• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Snimanje ISS i satelita

Started by gile.ms, April 03, 2014, 09:15:21 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

frugorski

Pravi podvig.Nemoj da zuris,bolje da kvalitetno obradis materijal.
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm

doktor035

Moj skromni doprinos,koliko je moguce uraditi fotoaparatom i objektivom 250mm  :)
Slucajno video i snimio,bez ikakvog prethodnog pripremanja.

U pitanju je Space Station ZARYA , barem tako kaze Stellarium  :)

https://www.youtube.com/watch?v=8H32CxPUCLU

kruska

stvarno ljudi pravite mi zazubice sa ovom ISS, cim budem mogao slikacu je!!!
🌠

gile.ms

Gotova animacija! Jedva čekam priliku da pokušam snimanje većim teleskopom jer ovo zapravo uopšte nije tako teško...
Mnogo je teže (ima dosta "pešačkog" posla) posle razvrstati korisne frejmove, stekirati i napraviti animaciju... ali isplati se :)




Quote from: doktor035 on April 08, 2014, 08:38:45 pm
Moj skromni doprinos,koliko je moguce uraditi fotoaparatom i objektivom 250mm  :)
Slucajno video i snimio,bez ikakvog prethodnog pripremanja.

U pitanju je Space Station ZARYA , barem tako kaze Stellarium  :)

https://www.youtube.com/watch?v=8H32CxPUCLU


Lep ulov doktore, mada od celog snimka sviđaju mi se delovi kada kamera miruje i vide se krošnje u prvom planu (prema mirnoći kamere rekao bih da dobro daješ injekcije ;D).
Kada je u kadru samo svetla tačka tu i nema baš mnogo "informacije" za oko gledaoca - ne postoji utisak udaljenosti i kretanja...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

doktor035

Totalno si u pravu gile.ms,ali nije bilo vremena za razmisljanje...sve je bilo nekako na brzinu  :D

Sekula

Quote from: doktor035 on April 08, 2014, 08:38:45 pm
Moj skromni doprinos,koliko je moguce uraditi fotoaparatom i objektivom 250mm  :)
Slucajno video i snimio,bez ikakvog prethodnog pripremanja.

U pitanju je Space Station ZARYA , barem tako kaze Stellarium  :)

https://www.youtube.com/watch?v=8H32CxPUCLU


Odlicno! Svidja mi se taj detalj perspektive. :)
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

vasja

Gile snimak je fenomenalan. Ovo je verovatno najbolji ovakav snimak na netu snimljen sa opremom koju si koristio. Što bi rekli - a u ruke Mandušića Vuka, svaka puška jeste ubojita...

Jesi li svaki frame u animaciji dobio stackovanjem sa više snimaka?
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

gile.ms

Hvala Vasja,

jeste, svaki frame je stack od barem 5 pojedinačnih kadrova (uglavnom 15 - 20 mada ima i par od 40-50)
E sad, oštrina je mnogo više zavisila od trenutnih turbulencija nego od broja kadrova u stacku:
npr. drugi frame (ako se otvori animacija u fotošopu mogu se gledati pojedinačni frejmovi) koji je "najbrljaviji" je stek od 15 "brljavih" kadrova (i tu nema spasa osim da ga izbacim),
a četvrti koji je prilično oštar je stek od samo 5 kadrova (svi oštri)...

A pošto sam radio sa ovako malim brojem kadrova po steku, stekirao sam uvek sve kadrove u RegiStax-u (limit na 100%).
Kad stekiram planete obično radim limit na 60 do 80% da bi RegiStax odbacio one kadrove koji su zabrljani turbulencijama...
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Luger

Gile.ms, pa, ovo je fenomenalno! Jedva cekam da opet negdje pravimo sacekusu.
Na onom mom snimku nema nista, sve sam pokusavao da nesto iscupam. Mora veca ziza.

Laci

Bravo Gile! Svemirska stanica ti je fantastična na snimcima!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

lajosk

S obzirom da si slikao kroz 114 mm ovo je i više nego dobro ,čestitam !!!

Yagodinac

Odličan snimak, bravo!
Detalji su neverovatni... ISS zapravo uopšte nije mala, lepo se vidi i to nije problem - problem je pratiti je. Ti si odradio odličan posao ako si je manuelno ovako pratio, preko bare ljudi koji snimaju ISS to rade sa SC teleskopima i modifikovanim alt/az montažama. Nemam pojma kako funkcionišu te prepravke ali znam da mogu da prate ISS bukvalno iz bilo koje tačke, samo ukucaju parametre.

U kontekstu toga, ovaj tvoj rezultat je impresivan  ;)

Danijel

Večeras sam snimio bljesak satelita Iridium 81 i tranzit ISS-a ;)

Veće slike su ovdje s podacima.
Sunčani sat mi je toliko zanimljiv po noći ;D da ću ga morati češće koristiti za te stvari jer daje jedan posebni šarm astrofotografijama :)



ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

vasja

Prelepe slike Danijele. Ove "zemaljsko-nebeske" fotografije su mi najlepše.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Danijel

Je, uvijek je lijepo kada se u kadru nalazi nešto zemaljsko, tada se dobije određena "toplina" odnosno atmosfera na fotografiji :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT