• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

MM 2014 Letenka

Started by kocha, March 26, 2014, 10:42:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gile.ms

Quote from: Sekula on March 31, 2014, 01:19:33 am
Time loop je isto jako dobar. Samo mi muzika nekako ne ide, ali to je vrlo licni momenat. Ja bas i nisam neki sluhista. :D


Hehe, od sve obrade, biranja frame-rate-ova, renderovanja i sl. najviše mrzim momenat kada već postavim video na YT i treba da odaberem audio podlogu za snimak :) (nekako mi prazno bez ikakvog zvuka)...
Biranjem ovog malo jačeg ritma dao sam akcenat dinamičnoj (skoro pa nervoznoj) atmosferi koja je vladala na livadi (sudija! sudija! SUDIJAAAA!!!!) ;D

@Vasja
Wow! Pojedinačni snimci pa ovako da ispadnu... sjajno!

@Frugorski
Baš lepa fotka - sviđa mi se što je Stevin dobson u prvom planu... mislim da bi taj teleskop trebalo da bude maskota svih okupljanja na Letenki - pravi astrnomsko-hedonistički instrument :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

mravic

I ja tako mislim. Ko ga samo napravi ???
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Darchy

Čestitke svim učesnicima na uspešno održanom maratonu.
Vasja kućo, odlične fotografije!
Meade LX100 8" SCT
Skywatcher 80ED Pro
Skywatcher HEQ5 SynTrek / EQ5
GSO Plossl 15, 25, 32mm, Goldline 7mm
GSO APO Barlow
Castell UHC filter
GSO Planetary filter
Canon 350D

Laci

Lepe fotke sa Maratona!

Gile, super ti je uspeo Mars :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

marathon jeprosao extra, narocito mi se svidja timelapse
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Igor

Dobro je bilo.
Odličan maraton, ljute ekipe, vredne  sudije, i nebo kakvo se retko viđa...

spadej

Al' sve ga toga ne bi bilo da nije Dream team-a koji sve to organizovao. Sasa Zorkic, Koca, Dule Mrdja, Janko Mravik, izvidjaci, i svi oni cija imena nisam upamtio.... Ni jedan  teleskop, ni jedan fotka, broj nadjenih objekata, bilo sta... ne mogu da me oduseve toliko koliko mogu ti divni ljudi. Napravili su toliko dobru atmosferu da uopste i nisam imao zelju da gledam u nebo. Meni je mnogo vece uzivanje bilo druzenje, caskanje, upoznavanje ... nebo ce morati da saceka, prave zvezde su te noci bile na zemlji.

Luger

Uh, kakvo iskustvo!
Bio sam na Letenci 2012, dosao kasno, prosarao tek kupljenim teleskopom po nebu, vidio...skoro nista, i opet zadovoljan otisao kuci. Ove godine sam dosao ranije i imao priliku da upoznam dosta ljudi, pogledao one haubice po livadi i poceo da isprobavam svoju tehniku. Mozda sam svojim laptopom smetao takmicarima, iako me niko nije opomenuo, ovim putem se izvinjavam. Uostalom, rekord je oboren, pa se tjesim da nisam. :)

Najvise me je zanimalo kako ce se ponasati u prirodi sve ovo sto sam pravio, dosta sam vremena utrosiooko toga, pa je i bio red da to isprobam na livadi.
I ponasalo se  8)
S obzirom da nemam polarni trazilac, mislio sam da pozajmim od nekoga i da usjeverim montazu, ali, stvari su se tako brzo odvijale da sam, jednostavno, odustao od toga. I pade noc...gotovo, vec se pozivaju sudije...sto sam usjeverio, usjeverio sam.
I poceo sam da snimam...prvo ono sto znam i sto jedino vidim od kuce:


Zatim Jupiter:



a, onda uz giletovu i Spadejovu pomoc, nasao sam M51 :


Moram Vam reci da mi je Jaro bio od vece pomoci nego GoTo, on je uvijek usjeveren i ne pravi greske :) Uz njegovu svesrdnu pomoc uspio sam da fotografisem M81 i M82 :



kao i triplet u Lavu:



dok sam M27 sam nasao  8)



Sve ekspozicije  su oko 30",ISO je 1600 -3200, a broj fletova i darkova vise ni sam ne znam. Sve mi se pomijesalo. :)

U savkom slucaju, fenomenalno proveden vikend, sjajna organizacija, divni ljudi koje sam upoznao Janko, Jaro, Vasja, Vlada...

@Frugorski, bas mi je zao sto te nisam vidio, kao i sve druge koje barem na forumu srecem.

Sekula

@Luger

Lepo, stvarno si napravio citavu kompoziciju snimaka.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

r2d2

April 01, 2014, 07:17:29 am #24 Last Edit: April 01, 2014, 07:47:19 am by r2d2
Stvarno fenomenalno.  Svaka fotka je remek delo....


vasja

Lugeru, svaka čast za slike. Mene si oduševio mašinerijom koju si sam napravio.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

frugorski

Luger,fotke su odlicne, a M51 i M27 su fascinantne.
Postavicu i ja dve.
Prva-Pobednici
Druga-Da li si se probudio?
          Iz cega?

Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

mravic

Marko je bio toliko pospan da smo ga jedva probudili da primi pehar.  Ja ga budim: Marko osvojio si pehar, treće mesto. A on : Iz čega?  Nije imao pojma gde se nalazi tog momenta :)

Kažu da je bilo hladno pred zoru, nemam pojma o čem pričaju. ;)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

johnny984

Luger, čestitke za fotke, stvarno su fenomenalne, još kad se zna da je dobar deo aparature domaća radinost.... Bravo!

Čestitke i svim takmičarima, a naravno naročito pobednicima. Potrudiću se da vam se i ja dogodine priključim, vežbaću malo do onda  :), a vidimo se svakako letos na Letenci  ;D
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Luger

Hvala svima!
Mali Marko je toga jutra digao temperaturu za 10 stepeni. To je trebalo vidjeti  ;D