• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

103 Hera

Started by Bobo, November 20, 2005, 02:35:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Bobo

Sasa vjerovatno nije stigao staviti u AM, pa evo saljem ovdje: otkrio sam asteroid! :) ali vec je bio otkriven  :wink:

Obradjivao sam snimke M17 snimljene u dva navrata i skuzio "tockicu" na snimci od 29.5. - evo animirani gif ako netko hoce vidjeti:

http://free-zg.t-com.hr/astrobobo/astrofoto/swan.gif

Asteroid je lijevo u sredini, magnituda je bila 11.5. Malo informacija o asteroidu 103 Hera ima na Wikipediji:

http://en.wikipedia.org/wiki/103_Hera

Djorvoz

Više sreće idući put!

gucic

U pa ovo je stvarno odlicno. Je l' si ciljao bas asterodi ili si slucajno video?

Bobo

Slucajno, evo kazem tek sam jucer radio obradu i primjetio uljeza. poslao sam informaciju ovdje ne da se hvalim nego da se vidi kako se sa amaterskom opremom jos uvijek mogu vrsiti istrazivanja. na taj nacin se mogu otkrivati nove, supernove, kometi..

sashastar

Steta sto taj uljez nije Boboteroid.
Ali ti mozda imas amatersku opremu ali si ti zato Profi  :D

Bobo

Samo ti zezaj :) ali stvarno kazem, cak i kod ovakvih amaterskih snimaka treba obratit paznju, ko zna, svasta se moze otkriti....

sashastar

Ma kakvi sala to je Bobov nebeski pixel.
Uposte nije vazno da li je otkriven ti si za sebe njega otkrio i sa nama podelio pixelcic.
Nisi ni svestan koliko ovo mnogo vredi barem po mojoj nekoj skali vrednosti.

Sasa


gucic

Sashastar wrote:
QuoteSteta sto taj uljez nije Boboteroid.


E ovo je ludnica! :P

Ja obicno pregledam na kartama deo koji hocu da fotografisem zbog asterodia. A i nemam jace objektive koji mogu da zapaze neko vece kretanje asterodia...

sashastar

A na kojim kartama gledas

gucic

Kartama...i ja lupam. Gledam u programima. Ma to ti dodje isto. Obicno koristim HNS ali treba da dopunim listu asteroida i kometa.

Bobo

Quote from: "gucic"Sashastar wrote:

Ja obicno pregledam na kartama deo koji hocu da fotografisem zbog asterodia. A i nemam jace objektive koji mogu da zapaze neko vece kretanje asterodia...


Ako imas asteroid sjajniji od cca mag 10 mozes ga uhvatiti skoro sa bilo cime. Snimis u razmaku od par dana i gledas razliku.

sashastar

Gucic da li ti govoris o Hallo northern sky planeraijumu (HNSKY) ?

gucic

Meni se retko potrefi par dana da je vedro. Uglavnom se desavaju neke anomalije - kazu da ce biti kisa, a ono vedro pa propustim takve prilike. To je manji problem, jer ovi kad skeniraju film, uvek ima mogo suma, pa ne znas da li je nesto zvezda ili sum masine. To mi pravi ogromne probleme.
Mislim da se trenutno neki svetliji asterodi mota u Orionu, ima i dobar pomak. Bobo, ako te interesuje pogledaj HNS (Sashastar - da, to je Hallo Northern Sky)

Bobo

Sto se tice prognoza, zaboravi na one "citane i pisane" - pogledaj satelitsku snimku. Nije losa ona na meteo.hr, ali ovo je definitivno najbolje:

http://meteosat.e-technik.uni-ulm.de/meteosat/index-latest.html

A u vezi fotografija - ne mora to biti da je sum od masine, vec i zrno od filma. Upotrijebi isti trik kao kod normalnih digitalnih fotografija - snimi 4-5-6 fotografija i iskombiniraj ih u Registaru ili Registaxu. Probaj takodjer saznati gdje se mogu napraviti kvalitetniji skenovi. 1h laboratoriji obicno nisu dobar izbor za kvalitetno skeniranje. Ne zato sto ne mogu napraviti kvalitetan sken vec zato sto se laboranti tamo ne trude ili ne znaju. Probaj se raspitati na nekom forumu ili bolje newsgrupi (obicno na newsima bude vie starijih i iskusnijih fotografa nego na ovakvim forumima, barem je tako kod nas).