• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

MM 2014 Letenka

Started by kocha, March 26, 2014, 10:42:11 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kocha

Približava se Maraton na Letenci. Po sadašnjem stanju očekuje se lepo vreme.
Obezbeđeno je osveženje u toku noći u vidu čaja i kafe a po želji poneti druga pića.
Kablova za struju ima dovoljno ali je poželjno da se ponese koji duži kabal jer uvek zatreba.

Na Letenci smo oko 16 časova.
Za rezervaciju kreveta u naselju morate se prijaviti ovde.

mravic

Ja bih rezervisao onu dedinu a moze i Mrdjinu.  ;)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

kocha


Gugi

Pozdrav svima! Javljam da ne mogu doći jer u nedelju radim od 7 ujutro. Svima vama želim iznad svega vedro vrijeme i dobar provod! :-)

kocha

Pakujemo opremu, šatore, kuhinju, kablove, formulare, postere, mape, teleskope, decu, toplu odeću, dedinu rakiju, ostale napitke, hranu...
Ako teba još nešto...

sale11472

Jbga još juče sam se sa gile.ms-om dogovarao za dolazak ali danas je grip ipak bio jači :(
Uživajte.

PS za kamp uzimam odmor za svaki slučaj  ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

gile.ms

Vedro nebo tokom cele noći, fenomenalna atmosfera, oboreni rekordi, nova poznanstva...

Evo dela atmosfere sa livade: https://www.youtube.com/watch?v=SLH0MmVPc7A&hd=1



Startrails/Time-lapse snimao sam pre pauze (50sec, 18mm F/4 ISO800 - 200 snimaka dok je trajala baterija)

Nakon pauze, sa puta ka posmatračkom mestu skrenula me je jaka gravitacija vrlo masivnog objekta za koji se ispostavilo da je Vasjin 250/1200 na AZ-EQ6 montaži ;D
Pogled na Saturn je bio prelep! Mirna atmosfera i mikrofokuser obezbedili su sliku za pamćenje :)
Zatim smo ubacili moju skalameriju za fotkanje planeta (EOS sa našrafljenim vrhom od hiperiona - kao barlow 5-6x) i dobili jako lepe snimke:
(Mars nije baš lepo orijentisan, sever je gore-levo, severna polarna kapa je sa leve strane ali se jako lepo vide oblaci koji ovih dana "švrljaju" po Marsovoj površini)

 

Zatim smo probali nemoguće! Zadatu postavku za snimanje planeta uperili smo u M13, pustili 30 sekundi ekspozicije i nadali se da će AltAzEQ6 bez gajdinga da bude na visini zadatka :) I bila je!



Pred jutro, dok su sudije prebrojavale zabeležene objekte takmičarima, u posetu nam je došla ISS!
http://calsky.com/ je tačno predvideo da će proći jako blizu Altera u Orlu, pa joj je Luger sa svojom aparaturom postavio uspešnu "sačekušu" - nadam se skorom postavljanju njegovih snimaka - cele noći je vredno pravio fotografije sa svojim ručno rađenim praćenjem za EQ5...

Utiske i fotke još nisam sve sredio... spavao sam samo 3 sata... biće toga još :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

johnny984

Lepo, lepo, jako lepo  :). Živ s pojedoh što nisam mogao da dođem  >:(
"Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe."
                                                                                                                   -Albert Einstein

Kenza

Drago mi je da vam je bilo lepo vreme! Koliko ljudi obicno dodje? Hoce li biti jos neko okupljanje ove godine?
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

mravic

sada je bilo negde oko 40. Bilo je deset ekipa a bilo je dosta i posmatrača.
Negde u julu mesecu će biti Astronomski kamp koji traje 4 dana i to ne bi trebalo propustiti.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

vasja

Prelepo veče na Letenci!

Puno novih, lepih i iznenađujućih poznanstava i savršeno vedro nebo su učinili ovu noć nezaboravnu za sve nas (bili smo moj brat Vladan i naša deca - Vojin, Sava i Lazar).

Došli smo sa dosta zakašnjenja - tek oko 19:30. Tada je već cela ekipa bila uveliko prionula na hvatanje M-ova. Domaćini su nas lepo dočekali i nakon čašice fine domaće rakije za zagrevanje, prionuli smo na montiranje opreme.

Livada je već bila prepuna takmičara, a moji klinci su me pitali: što svi ovi ljudi zovu stalno sudiju? O čemu se tu radi? Nakon kraćeg objašnjenja i oni su poželeli da vide to što svi drugi traže po nebu.

Evo par slika snimljenih dok smo razgledali nebo. Sve su pojedinačni snimci od po 1min


M65 i M66 - nevešto kadriranje je uzrok što se vide samo 2 galaksije iz tripleta u Lavu


M81 i M82


M51


M104

Gile, svaka čast za obradu i slike! Ispale su fenomenalno. Ovakvi susreti su zaista izvanredni za razmenu iskustava i isprobavanje razne opreme, a Giletov Hiperion me je oduševio - skoro sigurno je to sledeće parče opreme koju ću pazariti.

Ovo nam je bilo prvo druženje na Letenci, ali apsolutno sigurno ne i poslednje!
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Sekula

@gile

Odlicne fotografije i jako lepi pokusaji da se dodje do rezultata sa skucenim vremenom. Time loop je isto jako dobar. Samo mi muzika nekako ne ide, ali to je vrlo licni momenat. Ja bas i nisam neki sluhista. :D

@vasja

Lepo su ti izasli detalji. Ocigledno je da sa tvojom opremom mozes da dodjes do jako dobrih rezultata. Racunaj na vidjenje samnom na nekom terenu pa cemo da poradimo da to bude bas onako do kraja kvalitetno, ako budes hteo. O tome cemo se dogovoriti.
Sto se tice Mesijeovog maratona koji si pomenuo, secam se kada smo u jednoj grupi isli na brdu iznad Vlasa kod Vranja pocetkom avgusta 1984. godine da bi posmatrali izlazak Sunca. Bila je to astronomska akcija mladih istrazivaca. Znam da si znao napamet ceo Mesijev katalog sa tacnim opisom objekata. Bas smo te propitivali onako usput. Drago mi je da je doshao podmladak na red da tu tvoju pricu slusha. Ja za sada tu tematiku jos uvek nemam kome da pricam kao ti, ali nikad se ne zna.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vasja

Sekula, vrlo rado ću ti biti učenik, samo da se sretnemo.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Čestitam svima koji su išli na MMaraton, a naročito učesnicima. Ovog puta me nije bilo, išao sam u Makedoniju na par dana da planinarim; ali eto me (nas) za kamp.
Da se iskupim jednom jučerašnjom fotkom, pogled na Šaru iz Skopja:


frugorski

Vasja,odlicne fotke.Dobra najava.Zao mi je sto se nismo upoznali,bio sam na Letenki .Mozda neki drugi put.
Ovo se odnosi i na Lugera.
Evo dokazni materijal.Letenka 2014 u 00,30h.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm