• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Useveravanje

Started by doktor035, April 12, 2014, 09:14:31 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ponesemo tvoj i moj teleskop, sve to u auto, odemo negde van grada, pođe i Goxy iz Ćuprije i eto ti kurs useveravanja  ;D

doktor035

April 15, 2014, 03:38:14 pm #16 Last Edit: April 15, 2014, 04:16:06 pm by doktor035
Barn door ja koristim,za sad  :)
to je najmanji problem,nego ovo vreme je srnje  :-\

Luger

Evo jednog malog, besplatnog, programcica koji olaksava pozicioniranje Severnjace u traziocu.Svidja mi se sto se pred posmatranje moze odstampati karta sa polozajem Severnjace na svakih sat vremena u odnosu na pravi pol.Ne znam koliko je precizan u praksi, vjerovatno je za posmatranje dobar, mozda i za fotografisanje:

http://myastroimages.com/Polar_FinderScope_by_Jason_Dale/

Jako me zanima drift metoda, sve cu da isprobam, samo da se malo izvedri. Ovo sto je Kruska napisao, okidanje na svakih 10-ak sekundi, mi se cini mnogo jednostavnije od driftanja sa web kamerom. Nikako da skapiram na koju stranu da gurnem montazu  :-[

Doktore, s obzirom da radis sa objektivima i barndoorom, tebi ce to sve biti lakse.Samo moras da pravilno odredis ugao za tvoju geografsku sirinu. Ja sam na barndooru koristio libelu i uglomer, dok je na montazama lakse, imas podeoke u stepenima i libelu. Jednom namjesti i ne diraj dok snimas sa iste pozicije. :)

doktor035

"Nikako da skapiram na koju stranu da gurnem montazu" to je i meni problem Luger...shvatiti iz fotografije gde je greska  :D

zozo83

koju montazu imas, ja sto sam dobio montazu sa eleskopom EQ3 imam napisano na jedno strani sever, a pretpostavljam i da ostale montaze za teleskop imaju isto tako. Posto nosac gde su RA i DEC osa ima tacno leziste da gleda ka severu, imas samo mala stelovanja po levo, desno( valjda azimut) ako ti malo bezi od severa. Kada to namestis onda ides u visinu nosac ra i dec. Tako ja radim, samo je meni lakse ja sa terase vidim severnjacu  :)
BD 150/750 EQ3, okul. 10mm, 25mm i 6mm gold, Napravljena motorizacija montaze i motorizacija fokusa, UHC filter Castell 2"
Canon 550d (18-55 is stm),
durbin 20*50,