• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Kritika na forumu

Started by Sekula, April 07, 2014, 01:36:01 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sekula

April 07, 2014, 01:36:01 pm Last Edit: April 07, 2014, 01:49:13 pm by Sekula
Quote from: Yagodinac on April 07, 2014, 10:01:25 am
Moguće je izbeći, na finalnoj slici pod drugom karticom digneš saturaciju za 30%.

@Sekula, slažem se da čovek treba da ima lični pečat u obradi slika. Ali postoje pravila, svejedno da li ih mi poštovali ili ne. Jedna od osnovnih stubova astrofotografije i uopšte fotografije je estetika, a ona ima jasna pravila. Moguće je, svakako, preskočiti sve to ali su onda mnogo manje šanse da fotka bude lepa.
A to je valjda i cilj: da imamo lepe fotke. Međutim, svakog umetnika na početku ne sputava neznanje nego ego. Ko sputa svoj ego taj će da napreduje. I nije loše gledati kako to rade bolji od tebe - time dobijaš i impuls, i znaš gde se nalaziš i koliko i gde da napreduješ. Bez upoređivanja sopstvenog rada sa boljima od sebe nema napretka.

Moji idoli u fotografiji:
Pejzažna - Ansel Adams
ulična - H.C.Bresson
astrofotografija - Robert Gendler.
U pejzažnoj fotografiji nemam svog idola, jednostavno jer niko ne razmišlja o tome na taj način; vidim gomilu ljudi koji imau bolju opremu od mene i imaju fenomenalne slikice, ali nešto što im svima nedostaje je kompozicija. Kad bi pokojnom Anselu dali 5dmkIII i poslali ga u mrak e to bi onda bilo davanje lekcije svima nama koji slikamo noćne pejzaže.


Ja se slažem da estetiku treba graditi. Na osnovu nekih zanatskih pretpostavki.

I oni koji su astrofotografi su ipak samo ljudi koji imaju svoj ego. Mi nismo tu da bilo kome lupamo čvrge kada je u pitanju njihov rad, a da svoje radove prezentujemo bez takvog javnog ponašanja prema sebi a koje primenjujemo na druge. Ko hoće da da pravu informaciju neka onda lepo napiše neki svoj tutorial, ili neka pošalje internet resurs koji neko drugi isto može da pročita na tu temu. Svako može (i u konačnom treba) prvo od sebe da pođe tj. od svojih radova. Ovako, dovodimo sebe u opasnost da nas neko (s razlogom) smatra nadobudnim i licemernim, a i nevaspitanim. I ovde se dešava da neko pokaže grožđe pa se uvek nađe neko drugi ko će da mu kaže da mu je ono kiselo, a da za svoj limun tvrdi da je jako sladak. Kao u onoj basni.

Pre ću lično da dam podršku za makar i razmrljanu fotografiju planete, nego da zakeram što je ona takva. Fotografija je očigledan produkt i njen kvalitet mogu da uoče i amateri i profesionalci. Ako neko hoće da utiče na njen kvalitet sam će da se potrudi. Ne trebaju mu "dobronamerni" saveti nas mudraca već iskrena i prijateljska podrška rasterećena bilo kakvih ego tripova.

Dakle, da naglasim, ko nema fotoaparat a ima običnu olovku i papir, dovoljno je da nacrta i jajasti nepravilni krug ako je to ono što vidi kroz durbin, dvogled ili teleskop tamo nečega gore. Ja ću mu se lično obradovati.

Samo je reč o prilazu i pristupu i fer i korektnom odnosu.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Quote from: Sekula on April 07, 2014, 01:36:01 pm

I oni koji su astrofotografi su ipak samo ljudi koji imaju svoj ego. Mi nismo tu da bilo kome lupamo čvrge kada je u pitanju njihov rad, a da svoje radove prezentujemo bez takvog javnog ponašanja prema sebi a koje primenjujemo na druge. Ko hoće da da pravu informaciju neka onda lepo napiše neki svoj tutorial, ili neka pošalje internet resurs koji neko drugi isto može da pročita na tu temu. Svako može (i u konačnom treba) prvo od sebe da pođe tj. od svojih radova. Ovako, dovodimo sebe u opasnost da nas neko (s razlogom) smatra nadobudnim i licemernim, a i nevaspitanim. I ovde se dešava da neko pokaže grožđe pa se uvek nađe neko drugi ko će da mu kaže da mu je ono kiselo, a da za svoj limun tvrdi da je jako sladak. Kao u onoj basni.



Ništa te nisam razumeo, da li se ovo za pisanje tutorijala, polaženje od sopstvenih fotki, nadobudnost, licemerstvo, nevaspitanje, kiselo grožđe i limun - odnose na mene?

Yagodinac

Svi se često srećemo sa kritikom našeg rada, ovde pre svega mislim na (astro)fotografska umeća; ta kritika ide od odobravanja (po pravilu rezervisano za fejs) do prave oštre i nemilosrdne kritike koje možemo dobiti od ljudi koji su u nečemu mnogo bolji od nas. Na Akademiji su to profesori, u oblasti astrofotografije su to priznati amateri koji se dugo vremena bave time (i imaju rezultate iza sebe), pa čak i ljudi koji se bave stock-fotografijom veoma često vam mogu održati pravo malo predavanje o studijskoj fotografiji. Objašnjenje je prosto: oni od toga žive, inače da ne znaju ništa ne bi ni živeli  :)

Problem ponekad nastane kad nam je ego veliki pa ne možemo da prihvatimo kritiku. Na fakultetu takvi ljudi u startu imaju velike probleme, pa nauče da je za napredak potrebno obuzdavati svoj ego.

Drugi veliki problem je kad treba dati kritiku tuđeg rada, to je onda još veći problem. Tek tu treba zauzdavati svoj ego, a poznato je da što smo bolji u nečemu ego raste, jel  ;D
Tu se vraćamo na premisu da "Junaštvo je kad braniš sebe od drugih, a čojstvo je kad braniš druge od sebe!"
Lako je braniti svoj rad (koji može da bude i dobar i loš), to je možda i u prirodi sapiensa da brani svoje delo, ali kad kritikuješ tuđ rad tek treba dvaput razmisliti i truditi se da budemo objektivni.

Ideju za ovaj topik mi je dala mala rasprava na drugoj temi. Treba pročešljati 3400 mojih poruka na forumu pa videti da li sam se nekad prema nekome odnosio "lupanjem čvrga", još bolje, da li se neko žalio na mene konkretno. Tvrdo razmislim pre nego što nekog iskritikujem i to tako i treba da bude, ali isto očekuje i od drugih.

A sad da čujem vas. Da li se slažete da i dalje kritkujem vaše fotograske radove? Ali onako, iskreno, kao i do sada? Ne lajkovanjem na fejsu nego svojim konkretnim zapažanjima šta treba promeniti da bi slika bila bolja. U životu nisam nikome nigde napisao "ne valja" bez da obrazložim, ne mislim ni nadalje.

Imam i jedan predlog, da se nadalje svi izjasnimo da li smo za kritikovanje naših radova. Možda neko u zaglavlju teme koju pokrene napiše da ne želi kritiku, i to je sasvim OK. Ja zauzvrat obećavam da to nikad neću da uradim  ;)

doktor035

Sa mog gledista,forum dozivljavam kao skup ljudi koji su voljni da pomognu oko necega,raspravljaju,daju svoja misljenja itd...
Konkretno u ovom slucaju,ne razumem zbog cega je covek dosao na forum ako nece da nauci nesto i prihvati kritiku kakva god da je ona.

Da nema kritike niko nebi napredovao....tako da....

BEZ KRITIKE  I KORIGOVANJA RADOVA,POPRIMANJE ZNANJA,NEMA NAPREDKA!

vasja

Ja sam za - slobodno udri, to je poenta foruma. Različiti ljudi različito reaguju na kritiku. Meni apsolutno ne smeta - štaviše mogu samo da naučim nešto novo. Ne bih bio to što jesam da na kritike gledam drugačije.

Što se tebe konkretno tiče, slobodno nastavi potpuno isto kao do sada - imaš puno iskustva i to se vidi po tvojim radovima, koji su zaista izvanredni. Svaku moju sliku možeš da kritikuješ do mile volje - biću ti zahvalan na tome.
Skywatcher 250/1200, AZ-EQ6<br/>Newton reflektor Skywatcher 250/1200<br/>Refraktor TecnoSky APO 130/900<br/>Canon EOS 60D<br/>Canon EF 70-300mm f/4-5.6L IS USM

Yagodinac

Hvala vam što me hvalite, ali mi ne pomažete. To je samo hranjenje mog ega  ;D
Meni teba kritika da bih bio još bolji. Interesantno je da u dvesta postova na blogu veoma često sam navodio šta je krenulo naopako i šta treba uraditi idući put da bi nešto bilo bolje; znači kritikovao sam (itekako!) samog sebe - ali veoma retko se desi da neko drugi prokomentariše šta mu na slici smeta. Prosto ljudi na neki način izbegavaju da komentarišu, a dosta ljudi mesečno prođe tamo. A ja verujem da svaka, ali svaka slika može da bude bolja, i moja i bilo čija.

Ajde da postavimo stvari ovako: ako neko brani svoju (lošu) sličicu, a ja kažem ne valja to i to; onda je logično da je autor u pravu. On time kaže da ne može bolje od toga da napravi, a ja onda grešim kad kažem možeš sine...  ;D

Ne doživljavam ovaj forum kao trku formule 1 tipa ko je brži, ko ima skuplju opremu (mada skupa oprema nikako ne garantuje i dobar rezultat) a još manje podržavam merenje ko ima bolje radove. Malo bi to bilo nepravedno prema ljudima koji tek ulaze u sve ovo. Međutim, stojim iza toga da svi mi možemo da napredujemo u kreativnom smislu i to je jedan od bitnih prednosti ovog foruma. Ovde se upoznajemo, lepo se družimo ali da nije foruma i interneta stojim iza toga da velika većina nas ne bi imala ovako divan hobi. Zato mislim da svi treba da se oslobodimo svojih ega i da slobodnije komentarišemo prvo svoje a zatim i tuđe radove. Nisu u igri pare ili pečeni volovi  ::)

Yagodinac

Quote from: frugorski on April 05, 2014, 08:39:56 pm
Hvala Yagodinac.Svaki tvoj komentar ima posebnu specificnu tezinu. :D


Hvala ti na tome  :)

marko

Dobra tema.  :)

Osobno izbjegavam komentirati tuđe astrofotke- osim ako je napravljeno skromnom opremom pa zaslužuje pohvalu. Primjer toga je Andromeda kroz 80/400 (teleskop za kojeg mnogi misle da nema neku "korisnu" primjenu osim guidinga) na montaži EQ2 (po kojoj manje više svi "pljuju"-ne valja ni za vizualno, trese, blabla), s praćenjem preko DC motora, na montaži koja nema niti polarni tražioc. Nemam pojma koji je to član postavio, ali nisam mogao vjerovati da se takvo nešto može dobiti s takvim setupom. Na prvu sam pomislio da se radi o barem 80ki APO na HEQ5 ali bez guidinga i koma korektora.

Ili ako mi se nešto izuzetno sviđa. Primjer ovo:


Jednostavno nemam dovoljno znanja za konstruktivnu kritiku, a ne želim pisati lažne hvalospjeve tipa "Bravo, super, odlično, izvrsno, blablabla" ako vidim i mislim da bi moglo i bolje.

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Sekula

Kako je otvorena nova tema, spojena su poruke iz teme astrofotografija koje imaju veze sa novonastalom.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

Quote from: Yagodinac on April 07, 2014, 04:12:15 pm
Quote from: Sekula on April 07, 2014, 01:36:01 pm

I oni koji su astrofotografi su ipak samo ljudi koji imaju svoj ego. Mi nismo tu da bilo kome lupamo čvrge kada je u pitanju njihov rad, a da svoje radove prezentujemo bez takvog javnog ponašanja prema sebi a koje primenjujemo na druge. Ko hoće da da pravu informaciju neka onda lepo napiše neki svoj tutorial, ili neka pošalje internet resurs koji neko drugi isto može da pročita na tu temu. Svako može (i u konačnom treba) prvo od sebe da pođe tj. od svojih radova. Ovako, dovodimo sebe u opasnost da nas neko (s razlogom) smatra nadobudnim i licemernim, a i nevaspitanim. I ovde se dešava da neko pokaže grožđe pa se uvek nađe neko drugi ko će da mu kaže da mu je ono kiselo, a da za svoj limun tvrdi da je jako sladak. Kao u onoj basni.



Ništa te nisam razumeo, da li se ovo za pisanje tutorijala, polaženje od sopstvenih fotki, nadobudnost, licemerstvo, nevaspitanje, kiselo grožđe i limun - odnose na mene?


Citirao sam tvoju poruku ali sam odnosno pričao na prvo lice množine. Na - "Mi". Dakle, ne piše nigde "Ti". I to se sasvim lepo može naći i gramatički i što je još važnije i smisaono u onom što je napisano od mene u prethodnom. Ako misliš da je nešto iznešeno s moje strane izmedju redova i da se odnosi na "Ti", teško ću moći da te razuverim da nisam imao takvu poruku. Sem toga i da jesam, to bih potpuno jasno izneo, naravno na jedan civilizovan način u skladu sa pravilima foruma, bez zamotavanja u oblande i ostale retoričke sarme.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Sekula

April 07, 2014, 07:48:56 pm #10 Last Edit: April 07, 2014, 07:55:01 pm by Sekula
Quote from: Yagodinac on April 07, 2014, 05:53:03 pm
Hvala vam što me hvalite, ali mi ne pomažete. To je samo hranjenje mog ega  ;D
Meni teba kritika da bih bio još bolji. Interesantno je da u dvesta postova na blogu veoma često sam navodio šta je krenulo naopako i šta treba uraditi idući put da bi nešto bilo bolje; znači kritikovao sam (itekako!) samog sebe - ali veoma retko se desi da neko drugi prokomentariše šta mu na slici smeta. Prosto ljudi na neki način izbegavaju da komentarišu, a dosta ljudi mesečno prođe tamo. A ja verujem da svaka, ali svaka slika može da bude bolja, i moja i bilo čija.

Ajde da postavimo stvari ovako: ako neko brani svoju (lošu) sličicu, a ja kažem ne valja to i to; onda je logično da je autor u pravu. On time kaže da ne može bolje od toga da napravi, a ja onda grešim kad kažem možeš sine...  ;D

Ne doživljavam ovaj forum kao trku formule 1 tipa ko je brži, ko ima skuplju opremu (mada skupa oprema nikako ne garantuje i dobar rezultat) a još manje podržavam merenje ko ima bolje radove. Malo bi to bilo nepravedno prema ljudima koji tek ulaze u sve ovo. Međutim, stojim iza toga da svi mi možemo da napredujemo u kreativnom smislu i to je jedan od bitnih prednosti ovog foruma. Ovde se upoznajemo, lepo se družimo ali da nije foruma i interneta stojim iza toga da velika većina nas ne bi imala ovako divan hobi. Zato mislim da svi treba da se oslobodimo svojih ega i da slobodnije komentarišemo prvo svoje a zatim i tuđe radove. Nisu u igri pare ili pečeni volovi  ::)


Vidiš, ja sam jako strog kada je fotografija u pitanju. Ali preterano strog i to bi bez obzira na moju malenkost vrlo često puta bilo preterano i shvaćeno. Moja ideja nije da se mi bilo kome ovde ulagujemo ili da pišemo pisma podrške pa da pitamo ljude šta ko o kome misli. To jeste legitimno i deo ove teme koju su pokrenuo je očigledno bila sa tim ciljem. Jer si shvatio da si prozvan. Pomenuo si ego, a ego te je naterao da pokrećeš ovakvu temu gde maltene otvoreno tražiš podršku. Ništa loše naravno, ali iz tog i takvog ličnog ugla na forumu je nepotreban sadržaj takve vrste na istom.

Naravno da imaš pravo kao i drugi da iznosiš svoja mišljenja. Da budeš selektivan u procenjivanju radova ljudi. Da ti se nešto više i manje svidja. Da pišeš o tome kako treba raditi i šta treba raditi. Da iznosiš informaciju za obradu slike, pa makar i polovično. Ovo polovično u ovom slučaju se odnosi na to da uopšte ne dajemo informaciju nekome i da kažemo pogledaj taj i taj rad, taj i taj tutorial i pogleda to i to. A ne da samo kažemo da se na nekoj fotografiji uradi samo par intervencija u fotošopu. To je dakle sve tvoje i svačije pravo i ni u čemu nije loše i opovrgnuto. Ja sam očekujem da neko bude dosledan u tome šta traži.

Ja samo očekujem od sebe, da ako svoje znanje želim da podelim sa drugim, lepo odem i dogovorim se da održim predavanja ili školu, kurs. Želim da ako i kritikujem to radim korektno i do krajnje granice. I tu ne pravim nikakav kompromis. Ali forum nije kurs i nije škola. Tu dolaze raznorazni ljudi koji prosto nemaju podjednake ambicije. Za koje je i nacrtan čiča gliša umetnička slika i remek delo. Kako kod nas jako, jako malo ljudi ima koji se bave ovime, meni je drago i čiča glišu da nacrtanog vidim. To što ja imam objavljene radove, publikvona i spremnu izložbu je druga stvar. Neću juriti svakog sa svojim oštrim mačem kritike. Ko hoće kritiku, dobiće je. Ali ne preko foruma gde masa ljudi dolazi iz raznoraznih razloga i pobuda, naravno onih dobrih.

