• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Početnik - dvogled ili teleskop

Started by jaksa, April 06, 2014, 04:37:20 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

spadej

Ja sam bio ubedjen da je lakse naci vanzemaljce nego takvu zenu. Ima ovde na forumu vise srecno ozenjenih astronoma, kojima mnoooogo zavidim. :)

Salu na stranu, da se vratimo na temu... Mnogi ovde iznose svoje teske muke sa opremom, koje uglavnom poticu od nedovoljno teoretskog znanja. I krivicu za te muke svaljuju na opremu. Na taj nacin dovode u zabludu one koji o tome znaju jos manje. Bezati od reflektorskog (Newton) teleskopa samo zbog kolimacije je teska greska.

Kolimacija na newton teleskopu nije bauk, a nije ni preka potreba u pocetku bavljenja astronomijom.  Kasnije, kad se udje u "pricu", i kad zelje porastu, bice potrebna ali tada vec svi dovoljno znaju i sta i kako. I uglavnom imaju sa cime.

Newton teleskop je najjeftniji a dovoljno kvalitetan teleskop. Mnogi od nas imaju "cuveni" BD150/750. Reflektorski teleskop sa parabolicnim ogledalom i Cryford fokuserom. Odlican za sve objekte dubokog neba, dovoljno dobar za  Mesec i planete.... Uz odgovarajucu montazu odlican za astrofotografiju.  Jednom recju univerzalan. Da li postoji i jedan drugi tip teleskopa koji kosta isto toliko a da pruza sve to?
Ja nisam siguran. Ako neko zna neka kaze.

Nov teleskop BD150/750 sa EQ3 montazom kosta oko 450Eur. Samo cev, bez montaze tek nesto vise od 300. Dobson montaza se moze lako napraviti. Razlika izmedju 450 i 100 Evra jeste velika ali razlika izmedju 450 pametno potrosenih  i 100 bacenih evra je ogromna. A tek 200 bacenih evra! 

Ovim pisanijem ne zelim da ubedjujem bilo koga da je bas BD150/750 onaj pravi. Naveo sam ga samo kao konkretan primer, sa kojim ce svaki pocetnik sigurno biti zadovoljan.
Nigde nije tako lako baciti pare kao prilikom kupovine astro opreme. Kupis li los auto, on ce ipak da ide, ili se bar moze popraviti. Na losem TV-u mozes da gledas utakmicu. Vecina drugih stvari moze da se za nesto upotrebi. Cak i da se kockas, uvek postoji sanse da dobijes. Los (citaj: jeftin) teleskop, a posebno los dvogled, ne moze da se upotrebi bas ni za sta. Licno sam probao ovo drugo pa znam.





 


Yagodinac

Quote from: jaksa on April 13, 2014, 02:22:44 pm
Update: žena ne da da kupim dvogled :( insistira da uzmem teleskop tj da potrošim 2x više...

Vraćamo se na početak. Čitajući muke po mitji i slične stvari vezane za kolimaciju ne bih se igrao sa reflektorima (newton).

Šta mislite o: http://www.teleskop.rs/teleskop/ahromati-ota/sw-80400-refraktor-ota
Dosta loše sam na forumu pročitao o AZ montažama, da li obavezno ići na eq(2)?

Kombinacija samo teleskop + polovna montaža koju bi mi neko od vas prodao, kako vam to izgleda?


Eh, žene...  ;D
Retko čija žena odobrava kupovinu teleskopa, kupuj dok možeš  ;)

Elem, kolimacija nije nikakav bauk, ali ako ne želiš da se baviš time - ja to poštujem. Međutim, svaki zaljubljenik u bicikle mora da menja gumu pre ili kasnije, da uđe u štos sa mehanikom, šrafovima i alatima - bez da je pre toga imao ijednog pojma o mehanici. To je cena ljubavi prema nečemu, pa ako voliš nebo onda naučiš i kolimaciju.
Newtonian teleskopi su čuveni zbog toga što imaju veliku aperturu (optičku površinu) za male pare. Nešto kao kad bi za cenu prosečnog auta mogao da kupiš Mustanga od 400 konja (jeste, to ima samo u Americi  ;D ), raketa za male pare. Skywatcher BD 150/750 zaista dosta nudi za cenu koliko košta, Spadej je potpuno u pravu pa ako hoćeš da potrošiš malo veće pare eto izbora. Nema šanse da se neki refraktor takmiči sa reflektorom kad je u pitanju apertura, ogledalo uvek pobeđuje  ;D
(zanemario sam priču o kontrastu, bojama, opstrukciji, premazima, ukratko sve gde je refraktor bolji, ali nema veze  ::) )

Međutim, ako hoćete da posmatrate samo/uglavnom zemaljske ciljeve, Mesec, planete i ponekad nešto drugo onda bi tu neki ahromat lepo legao. U kombinaciji sa terestričkom prizmom (koju niko nikad od nas nije video  :o ) levo ostaje levo, gore je gore i slika ostaje ista kao kad je gledaš. Kao u dvogledu. Računaj i na taj dodatni trošak:

http://www.teleskop.rs/teleskop-katalog/oprema-za-teleskope/amici-prizme

Ostaje pitanje montaže, ja se u alt/az montaže uopšte ne razumem, verovatno je AZ2 lošija od AZ3 (čim je i jeftinija). To treba na licu mesta proveriti. Međutim, EQ montaže ti ne bih savetovao ako ćeš da gledaš sa terase zato što one traže da budu useverene i nisu uopšte namenjene da njima posmatraš nešto na zemlji. Može i to ali je sa ekvatorijalnom montažom skroz nepraktično. One su namenjene za full-time astronomski rad i poenta je da prate rotaciju nebeskog svoda (jeftinije bez a skuplje pomoću motora).
Svakako razmisli i o foto-tripodima. Ako uzmeš neki manji teleskop (recimo 80/400) on sam bez okulara ima oko pola kila - triput manje od mog fotoaparata sa teleobjektivom  :P naravno da to može i na neki bolji foto-tripod, ako već imaš neki. U slučaju da hoćeš da kupiš tripod pa da možeš da ga koristiš i za fotoaparat, nemoj ni slučajno da gledaš Hame i slične gluposti za ispod 50e, dobar tripod košta preko 100e. Brend kome možeš verovati (a da ne košta ko bubreg) je Manfrotto, ali rekoh, to samo ako imaš i DSLR pa hoćeš da podeliš troškove - onako je bolje uzeti AZ montažu.

jaksa

Prvo - Hvala vam.

Ne planiram da potrošim onoliko novaca koliko košta novi 150mm teleskop, pre se opredeljujem za varijantu da kupim nešto za 20-30k dinara, pa kasnije da menjam makar i na moju štetu.
Na polovno nisam ni malo gadljiv, ako je od nekog proverenog prodavca. Potpuno se slažem da je bolje uzeti teleskop s kojim se može više videti nego neki drugi slabiji :)
Na amici prizmu računam, i zbog dece i zbog sebe.

Pošto živim u Novom Beogradu gde je dosta "svetlo nebo", koja varijanta je više za preporuku u tim uslovima?
Takodje, i ovo je možda bitno u izboru montaže:
Terasa tj otvor ka nebu izgleda otprilike ovako, ivica zida je na oko 130cm od poda:
http://www.villabelvedere.rs/wp-content/gallery/rooms/1-terasa.jpg
obuhvata ceo pogled ka zapadu. Imam još jednu terasu, koja je na onoj istočnoj strani. kad se sve sabere, lepo parče neba se vidi. Ipak, široka je oko 1m, to možda može da utiče na dimenzije potencijalnog teleskopa.

Ono što je skoro sigurno da će se nešto na kraju pazariti, makar sam u to siguran :)


kostur

Joj, riddick, predlazem ti da ne uzmes nista sa goto, na to previse novaca ode. Bolje uzmi njegovog brata 102/1000 na eq montazi. Eh, meni zelja da imam neko penkalo kao to, to je super stvar :D

Sent from my HUAWEI P6-U06 using Tapatalk

Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Riddick

October 08, 2014, 08:02:02 pm #20 Last Edit: October 08, 2014, 08:36:41 pm by Riddick
Onda je bolje da uzmem njegovog oca 120/1000

spadej

Znaci, opet ce kisa :) Jos ako "tata" vozi EQ5 ....

Riddick


PetarPan88

Ja sam lično prvo imao teleskop. Dobio sam ga za rođendan! :)