• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

M 63...skoro da sam uspio!

Started by Polare, March 31, 2014, 04:58:38 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Polare

 :-\ još jedan objekt gdje želim nastaviti skupljati fotoniče ali nisam izdržao a da ne vidim šta bi izašlo od ovoga šta imam za sada :)
jedino me Flat-ovi zajezezaju jer nikako neznam koji su bolji ..danas sam ih napravio jedno 80-90 komada s različitim postavkama
....ok,znam da! Finalna obrada mi nije baš jača strana ali...učimo se!

M63
SkyWatcher NEQ6 PRO
Apo 130/900 s filterom LPR(Hutech)
Canon EOS 500D Mod.
Exp. 17×360 Sec.
Bias 15-Dark 17-Flat 14-Iso 800


kruska

🌠

goksi

Galaksija je dobra, jedino imas oko zvezda neki halo, kao da je od magle ili vlage.

Takodje šum ti je pojeo sliku, da ti je samo malo bolji dslr slika bi bila mnogo bolja. Mozda da probas sa cooling boxom....

Polare

Halo če biti radi filtera i vlage u zraku :(
Ali evo i verzije koju je frend sredio malo a ne ovo ča ja mutim :(


vasja

Jel ova druga slika nastala obradom prve?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Polare

Prva je moja obrada :(
Druga je obrada frenda-poslao mu Stack svega pa nek se igra malo !

kruska

okaci I za nas tiff stack. valjda smo ti I mi neki prijatelji

8) 8) ;D  ;)
🌠


goksi

Polare, dobro si ti ovo obradio, ja jos nista ne mogu da izvucem, mnogo je teska slika za obradu, cekam neko da opise kako treba da se radi....
Tvoj frend ocigledno zna znanje, nije mi samo jasno kako je uspeo da dobije sve te detalje.

Polare

@ goksi; provo sam nekao prevest na Engleski ali nisam ništa skužio kako je to uradio u PS :(

Brightness +10 Contrast +50
Burn Tool radius 100px (adapted to the galaxy otherwise) intensity about 20% midtones on the galaxy in general
Burn Tool radius small intensity by about 25% only for the core
saturation +15
Pass filter accentuates intensity 4 and denoise (on separate layer opacity to 50%).
Contrast +25 Brightness +0
Dodge tool radius 200px intensity about 15% midtones to 'illuminate' the areas around the galaxy and not 'detach' completely from the sky background.

Sekula

Odlicna slika Polare!  :)
Mislim da tu ima jos dosta prostora da se uradi. Zapravo, nekako mi se cini da na flatove treba da obratis paznju malo vise generalno. Ne znam kako si ih izfotkao tj. koliki je gradijent bio na njima? Da li si radio i darkove za flatove, odnosno biase? Sto se tice post procesinga svakako bi trebalo tu puno da se izvuce i mislim da sa tvojom slikom tu ima jos prostora. Ovo je moja obrada, moje ranije fotografije istog objekta:

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Interesantno je da je boja duboko zakopana u stekiranom snimku, čudno za jedan apo koji bi trebalo da pršti od boja (pravih, ne lažnih, naravno  ;D ). Mislim da to ima veze sa programom za stekiranje - hoće DSS ponekad da sakrije boju. Definitivno nema veze sa teleskopom ili aparatom  :) :)

Mislim da je idealna obrada po detaljima na galaksiji negde između Polare-ove verzije i njegovog drugara. Drugim rečima, drugar je poprilično "pržio" galaksiju (dogde/burn) što izvlači detalje, ali ih malo i čini neprirodnim, ako me razumete. Plus ja lično mislim da black point nikad ne treba da bude 000 jer se time ubiju fini detalji u halou galaksije.

Anyway, koristio sam curves po uputstvu iz Vodiča, ko ne zna to pod hitno da nauči, izuzetno je bitno razumeti curves za astrofotografiju. Nakon toga sam na posebnom layeru drndao kontrast na galaksiji, i to ona obična brightness/contrast opcija; kad sam bio zadovoljan onda sam to preklopio sa originalnom. Na posebnom snimku sam digao saturaciju i aply na screen; malo zatamnjena preko levels jer ovo diže fon neba. Skinut šum pomalo i to je to.
Moglo je još da se radi, pogledajte npr vinjetiranje po uglovima, ali dobro; ovo je samo na brzaka da vidim šta može da ispadne od detalja na galaksiji. Meni je interesantno da se vidi onaj spoljni halo i to dosta dobro. Mislim da je ovo odličan materijal za dalju obradu.


Sekula

Jos jedna jako bitna stvar. Ako si vec ulozio u apohromat, trebalo bi da investiras u neki od field flattener-a da bi ispravio distorzije u obodu polja. To ce svakako uticati dodatno i na centralni deo. Sa flatovima jako pazljivo. Dobices sigurno dobre rezultate.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Polare

Uf,a ja se uplašio da moram preči na APO od 150mm ha ha ha   Ma problem je u meni oko obrade a i DSS pojede boju :( u pripremi ja nabava Pixinsight-comercialni!
Pa da vidim kako to čudo radi a znam da če me boliti glava dok malo ne skužim program.
Vidim prijatelji lijepo ste vi to izvukli iz moje fotke-čestitam. Što se tiče Flatova,gledam istogram od Light-a gdje se on nalazi ali mislim da ču si i tu uzeti neki 'Flat Field'
ili idem u izradu takvog.
Pošto je ovo fotkano na 900mm bez  field flattener distorzija je neizbježna :( jedino da fotkam na 720mm sa flattener/reducer.

Sekula

Quote from: Polare on April 02, 2014, 02:50:10 pm
Uf,a ja se uplašio da moram preči na APO od 150mm ha ha ha   Ma problem je u meni oko obrade a i DSS pojede boju :( u pripremi ja nabava Pixinsight-comercialni!
Pa da vidim kako to čudo radi a znam da če me boliti glava dok malo ne skužim program.
Vidim prijatelji lijepo ste vi to izvukli iz moje fotke-čestitam. Što se tiče Flatova,gledam istogram od Light-a gdje se on nalazi ali mislim da ču si i tu uzeti neki 'Flat Field'
ili idem u izradu takvog.
Pošto je ovo fotkano na 900mm bez  field flattener distorzija je neizbježna :( jedino da fotkam na 720mm sa flattener/reducer.


Da, trebalo bi to da uzmes bice drugacija pesma sa time. Probaj flatove da radis u zenitu, pomerajuci za oko 2 stepena svaki flat. Koliko flatova uradis toliko darkova za flatove. Flatove kreni da radis kada Sunce bude na zalasku ili izlasku jedno pet stepeni nad horizontom. Gledaj da bude jedno 15 komada. A Biase na kraju posmatranja uradi jedno 20. Darkove uradi 5 komada. I to bi trebalo da bude dobar rezultat. Naravno, ako uradis dobro vidno polje, useveris, imas dobar autogajder, field flattener. Dobices sve kako treba. Tiff iz DSS jeste taman i obezbojen prilicno, ali se tu puno dobije. Moras dugo da obradjujes jednu fotografiju koliko si je i slikao.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |