kontrastne detalje planete. Samo snimanje je potrajalo, bilo je potrebno dosta pokušaja u toku pola sata, u vremenu oko kulminacije (2h LT), da jedan video zapis bude zadovoljavajućeg kvaliteta. Postavka snimanja: Dobson 355/1650 + okular GL 6mm + Sony DSC H-10. Stek oko 330 kardova sa obradom u RegiStax-u. Veličina slike je 75% originala radi dobijanja oštrine i smanjenja šuma. Inače, kamera konstanta 0,12 "/pikselu.




Odlicno Laci. :)

Fali ti za trecinu kontrasta, ali mislim da je to jako tesko da se tako nesto izvuce sa Njutnom koji imas bez obzira na aperturu, te bi tu morao da utrci neki katadioptrik za nesto bolje. U svakom slucaju si dobio osnovu povrsine kao i polarne kape.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

marko

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Laci

Zahvaljujem na komentarima :)
Ovo je možda po prvi put da sam uspeo da "poteram" teleskop preko f/20 :)  (f/26) nadam se i boljim fotografijama.
Dve nove obrade istog video zapisa, 390 kadrova u steku, u RegiStax-u. Ovoga puta je originalna veličina, poslednja je naj bolji kadar iz videa i predstavlja referentni za stek.





Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

johnny984

Super ti je ispao mars, bravo!
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

gilecais

Zdravo Laci !
Odlican ti je Mars,zalosno ne moze sada bas da se uradi mnogo bolje.Ja sam takodjer pokusavao sa snimanjem nekoliko puta ali me mirnoca neba (turbulencije) jako zezaju pa su traljavi rezultati.Mnogo vedrog neba i uspeha u snimanju zeli ti Gile (Zoltan).

Yagodinac

Fenomenalan rezultat, bravo  ;D

lajosk


Polare

Baš je dobro ispalo-bravo ;)