• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Okular Baader Hyperion 8mm

Started by gile.ms, March 21, 2014, 09:01:00 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Baader Hyperion okulari kod nas generalno važe za skupe dok ih na zapadu uglavnom opisuju kao "jako fine za tako male pare"   ::)
Ja svoj posedujem već više od dve godine i ispostavilo se da je to bukvalno najjeftinija i najisplativija investicija u astronomsku opremu koju sam do sada obavio (iliti najviše muzike za zadati novac).

Prvi i osnovni razlog zašto je tako je taj što su ovi okulari tzv. "modularni" - može im se menjati žiža pomoću jednostavnih dodataka (prstenova).
Konstrukcija okulara je takva da se sočiva nalaze u dve fizički odvojene grupe - jedna je u samom telu okulara, a druga je u 1.25" vrhu koji može da  se odšrafi.
Kada je sve zašrafljeno (fabrički), žižna daljina okulara je (fabričkih) 8mm. Međutim, kada se odšrafi donja grupa sočiva (koja funkcioniše kao barlow + korekcija), okular postaje 2" sa žižom od oko 22mm.

Magija dolazi sa prstenovima od 14 i 28mm koji se dodatno kupuju.
Sa došrafljenim kraćim prstenom (14mm) okular ima žižu od 6mm.
Sa došrafljenim dužim prstenom (28mm) okular ima žižu od 5mm.
Sa došrafljena oba prstena (42mm ukupno ) okular ima žižu od 4,3mm.

   

Cene:
Okular: 100e
Prsten 14mm: 11e
Prsten 28mm: 12e

Dakle, za oko 125 evra dobio sam praktično 5 okulara! Naravno, nije baš sve tako sjajno, sada ću i o tome...
Za početak, mnogo je udobnije imati 5 okulara i samo ih menjati u fokuseru, nego rašrafljivati/prešrafljivati jedan.
Ipak, ovo mi nije mnogo teško jer obično unapred znam koju ću kombinaciju da koristim (opcije od 4 do 8mm bukvalno biram u zavisnosti od seeing-a).
Ako je dobar seeing koristim varijantu od 4,3 ili 5mm, a ako je lošiji onda idem na 6 ili osnovnih 8mm.
Takođe, zbog lepog vidnog polja od 68° na 8mm je sasvim prijatno gledati i dosta DeepSky objekata...

Jedna od jačih zamerki na koju sam naišao na netu a da je u vezi sa menjanjem žiže je ta da kada se prva grupa sočiva odšrafi, na drugu grupu sa unutrašnje strane može da padne prašina,
a ona se nalazi jako blizu fokusne tačke (u prevodu, ta prašina je onda jako uočljiva - posebno kada se gledaju objekti velike svetle površine poput Meseca ili Sunca sa folijom obavezno).
Meni lično ovo ne predstavlja veliku smetnju - kad se okular dovoljno zaprlja ja ga očistim... pažljivo razume se :)

Valja pomenuti da je u verziji od 22mm (samo osnovna grupa sočiva - tj. skinut vrh) uočljiva koma već na pola vidnog polja... pri obodu postaje čak i "komična" ;D
Ruku na srce, okular nije konstruisan da se koristi na ovaj način (grupa sočiva u vrhu ipak služi i za korekciju), pa se to da tolerisati... u svakom slučaju može lepo da posluži za traženje/uočavanje objekata.

Jednom sam sa Dejanom (spadej) uporedo testirao hiperiona protiv još dva okulara od 8mm (magelan i celestron).
Nismo uspeli da primetimo neki boljitak u oštrini, kontrastu ili bilo čemu osim u udobnosti pri posmatranju (veće vidno polje i veći "eye-relief" => manje "nabijanje" oka u okular).

A sad fotografija:

Do mogućnosti da koristim delove hiperiona za fotografisanje došao sam spletom jako srećnih okolnosti :)
Kada sam u TC-u naručio T2 adapter za svoj EOS, nazvali su me i rekli da trenutno nemaju... (a tranzit Venere samo što nije)...
Mislim da je Lajoš bio na vezi i nudio mi moguće opcije za EOS-a (ono što je imao trenutno), a kada je pomenuo navoj od 48mm zamalo da kažem: "ne vredi, ne odgovara"...
U trenutku mi je sinulo da prstenovi za hiperiona imaju taj navoj i mislim da sam počeo da vičem u slušalicu da može, da šalje :D

Sa tom kombinacijom dobio sam adapter za direktan fokus EOS-a na 2" (koji je za 6mm širi od T2 pa verovatno manje i vinjetira),
a takođe i mogućnost da vrh okulara (grupu sočiva koja se odšrafljuje) došrafim ispred senzora i time dobijem efekat barlow-a od 4 do 6x (u zavisnosti od toga koji prsten koristim).

