• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pocetnik: 114/900 SW EQ1 + Nikon D5100

Started by ForestMan, April 17, 2014, 01:33:08 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

ForestMan

Totalni pocetnik ovde,bez ikakvog znanja o posmatranju.
Posle nekog licnog istazivanja,i uporedjivanja sa svojim budzetom,skoro sam odlucio da to bude pomenuti 114/900 EQ1.

E sad,javio mi se tu jedan problem,nisam siguran da li cu biti u mogucnisto da zakacim svoj D5100 na taj teleskop?
Citao sam vec o nekakvih produzecima,ako se razlikuje fi,ili vec nesto drugo.Mada nisam mogao da nadjem ni jedan online shop kod nas da se bavi prodajom tih pomenutih produzetaka.

Ako bilo ko ima nekakvih iskustava,a verovatno vas ima,molio bih vas da mi pomognete koliko mozete.

Hvala unapred.

marko

teleskopcentar.rs ?

Uglavnom trebati će ti adapter da fotoaparat bez objektiva spojiš na fokuser.

EQ1 je vrlo loša montaža za tu namjenu. Ali može poslužiti da stavišna nju samo fotoaparat bez teleskopa.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

markoizkule

Evo, ja sam imao istu dilemu pa sam pitao gospodu iz teleskop centra..evo copy/paste maila:

pitanje:
Gledam vas sajt oko neke opreme i potreba mi je mala pomoc. Kao totalni amater cenio bih vase misljenje.
Sta od opreme sa vaseg sajta mi je potrebno da nakacim Nikon D3100 na SkyWatcher 114/900 newton.
Zanima me slikanje meseca.

pozdrav



odgovor:
Poštovani,

Za slikanje Meseca dovoljno je da kupite T2 Adapter ..Link: http://www.teleskop.rs/teleskop/adapteri/t2-adapter-za-canon-minolta-nikon-olympus-pentax
Cena adaptera je 2000 din.

S poštovanjem

gile.ms

Dobrodošao ForestMan!
Gotovo istu temu je otvorio Marko pre par dana: http://forum.astronomija.co.rs/oprema/sw-114900-nikon-d3100/ (mislim da bi bilo korisno i da se spoje ove dve teme)

Za SkyWatcher 114/900 nije dovoljan samo T2 adapter:
1. uz njega ne ide takozvani T2 prsten (T2 ring) koji dolazi uz npr. 150/750 (dakle, trebaće ti i T2 prsten)
2. fokuser je 1.25" a T2 prstenovi su za 2" (mada postoje tako napravljeni barlow-i da prave "spregu" sa 2" na 1.25" i to bi bilo rešenje za ovaj slučaj)
3. senzor DSLR-a se na 114/900 ne može dovesti u fokus bez barlow-a (ne može da se izoštri osim ako ne koristiš barlow sočivo)

Sad, kao početnika moram da te pitam i šta želiš da radiš sa pomenutom kombinacijom.
Pošto imam gotovo identičnu kombinaciju (samo umesto Nikona imam Canon), mogu odmah da ti kažem šta možeš da snimaš:
Mesec, Jupiter, Venera (mada nije interesantna), Mars (samo tokom 2 meseca u 2 godine i to ako si dobro uvežban), Saturn već teško (ja do sad nisam baš uspevao sa 114-ticom, mnogo je taman).

Na magline, galaksije i ostala čudesa dubokog neba ne računaj da ćeš moći da snimaš ovom kombinacijom, ali daleko od toga da ne možeš da uživaš posmatrajući ih vizuelno.

Mnogi će ti verovatno preporučiti (i biće u pravu) da uzmeš lepo provereni 150/750 (na montaži ili samo cev, kakogod) - ako imaš sredstva ne ustručavaj se, uzimaj!

Vedro nebo :)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

ForestMan

E stvarno vam hvala na odgovorima.
Ovako sad,nisam planirao da snimam deepsky,vec samo znaci te nase komsije,ali naravno da bih hteo i da posmatram neke udaljenije objekte.
Sad sto se tice pomenutog 150/750 premasuje skoro duplo moj odvojeni budzet,tako da ce on morati da saceka za neka bolja vremena.

Ako sam lepo razumeo,uz ovaj teleskop ce mi trebati i T2 adapter + T2 ring za slikanje meseca,i + barlow za nesto vise od toga?

marko

Možda je bolje da još sakupiš novca. EQ1 je loša montaža za snimanje bilo čega kroz teleskop pa taman to bila komšinica na balkonu preko puta. Jako se trese, a to je vjeruj mi jako jako jako jako nepovoljno kod snimanja.

114/900 također nije baš naj cijev za snimanje...može se ali nije to to. Mali promjer, centralna opstrukcija sekundara.... Po meni bolji je za snimanje planeta refraktor 80/900.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Yagodinac


markoizkule

Quote from: ForestMan on April 17, 2014, 04:38:30 pm
E stvarno vam hvala na odgovorima.
Ovako sad,nisam planirao da snimam deepsky,vec samo znaci te nase komsije,ali naravno da bih hteo i da posmatram neke udaljenije objekte.
Sad sto se tice pomenutog 150/750 premasuje skoro duplo moj odvojeni budzet,tako da ce on morati da saceka za neka bolja vremena.

Ako sam lepo razumeo,uz ovaj teleskop ce mi trebati i T2 adapter + T2 ring za slikanje meseca,i + barlow za nesto vise od toga?


sve je to lepo sto kazu kolege .. kupi ovo kupi ono..elem, sve to kosta i ne deli se dzaba na pijaci i svi mi moramo da tezimo da izvucemo max iz naseg budzeta.

odgovor na tvoje pitanje je: da

barlow ti treba samo zbog toga sto pomaze prilikom fokusiranja. jer ako stavis nikona na teleskop neces moci da fokusiras (MOZDA..nije sigurno) jer ce ti verovatno trebati jos koji milimetar. barwlo sluzi za to...on simulira da je tubus duplo duzi (ako je x2) i onda fokus nije tako "nisko".
za mesec ce biti pizdarija jer ne treba duga expozicija i nece toliko smetati mrdanje ako je dovoljno mirno. jupiter mozda.

markoizkule


marko

Najgore što može napraviti je da kupi teleskop, pokuša i razočara se, i teleskop završi u podrumu.

Sve je to na videu lijepo, ali pod pojmom astrofotografija podrazumijevamo ipak nešto veće i detaljnije. Ne kažem da nije moguće fotkati s te montaže, moguće je ali treba imati dosta živaca i strpljenja. Jer i fotoaparat ima svoju težinu koja nije zanemariva. Možda nebi bilo loše staviti taj skop na bolju montažu, EQ3.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

sale11472

Quote from: markoizkule on April 19, 2014, 11:18:47 am
da dodam samo:
https://www.youtube.com/watch?v=nDoQ6m_EtkI

ista oprema ko i ti sto imas.


Ako bi me išta odgovorilo od ovakve kupovine onda je to definitivno ovaj snimak ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D