Elem, to oko lupanja čvrga, izraza koje sam ja pomenuo. Dodje čovek i postavi sliku, ne svidi ti se. Ok. Ovaj forum nije zbir profesora koji daju ocenu studentu. Svi bi voleli da budu maženi i paženi, ali to ne ide tako ako ti neko nešto kaže, pogotovu ako je manje više poluinformacija ili da budem još jasniji polusmisleno izrečeno. Niti mi ovde imamo astrofotografski ŠaoLin manastir u kojem samo mi odabrani obitavamo. To je kao da merimo skok u dalj, da ne kažem nešto drugo...


| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Kenza

Yagodinac, mislim da si pokrenuo super temu. Ja sam u potpunosti za to da se radovi kritikuju ( naravno uz obrazlozenje). To je najbolji nacin da oni koji znaju vise pomognu drugima da unaprede svoje znanje. Jako je vazno da oni koji postavljaju svoj rad daju sto vise informacija o njemu, jer svaki detalj je vazan. Verujem da ce se i ostali sloziti sa tvojim predlogom.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

Yagodinac

Uh, ti i ja različito gledamo na to...

Quote from: Sekula on April 07, 2014, 07:48:56 pm
Pomenuo si ego, a ego te je naterao da pokrećeš ovakvu temu gde maltene otvoreno tražiš podršku. Ništa loše naravno, ali iz tog i takvog ličnog ugla na forumu je nepotreban sadržaj takve vrste na istom.


Ako ti kao moderator misliš da je ova tema nepotrebna - zaključaj je ili obriši, jasna stvar. Ali prvo definiši da li se sa mnom ne slaže Sekula kao ličnost ili kao moderator. Razlika je velika. Isključi ego.

Iznosim polovične informacije? Ako kažem npr "promeni levels sa 0.0.0" ili "naučite ljudi curves" da li je to polovično? To je vrlo konkrento, a znači da slici ništa ne fali osim toga što sam naveo. U suštini super fotka ali samo to. A što se tiče tih sugestija, npr curves - sve su to hrvatski astrofotografi ispisali u Vodiču i ni mrvica više od toga nije potrebna za osnovnu obradu astrofotografije kojom se ovde bavimo.
Osim toga, više puta sam u svojim postovima konkretno objašnjavao šta treba uraditi, pisao tutorijale na blogu, mrzi me sad da tražim...

Ako treba svaki put kao kritiku tj primedbu da stavljam link sa tubea od dva sata gde čovek objašnjava sve živo, da li je to rešenje? Svi mi itekako umemo da proguglamo, nije to problem, problem je konkretno zapažanje tipa isekao si banderu, ostavi je celu. Mnogo je polovičnije ostaviti link ka tubeu, pa ti odatle vidi šta fali tvojoj slici  :D

Što se tiče predavanja i kurseva, ajde da popričamo na temu toga da održim na leto jedno predavanje na kampu. Mislim da bi to bilo više nego fer prema svima; svi želimo da se posle dužeg vremena ispričamo - pošto mislim da ovakvo online filozofiranje manje vredi od žive reči.

Kenza

Sekula, nemoj me pogresno shvatiti ali mislim da je nepotrebno ulaziti dublje u ovu temu. Slazem se sa nekim stvarima koje si napisao ali ne sa svim. Svi mi znamo na kom nivou je astrofotografija kod nas i zato je bolje da svako daje bilo kakav savet, pa makar i polovican, nema veze.
Astrophysics 900 GTO/Berlebach Planet 🔸 CFF 140 Oil spaced triplet🔸Celestron C11 XLT 🔸 Atik 4000M 🔸 QSI 690 WSG

frugorski

Ko o cemu - baba o ustipcima.Ja sam ta baba,pa bih pitao-Da li postoji mogucnost da se na Letenki  !7-20 jula og.odrzi kurs astrofotografije?Znam da interes postoji,a tehnicki bi bilo lako organizovati.Logistika postoji.
Ukoliko ne,onda da razmotrimo druge mogucnosti.Udruzenim naporima brze bi smo napredovali.
Ukoliko je moguce,onda da pocnemo konsultacije sa Zorkicem i Mrdjom i da se pripremimo na vreme.
Sto se same teme tice,vrlo pazljivo pratim sve sto se napise i smatram da treba o svemu razgovarati strpljivo i bez negativnih emocija ,pa cemo od toga svi imati koristi.
Dok sam pisao,Yagodinac je pomenuo isto pitanje.Koincidencija slucajnosti (pleonazam).
Celestron Newton 200 f/5
EQ6 MTS
Meade ETX 127x1900(Maksutov Cassegrain)
Dvogled TENTO 20x60
Okulari Plosil od 4 do 40mm
Canon EOS 600D,EF-S 18-55 is,EF 75-300,EF 1.8/50 ll
Canon EOS 350D,Moded,
Sigma 30mm, f/1.4.Fiksni objektivi 29.37,58,135,200X2 ,300mm