Tako je počela moja avantura u planetarnoj astrofotografiji 8)

   

U svakom slučaju, prezadovoljan sam ovim okularom - sledeća kupovina će verovatno biti isto hiperion samo od 17mm
ili ako baš rešim da se počastim onda za 50% skuplji aspherical 31mm, mada sa ovom kombinacijom gotovo da mi ne trebaju dodatni okulari...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Polare

Bravo 'gile' lijepe fotke si napravio ;)
Ako uzmeš Hiperion od 17 mm javi mi kako ide jer baš i ja razmišljam na taj okular.Ja imam Hiperion od 31mm ;)

Kenza

Gile, opis ti je bolji nego na mnogim sajtovima. Sve sto kazes je potpuno tacno. Moj prvi okular je bio Hyperion 17mm i jos uvek ga imam mada vec duze vreme koristim TeleVue. Jednom kad predjes na TV vise se nikad ne vracas! Jedina zamerka koju imam u vezi Hyperion-a je tezina i glomazni su. Ali sto se tice odnosa cena/kvalitet mislim da nema bolji izbor, izuzev mozda Explore Scientific (Imam 8mm ES i bilo bi super napraviti test izmedju ova dva okulara).
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

gile.ms

Hvala na komentarima :)
pitanje je da li ću uopšte ove godine da nabavljam još jedan okular...

Polare, da li si probao svoj 31mm na nekom kraćem newton-u?
Ja imam jedan plossl 32mm koji se odlično pokazao na 114/900 ali u njemu je jako uočljiva centralna opstrukcija kad ga ubacim u 150/750...
mislim da to oko vidljivosti centralne opstrukcije nije do konstrukcije okulara već do odnosa aperture i uvećanja - što mu matematički dođe izlazna pupila... ko bi ga znao  ::)
U svakom slučaju, ne verujem da ću kupiti 31mm bez da prvo probam neki takav na svom teleskopu...

@Kenza: da, imao sam prilike da gledam kroz TeleVue Ethos 13mm na 40cm dobsonu (Radanovoj Godzili)... potpuno drugi svemir :) a upravo zbog širine vidnog polja...
a za uporedne testove okulara sam uvek za :) sad na maraton ću poneti hiperiona (verovatno bez teleskopa - donosim dvogled), a posle maratona nadam se lepom vremenu i zajedničkim posmatranjima
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Luger

Odlicna recenzija! Narocito mi je zanimljivo to sto je okular modularan.Imao sam priliku kod gileta da to i prakticno vidim, stvarno izgleda  kao dobra trgovina.

marko

C/P s CN foruma apropo Hypa u 2" modu.

QuoteYes, you can use the Hyperions in "low power" mode. But one thing to note is that just with any optical system, when you remove the "barlow" front end piece the eye relief of these eyepieces goes WAY down. You really have to jam your eyeball up into the eyecup just to see the edge of the field. They are really not all that useable in that configuration IMO.


Ovo mogu potvrditi. Gledao sam M81 i 82 u 2" modu i definitivno je eye relief narušen. No ono što moram priznati je da me je pogled kroz 2" na 81&82 natjerao da u budućnosti kupim 2" širokokutni okular.  ;)
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

gile.ms

Ne samo da je narušen eye relief, nego kada približiš oko dovoljno da vidiš sve do ruba vidnog polja shvataš da je taj deo pri rubu toliko izdeformisan da se nabijanje oka u okular uopšte ne isplati... jednostavno se pomiriš sa smanjenim vidnim poljem i koristiš ga kao plossl :)

sad baš gledam - kada se skine "barlow" deo, vidno polje se malo poveća pa to verovatno dodatno stvori osećaj manjeg eye relief-a...
u svakom slučaju, kada ga koristim na ovaj način (a to i nije baš toliko često), približim oko do udobnog rastojanja koje određuje zaštitna guma i vidim samo npr. 2/3 vidnog polja gde je slika kudikamo pristojna.

Jeste mi bilo malo žao kada sam shvatio da sa ovim hiperionom nisam dobio dobar 2" širokougaoni okular, ali prednosti koje sam naveo su ipak prevagnule da budem jako zadovoljan :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply