• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Praćenje iz faksa

Started by marko, April 18, 2014, 12:41:54 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

marko

Vrlo jednostavno i vrlo ograničeno praćenje.  :)

Jednostavno jer ne zahtijeva mikrokontroler, a samim time niti programiranje istoga.

Ograničeno jer nema mogućnost reversa ilitiga promjene smjera.

Motor je iz faksa, unipolarni, 7.5° po stepu-dakle 48 stepova, 180 oma. Nije nešto ali poslužio je. Motor i prva tri zupčanika su već bili sklopljeni u cjelinu, onda sam dodao još jedan (crni) (također iz faksa) da bi konačno smanjio minimalni broj okretaja na potrebni.

Da bi dobio potrebni broj okretaja treba izračunati sljedeće:  broj zubaca na RA osi (za EQ3-130) podijeljeno sa 1436 (to je broj minuta u sideričkom danu). Dakle 130/1436= 0.09053 rpm. To mi dođe cirka 11 minuta za jedan okretaj, ako okrenem jednadžbu.

Potrebni smjer okretanja je u smjeru kazaljke na satu, a pošto je meni na zadnjem zupčaniku smjer bio obrnut dodao sam još jedan mali zupčanik da bi okrenuo smjer okretanja.


Što se kontrolera tiče, preuzeo sam ga odavde:
http://www.adamsrubar.ic.cz/konstrukce/reg.krok.mot.html

Tekst je na češkom, ali shema je ionako bitna. Kod mene je sve isto osim što sam na 0.47uf kondenzator dodao paralelno još dva od 1uf. Na taj način sam na vratilu steppera dobio minimalni broj okretaja od 3.3 rpm. Nisam išao manje od toga.
Moment koji ovaj kontroler daje stepperu je dovoljan da preko zupčanika okreće RA os. Na minimalnom broju okretaja ima dosta dobar moment, nije ga baš lako zaustaviti rukom (na vratilu steppera) dok na većim brojevima okretaja moment opada.

Inače, tipkalo SW6 služi da bi, kada je prekidač SW5 u off položaju preko njega davali impulse CMOSU odnosno zavojnicama steppera. To se može izbaciti. DIP prekidač u položaju 4 treba biti stalno uključen, a uključen položaj 1 služi da bi brojač motoru davao impulse sa određenom vremenskom zadrškom...ovisno o potenciometru. Ni ovo mi nije bilo potrebno.

Radi ovako:
http://www.youtube.com/watch?v=0L5WJOQO8lI

(ovdje je drugi stepper i bez dodatnih kondenzatora)

Prati dosta dobro. Kada sam našao položaj potenciometra na maksimalnom povećanju web kamere koji mi odgovara zabilježio sam ga i to je to.
Korekcije je naravno potrebno vršiti minimalističkim pomacima potenciometra.

Na RA osovinu se spaja preko zupčanika na njoj. Zupčanik je također iz faksa, a savršeno joj odgovara. Treba samo poturpijati-poravnati zub na osovini koji služi da ona ručica za ručno praćenje nebi ispala.

Nije baš neki maneken ali je funkcionalan.

Spaja se preko serijskog kabela- od nekog starog 56k modema.

Fotke:


 

     
        
P.S. rastavio sam više faksova, sve ovo je iz nekog Cannon bijelog faksa i nekog starog crnog Panasonic (sa kazetom za snimanje).
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Pa ovo je super, Marko! Narocito sto si uspio da iskoristis gotov sklop, uz minimalnu doradu.
Pretpostavljam da je moguce zamijeniti motor nekim od 200koraka, tada bi sve glatko klizilo i prenos ne bi "koracao" kao na 7,5 stepeni.
Imas li, kojim slucajem, oznaku tog faksa iz kojeg je motor sa prenosom?

marko

Nemam ovdje, jednog sam pokupio sa otpada a drugog sam imao na tavanu kuće na selu. Međutim, na tavanu imam još dva takva identična faksa (Canon i Panasonic) pa ću pogledati.

Ne sjećam se iz kojeg je točno ovaj motor i prijenos s njim. Oba dva imaju iste motore.

Neću stavljati ništa bolji stepper na ovo. Sve ću kompletno zamijeniti sa PiCGoto koji će imati bolje steppere, a ovaj kontroler ide na barndoor ako ga se odlučim napraviti, jer sada mogu spojiti fotić na EQ3 pomoću par kineskih sitnica.  ;D

Još slika...


 

     

Sa slika se primijeti da bi zupčanik zapinjao na kuplung RA osi...pa bi onda bilo poželjno kada se os zategne da se kuplung skine.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

doktor035

I mene interesuje koji je fax u pitanju....ima to da se nadje u oglasima za mnogo male pare,a sto bacati i kupovati motor kad je ovo ekstra  :D

marko

Pogledat ću kada budem na selu.

Ima i boljih kontrolera za stepper, sa mogućnosti promjene smjera, half step;
http://www.talkingelectronics.com/projects/Stepper%20Motor%20Controller/StepperMotor.html

Malo je možda problem PIC međutim tip s ove stranice (talking electronics) prodaje takve piceve napunjene sa ovom step rutinom...
A zove ih TE555, naručio ih ja par komada, pojma nisam imao da se o njima radi... Sada mi stoje i čekaju da nađem vremena i volje da ih složim. Jedan bi stavio za RA os a jedan za korekciju na DEC. Iako ne znam koliko mi se to isplati jer ću ionako staviti picgoto.
http://www.talkingelectronics.com/projects/50%20-%20555%20Circuits/50%20-%20555%20Circuits.html#62
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Taj sa prvog linka, sa 12f629 sam pravio i odlicno radi, ide naprijed, nazad, u punom ili u polukoraku. Jedino sto nisam mogao da postignem mali broj obrtaja sa njim, Planirao sam ga za barndoor, ali nisam imao adekvatan sistem prenosa. Mozda bi radio sa tim tvojim.
Uradi ti taj picgoto, brzo ces da zaboravis na sve drugo :)

marko

Stavljanje jačeg potenciometra, možda bi nešto promijenilo. A što se prijenosa tiče iz par faksova izvučeš gomilu, ali gomilu zupčanika.

Imam jedan najlon zupčanika što mi stoje neiskorišteni.   ;D
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Veca vrijednost potenciometra ne igra bitniju ulogu, treba da se preuredi HEX fajl za mikrokontroler, a ja tu nemam blage veze.

marko

Radi se o faksu Panasonic KX-F90B, ima ih na Njuškalu kod nas za 7€.

Možda ima istih steppera u drugim Panasonic faksovima, ne mogu ništa tvrditi. Inače dobar izvor zupčanika i elektronike su servisi faksova i printera, ako vam vlasnik dopusti da kopate po njima ne treba dalje tražiti. Meni su dopuštali čak i u tehničkoj službi na fakultetu da kasapim faksove. Čak su tražili 5.25" flopije za mene. Nažalost bezuspješno.  :-\
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger


spadej

Quote from: marko on April 24, 2014, 07:27:44 pm
...Inače dobar izvor zupčanika i elektronike su servisi faksova i printera...


Ne vredi, ako nemas ideju i smisla za majstorisanje. Ja radim vec 2 decenije u takvim servisima a jos nisam sklopio neki mehanizam. Luger bi napravio citavu EQ3 montazu od drske za metlu i rolne toalet papira.

marko

Stoji i to.  :)


@Luger, koliki ti je bio minimalni broj okretaja?

Evo još jedna slika, sve sklopljeno na montažu...



Ako se s onim PIC kontrolerom može dobiti dobar broj okretaja onda ću staviti njega a ovaj s 555 izbaciti...eventualno ga staviti na barndoor.
S PICpm bi se mnogo ljepše moglo sve to izvesti jer ima hod naprijed-natrag. Onda bi stavio jedan stepper i za korekciju na DEC i napravio ručni kontroler.

A PiCGoto bi htio izvesti kako treba, da sve bude čvrsto i stabilno. Za PiCgoto će ići drugi stepperi, vjerovatno i drugačije složen prijenos.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

marko

TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)

Luger

Quote from: spadej on April 26, 2014, 11:19:50 am
Quote from: marko on April 24, 2014, 07:27:44 pm
...Inače dobar izvor zupčanika i elektronike su servisi faksova i printera...


Ne vredi, ako nemas ideju i smisla za majstorisanje. Ja radim vec 2 decenije u takvim servisima a jos nisam sklopio neki mehanizam. Luger bi napravio citavu EQ3 montazu od drske za metlu i rolne toalet papira.

Aha..kako da ne :) Da ne pretjerujemo, meni se samo posrecilo da sam naisao na prave motore, inace bih se jos zezao sa prenosom. Ustvari, mozda i ne, zato sto sam paznju preusmjerio na kaisni prenos.
Jedino, jesam uporan :)
Remenice i remeni se mogu naci i na oglasima. Ukoliko mozete da obezbijedite remenice za kais T2.5(korak zuba), znam gdje se mogu nabaviti kaisevi obima 120 i 200mm. Step motori bez reduktora se lako nalaze, a ako se koristi kais, onda bi odnos remenica trebao biti barem 1:5, zbog veceg momenta i lakse konfiguracije u picgoto serveru.

@Marko, uz ovakav prenos mislim da bi 12f629 mogao dati odgovarajuci broj obrtaja. Nemoj me drzati za rijec, davno sam pravio taj drajver, ali mi se cini da je 20-ak rpm bio minimum koji sam mogao izvuci. Radi pouzdano, toga se sjecam.

marko

20rpm je puno.  :o

Meni je na vratilu steppera minimum 3.3rpm, a prati sa otprilike 6rpm.   :-\

Negdje sam pročitao da se brzina koju daje kontroler izražava u stepovima/sekundi... taj kontroler gdje sam to čitao je davao 2 stepa/sekundi a koristio je neki drugi PIC. Može li se to u hexu mijenjati?
Onda broj okretaja valjda ovisi o broju stepova. Ako je moj stepper od 48 stepova/okretaju, a kontroler daje 2 stepa/sekundi onda mu za jedan okretaj trebaju 24 sekunde.
TS 150/750
Mak 127/1500
Tair 3 300mm
EQ3+PicGoto
Pentax K-X
...i ostala oprema :)